W Sandomierzu

Sandomierz: kuchenne odpadki zabiorą 2 razy w tygodniu?

Sandomierz: kuchenne odpadki zabiorą 2 razy w tygodniu?

Identyfikacja anonimowego mieszkańca, wprowadzenie nowego pojemnika na odpady kuchenne – to założenia nowego systemu gospodarowania odpadami na terenie gminy Sandomierz.

Według Analizy Stanu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Gminie Miejskiej Sandomierz w 2016 r. należy wprowadzić konieczne zmiany do obecnie funkcjonującego systemu. Jest to związane z wprowadzeniem od 1 lipca br. Wspólnego Systemu Segregacji Odpadów.

– Kluczowym elementem nowego systemu będzie wprowadzenie systemu identyfikacji mieszkańców – czytamy w dokumencie. Obecnie wszyscy są anonimowi i trudno jest egzekwować segregowanie śmieci. Spółdzielnie i wspólnoty deklarują selektywną zbiórkę odpadów, jednak kontrola pojemników i ich zawartości wskazuje na coś innego. Większość śmieci jest zmieszana, a kubły na odpady selektywne stoją puste. Miasto chce, aby segregacja była rzeczywista, a nie tylko deklarowana, stąd postulat, aby mieszkańcy przestali być anonimowi w związku z gospodarowaniem odpadami. Nie ma szczegółów, w jaki sposób miałoby to zostać osiągnięte.

Kolejnym pomysłem Wydziału Nadzoru Komunalnego jest wprowadzenie nowego pojemnika na odpady kuchenne. Miałby to być kubeł o pojemności 10 l. Odpadki byłyby odbierane sprzed klatek 2-3 razy w tygodniu. Samochód do odbioru tych odpadów powinien być ekonomiczny, czyli najlepiej na gaz. Jak twierdzą urzędnicy, wprowadzenie dodatkowego pojemnika zmniejszy realnie ilość zmieszanych odpadów komunalnych kierowanych do regionalnej instalacji w Janczycach.
Mieszkańcy mają się zapoznać z nowym systemem gospodarowania odpadami poprzez warsztaty, cykle spotkań i badania ankietowe.

Nie wiadomo, kiedy zapowiadane zmiany mają wejść w życie. Czekamy na konkretne działania Wydziału Nadzoru Komunalnego Miasta Sandomierz.

Weronika Przestój

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

tsa24.com13 kwietnia 2021

„Kto ma, niech coś wrzuci. Kto nie ma, niech sobie weźmie”

tsa24.com12 kwietnia 2021

Podpisano umowę na zakup nowych autobusów

tsa24.com12 kwietnia 2021

Oddali hołd w 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej

tsa24.com12 kwietnia 2021

Piekny gest parafian z Sandomierszczyzny dla Bartusia

tsa24.com12 kwietnia 2021

Jacek Kuliga nowym komendantem Staży Miejskiej w Sandomierzu

tsa24.com8 kwietnia 2021

Nowa edycja Zielonej ławeczki

tsa24.com8 kwietnia 2021

Sprzątamy Sandomierz

tsa24.com8 kwietnia 2021

„Wirtualna Wielkanoc” – podsumowanie

tsa24.com6 kwietnia 2021