W Sandomierzu

Sandomierz: kuchenne odpadki zabiorą 2 razy w tygodniu?

Sandomierz: kuchenne odpadki zabiorą 2 razy w tygodniu?

Identyfikacja anonimowego mieszkańca, wprowadzenie nowego pojemnika na odpady kuchenne – to założenia nowego systemu gospodarowania odpadami na terenie gminy Sandomierz.

Według Analizy Stanu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Gminie Miejskiej Sandomierz w 2016 r. należy wprowadzić konieczne zmiany do obecnie funkcjonującego systemu. Jest to związane z wprowadzeniem od 1 lipca br. Wspólnego Systemu Segregacji Odpadów.

– Kluczowym elementem nowego systemu będzie wprowadzenie systemu identyfikacji mieszkańców – czytamy w dokumencie. Obecnie wszyscy są anonimowi i trudno jest egzekwować segregowanie śmieci. Spółdzielnie i wspólnoty deklarują selektywną zbiórkę odpadów, jednak kontrola pojemników i ich zawartości wskazuje na coś innego. Większość śmieci jest zmieszana, a kubły na odpady selektywne stoją puste. Miasto chce, aby segregacja była rzeczywista, a nie tylko deklarowana, stąd postulat, aby mieszkańcy przestali być anonimowi w związku z gospodarowaniem odpadami. Nie ma szczegółów, w jaki sposób miałoby to zostać osiągnięte.

Kolejnym pomysłem Wydziału Nadzoru Komunalnego jest wprowadzenie nowego pojemnika na odpady kuchenne. Miałby to być kubeł o pojemności 10 l. Odpadki byłyby odbierane sprzed klatek 2-3 razy w tygodniu. Samochód do odbioru tych odpadów powinien być ekonomiczny, czyli najlepiej na gaz. Jak twierdzą urzędnicy, wprowadzenie dodatkowego pojemnika zmniejszy realnie ilość zmieszanych odpadów komunalnych kierowanych do regionalnej instalacji w Janczycach.
Mieszkańcy mają się zapoznać z nowym systemem gospodarowania odpadami poprzez warsztaty, cykle spotkań i badania ankietowe.

Nie wiadomo, kiedy zapowiadane zmiany mają wejść w życie. Czekamy na konkretne działania Wydziału Nadzoru Komunalnego Miasta Sandomierz.

Weronika Przestój

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Bartuś Przychodzki zebrał kwotę na najdroższy lek świata !

tsa24.com21 października 2021

Złodzieje pracują też na cmentarzu. Zachowaj czujność !

tsa24.com19 października 2021

43. rocznica wyboru Karola Wojtyły na głowę Stolicy Apostolskiej

tsa24.com18 października 2021

„Żywe obrazy historii” w ramach Odpustu bł. Wincentego Kadłubka

tsa24.com15 października 2021

Wystawa fotografii reportażowej pt. „NURSES ON THE FRONT LINE” otwarta

tsa24.com15 października 2021

Wręczono odznaki „Przyjaciel Osób Niewidomych”

tsa24.com14 października 2021

Spotkanie w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego

tsa24.com13 października 2021

Sandomierskie obchody Dnia Edukacji Narodowej

tsa24.com13 października 2021

Inauguracja roku akademickiego 2021/2022

tsa24.com13 października 2021