W Sandomierzu

Sandomierz: kuchenne odpadki zabiorą 2 razy w tygodniu?

Sandomierz: kuchenne odpadki zabiorą 2 razy w tygodniu?

Identyfikacja anonimowego mieszkańca, wprowadzenie nowego pojemnika na odpady kuchenne – to założenia nowego systemu gospodarowania odpadami na terenie gminy Sandomierz.

Według Analizy Stanu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Gminie Miejskiej Sandomierz w 2016 r. należy wprowadzić konieczne zmiany do obecnie funkcjonującego systemu. Jest to związane z wprowadzeniem od 1 lipca br. Wspólnego Systemu Segregacji Odpadów.

– Kluczowym elementem nowego systemu będzie wprowadzenie systemu identyfikacji mieszkańców – czytamy w dokumencie. Obecnie wszyscy są anonimowi i trudno jest egzekwować segregowanie śmieci. Spółdzielnie i wspólnoty deklarują selektywną zbiórkę odpadów, jednak kontrola pojemników i ich zawartości wskazuje na coś innego. Większość śmieci jest zmieszana, a kubły na odpady selektywne stoją puste. Miasto chce, aby segregacja była rzeczywista, a nie tylko deklarowana, stąd postulat, aby mieszkańcy przestali być anonimowi w związku z gospodarowaniem odpadami. Nie ma szczegółów, w jaki sposób miałoby to zostać osiągnięte.

Kolejnym pomysłem Wydziału Nadzoru Komunalnego jest wprowadzenie nowego pojemnika na odpady kuchenne. Miałby to być kubeł o pojemności 10 l. Odpadki byłyby odbierane sprzed klatek 2-3 razy w tygodniu. Samochód do odbioru tych odpadów powinien być ekonomiczny, czyli najlepiej na gaz. Jak twierdzą urzędnicy, wprowadzenie dodatkowego pojemnika zmniejszy realnie ilość zmieszanych odpadów komunalnych kierowanych do regionalnej instalacji w Janczycach.
Mieszkańcy mają się zapoznać z nowym systemem gospodarowania odpadami poprzez warsztaty, cykle spotkań i badania ankietowe.

Nie wiadomo, kiedy zapowiadane zmiany mają wejść w życie. Czekamy na konkretne działania Wydziału Nadzoru Komunalnego Miasta Sandomierz.

Weronika Przestój

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Dzień Babci i Dziadka – Czego im życzyć? Aby byli Bezpieczni !

tsa24.com21 stycznia 2021

Bądźmy odpowiedzialni -Oszczędzajmy wodę !

tsa24.com21 stycznia 2021

Spotkanie opłatkowe gospodarzy miast papieskich

tsa24.com21 stycznia 2021

29. Finał WOŚP Sztab Sandomierz #2484

tsa24.com20 stycznia 2021

Zima w mieście 2021

tsa24.com20 stycznia 2021

Konkurs dla organizacji pozarządowych

tsa24.com19 stycznia 2021

Nagrody Publiczności w konkursie “Porównania 29”

tsa24.com19 stycznia 2021

Dzień Babci i Dziadka w Sandomierzu akcja profilaktyczna

tsa24.com15 stycznia 2021

Wzmocniono ochronę przeciwpowodziową Sandomierza

tsa24.com14 stycznia 2021