W Sandomierzu

Sandomierz ma się dobrze?

Sandomierz ma się dobrze?

GDZIE PASUJE SANDOMIERZ?
Postawmy na początek tezę, że Sandomierz traci na tym, że należy do województwa świętokrzyskiego. Najlepiej byłoby dla Sandomierza gdyby był stolicą województwa. Jednak obecnie to rozważanie kompletnie oderwane od rzeczywistości. Na czym polegają przewagi i słabości Sandomierza wobec innych powiatowych miast w świętokrzyskim? Dokonajmy tych porównań na podstawie samorządowego pisma „Wspólnota”. W sumie dokonamy zestawienia dziewięciu miast. Będą to Sandomierz, Ostrowiec Świętokrzyski, Starachowice, Skarżysko Kamienna, Opatów, Staszów, Końskie, Pińczów i Busko Zdrój.

MAŁE MIASTA, DUŻE RÓŻNICE
Na pierwszy rzut oka różnice między tymi miastami są na tyle duże, że robienie porównań może budzić wątpliwości Ostrowiec, liczący siedemdziesiąt tysięcy mieszkańców rzeczywiście trudno porównywać z Buskiem Zdrój, liczącym siedemnaście tysięcy mieszkańców. W pierwszym przypadku ośrodek przemysłowy, a w drugim uzdrowisko, więc różne potencjały i różne perspektywy rozwoju. Wymieniamy Opatów, liczący niespełna siedem tysięcy mieszkańców oraz Staszów o ponad połowę liczniejszy od Opatowa. Te dwa miasta należały niegdyś wraz z Sandomierzem do województwa tarnobrzeskiego przez kilkadziesiąt lat zyskiwały i traciły jak Sandomierz.

SANDOMIERZ MA SIĘ DOBRZE
Gdyby porównać zamożność wymienionej dziewiątki Sandomierz dystansuje pozostałe miasta. Na 276 sklasyfikowanych miast Sandomierz był 19. Pińczów, Busko oraz Końskie znalazły się w drugiej setce, a Staszów, Starachowice, Skarżysko, Ostrowiec i Opatów znalazły się w trzeciej setce. Przy czym najsłabiej wypada Opatów z 266 pozycją na 267 sklasyfikowanych miast. To zestawienie pokazuje, że większość powiatowych miast województwa świętokrzyskiego jest biedna, co waży na ich możliwościach rozwojowych. Widać, że te miasta, które w okresie PRL-u były liczącymi się ośrodkami przemysłowymi, czyli Ostrowiec, Starachowice, Skarżysko, czy nawet Końskie cały czas nie mają problemów, żeby wyjść z zapaści. Sandomierz na tym tle wypada lepiej. Można tylko żałować, że wielka powódź z 2010 roku wpłynęła na inną lokalizację nowej fabryki Pilkingtona niż Sandomierz.

AMBITNIE ALE DUŻYM KOSZTEM
O tym, że powiatowe miasta województwa świętokrzyskiego ambitnie chcą się rozwijać i pnąć w górę świadczą ich wydatki na infrastrukturę techniczną i związanym z tym pozyskiwaniem środków zagranicznych, głównie z UE. Pod tym katem większość miast wypada lepiej niż Sandomierz. Szczególnie dobrze wypada w tych zestawieniach Skarżysko – Kamienna, bo zarówno pod względem wydatków na inwestycje, jaki pozyskiwania funduszy zewnętrznych zajmuje miejsce w pierwszej trzydziestce. Najgorzej wypadają w tym zestawieniu Starachowice i Pińczów. Sandomierz lokuje się w środku stawki. Jednak za to ambitne gonienie lepszych miasta powiatowe województwa świętokrzyskiego płacą dużą cenę, którą jest duże zadłużenie. Najmniej zadłużone jest Busko, bo tylko na 6% budżetu. Potem jest Ostrowiec z 29% i reszta miast zadłużona na dużo więcej niż 30% budżetu. Niechlubnym rekordzistą jest Skarżysko z 79%, co stawia go na czwartym miejscu w Polsce pod względem zadłużenia.

WNIOSKI DLA SANDOMIERZA
Jak widać z powyższej analizy powiatowe miasta świętokrzyskiego ambitnie starają się wydobyć z zapaści po transformacji ustrojowej. Płacą za to wysoką cenę. Nie da się ukryć, że należą do jednych z biedniejszych w Polsce i jednocześnie znajdują się w grupie najbardziej zadłużonych. To decyduje i raczej będzie decydować o ich niskiej konkurencyjności. Sandomierzowi, który na tym tle wypada lepiej niż przeciętnie, trudno będzie znaleźć miasto – partnera we współpracy z którym będzie mógł się dynamicznie rozwijać i gonić lepszych. Co więcej, Sandomierzowi może być trudniej pozyskiwać dodatkowe środki na rozwój, bo na tle wymienionych miast ma się wyraźnie lepiej i zapewne padnie argument, ze z tego powodu mniej mu się należy. Sandomierzanie powinni się zastanowić, czy lepiej dla ich miasta będzie być w miarę mocnym wśród słabych, czy też słabszym wśród relatywnie silniejszych. Jeżeli Sandomierz ma ambicje rozwoju, to lepiej dla niego, by konkurował i współpracował z silniejszymi.

Andrzej Tomaszewski

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Złodzieje pracują też na cmentarzu. Zachowaj czujność !

tsa24.com19 października 2021

43. rocznica wyboru Karola Wojtyły na głowę Stolicy Apostolskiej

tsa24.com18 października 2021

„Żywe obrazy historii” w ramach Odpustu bł. Wincentego Kadłubka

tsa24.com15 października 2021

Wystawa fotografii reportażowej pt. „NURSES ON THE FRONT LINE” otwarta

tsa24.com15 października 2021

Wręczono odznaki „Przyjaciel Osób Niewidomych”

tsa24.com14 października 2021

Spotkanie w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego

tsa24.com13 października 2021

Sandomierskie obchody Dnia Edukacji Narodowej

tsa24.com13 października 2021

Inauguracja roku akademickiego 2021/2022

tsa24.com13 października 2021

Pasowanie pierwszoklasistów na uczniów w szkole podstawowej nr 2

tsa24.com12 października 2021