W Sandomierzu

Sandomierz miasto zbrodni

Sandomierz miasto zbrodni

SANDOMIERZ – PIĘKNY, TAJEMNICZY I ZBRODNICZY

Koniec wakacji tuż, tuż, więc czas wywiązać się z obietnicy i przedstawić kolejne miejsca w Sandomierzu, które nadają się do literackiej zbrodni. Podkreślam określenie literackiej, bo chodzi nam o formę promocji Sandomierza poprzez kryminał jako rodzaj twórczości literackiej lub filmowej.

 Czy zwróciliście uwagę szanowni Czytelnicy i Telewidzowie, że w przywoływanym już serialu “Ojciec Mateusz” nadzwyczaj rzadko zbrodnie popełniane są w samym Sandomierzu, a zwłaszcza w jego najbardziej znanych miejscach. Być może scenarzyści serialu nie chcą narażać tych miejsc na ryzykowne skojarzenia. Jednak gdyby Sandomierz chciał się promować jak Wrocław, szlakiem kryminałów, to taki “zabieg” byłby korzystny.

Moim zdaniem jest w Sandomierzu miejsce, a w zasadzie dwa, które szczególnie się do tego nadają. Mam na myśli ulicę Staromiejską i Wąwóz Królowej Jadwigi. Moim skromnym zdaniem, ulica Staromiejska to najpiękniejsza ulica w Sandomierzu. Pięknie wznosi na wzgórze, przechodzi obok kościoła św. Jakuba i w tunelu drzew, wgryza się w wzgórze, tworząc mały wąwóz. Ma jeszcze i tę zaletę, że budynki zlokalizowane w tym miejscu mają przyzwoitą architekturę, która nie razi brzydotą lub “odmiennością”. O wąwozie Królowej Jadwigi nie ma co pisać, to trzeba po prostu zobaczyć.

Jakąż to zbrodnię można sobie wyobrazić w tych miejscach? Mówiąc krótko to wspaniałe miejsce na kryminał historyczny. Czy dystans między kościołami św. Jakuba i św. Pawła to miejsce na intrygę kryminalną chociaż na zbliżonym poziomie jak w “Imieniu róży” Umberto Eco? A dlaczego nie. Eco pokazał dominikanów jako fanatycznych inkwizytorów, a przecież to jeden z najwyżej intelektualnie postawionych zakonów. Teraz “świętym Jakubem” zarządzają dominikanie i to dobry motyw do stworzenia postaci sandomierskiego “Ojca Mateusza”, ale teraz z okresu średniowiecza. Wyobraźmy sobie, że jakiś mnich z “Świętego Jakuba” wykrył spisek przeciwko królowej Jadwidze, którą miano porwać w trakcie przechadzki wąwozem, noszącym obecnie jej imię.

 Na ulicy staromiejskiej trwa remont. Faktem jest, że była w złym stanie i w żaden sposób nie zachęcała do pokazania jej przyjezdnym. Miała jednak pewien urok dzikości i dawności jednocześnie. Miejmy nadzieję, że po remoncie Starowiejska nie straci tego uroku i spacer nią nadal będzie świetnie nastrajał do pójścia Wąwozem Królowej Jadwigi i skłaniał do wyobrażenia sobie różnych historycznych postaci, które zapełniały kiedyś tę najstarszą część Sandomierza. A co szkodzi, żeby przemieszczał się wśród nich sandomierski mnich – detektyw.

Andrzej Tomaszewski

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Dzień Babci i Dziadka w Sandomierzu akcja profilaktyczna

tsa24.com15 stycznia 2021

Wzmocniono ochronę przeciwpowodziową Sandomierza

tsa24.com14 stycznia 2021

Gmina pomaga dotrzeć do punktu szczepień na Covid-19

tsa24.com14 stycznia 2021
diecezja

Finał akcji „Gwiazdka dla Potrzebującego”

tsa24.com14 stycznia 2021

Jak mija drugi tydzień Ferie po Królewsku online ?

tsa24.com14 stycznia 2021

Proste i skuteczne sposoby na bezpieczne ferie

tsa24.com12 stycznia 2021

Powrót uczniów klas I-III do nauczania stacjonarnego

tsa24.com11 stycznia 2021

Prace remontowe w Miejskiej Bibliotece Publicznej

tsa24.com11 stycznia 2021

Dwunastu wykonawców zainteresowanych rozbudową mostu w Sandomierzu

tsa24.com8 stycznia 2021