kultura i rozrywka

Sandomierz na papierze i płótnie

Sandomierz na papierze i płótnie

Prace z zakresu malarstwa, grafiki i fotografii, ukazujące niezwykłe zabytki i zakątki  Sandomierza będziemy mogli zobaczyć na wystawie zorganizowanej w Porcie Kultury, przy ul. Portowej 24 w. Sandomierskie Centrum Kultury zaprasza na wernisaż wystawy “Sandomierz na papierze i płótnie”, który odbędzie się 3 lipca o godz. 17.30.

Na wystawie zostaną zaprezentowane fotografie Tomasza Bartosika, Patryka Goszczyńskiego, Piotra Grudnia – GruP i Anny Osemlak, akwarele Anny Kaweckiej-Kwiecień, płótna Kazimierza Mojduszki, grafiki Michała Mojduszki oraz prace uczestniczek pleneru Domu Pracy Twórczej ,,Alicja” w Sandomierzu: Anny Malickiej i Weroniki Żurowskiej.

Tomasz Bartosik – rozpoczął swoją przygodę z klasyczną fotografią w 2015 roku. Początkowo zabawa z czasem zamieniła się w pasję. Swoje prace wykonuje metodami srebrowymi na filmach 35 mm i 120 mm. W swoim warsztacie wykorzystuje aparaty PRAKTICA MTL 5 oraz HASSELBLAD 500C. Autor głównie zajmuje się tworzeniem portretów, aczkolwiek w związku z wystawą Sandomierz na papierze i płótnie postanowił stworzyć serię prac plenerowych. Materiały powstały przy użyciu specyficznej techniki rejestracji obrazu w świetle podczerwonym. Dzięki zastosowanej metodzie zdjęcia uzyskały wyjątkowy, dramatyczny charakter. Celem serii powstałych prac było ukazanie Sandomierza w sposób alternatywny, odmienny od utartych schematów postrzegania miasta wyłącznie w sposób historyczny.

Patryk Goszczyński – fotograf z zamiłowania i zawodowo, artysta fotografik Fotoklubu RP. Fascynuje go kształt, czas, symbole i ironia osadzone w małomiasteczkowej codzienności. Fotografię traktuje jako formę ekspresji oraz medium w komunikacji, których granice istnieją tylko umownie. Bliski jego eksploracjom jest hiperrealizm zwłaszcza w kontekście polskiej prowincji. Twórczo zajmuje go dostrzeganie emocji w pozornie zwykłym krajobrazie w jakimś stopniu ironizującym rolę człowieka jako jego twórcy. W pracy wykorzystuje przeważnie techniki fotografii analogowej. W 2011 roku zadebiutował wystawą „…z pogranicza”, brał także udział w zbiorowej wystawie STPF pt. „Nie-wierna rzeka”. Od tego czasu działa nieprzerwanie uczestnicząc w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jego dorobek to około 20 wystaw. Prace Patryka, które przedstawiają jego rodzinne miasto można zobaczyć na stronie Urzędu Miasta Sandomierz. Obecnie prowadzi także Warsztaty Fotograficzne dla Portu Kultury – SCK.

Piotr Grudzień – GruP – Dlaczego robię zdjęcia? Odpowiedź jest prosta – bo lubię. Lubię patrzeć w niebo… w chmury… w słońce… Lubię marzyć…Na zdjęciach utrwalam piękno i prawdę otaczającego mnie świata…Naciskając spust migawki, choć na chwilę zatrzymuję czas…

Anna Kawecka-Kwiecień – ukończyła Państwowe Liceum Plastyczne na kierunku konserwacja rzeźby. Nigdy nie sądziła, że poświęci się akwareli, uważając, że w tej dziedzinie ma zbyt ciężką rękę. Akwarela bowiem to światło, woda (dużo wody!), lekkość, wrażenie, złudzenie. To laserunek, czyli przejrzystość, a właściwie przeźroczystość. Sama o sobie mówi, że maluje zbyt gęsto i sucho. Nazbyt ekspresyjnie. Trudno jej bowiem okiełznać własny temperament, ograniczając kolor i utrzymać tzw. reżim akwarelowy. Od czasu do czasu porzuca więc akwarelę na rzecz akryli i pasteli. Szczególnie malowanie pastelami sprawia jej dużo radości i daje wiele satysfakcji. Anna wspomina czasy, kiedy na Rynku w Sandomierzu plenerowali młodzi adepci “plastyka” czy studenci malarstwa, a dzisiejszy mur ,,Kordegardy” oblepiony był ich pracami, najczęściej były to akwarele…

Anna Malicka– urodziła się w Krakowie 18. maja 1982 roku. Uczęszczała do XVII Liceum w Krakowie w klasie dwujęzycznej, otrzymała stypendium rady regionalnej w Burgundii (Dijon). Maturę zdała w Dijon. Studia i licencjat w Orleanie, na wydziale grafiki. W międzyczasie odbyła rok na wymianie na ASP w Krakowie. Pracuje jako grafik i ilustratorka w Orleanie od 2013 roku. W 2017 roku była na plenerze w Sandomierzu u Pani Alicji.

Kazimierz Mojduszka – jest artystą czerpiącym inspiracje z natury, źródeł historycznych, fotografii, ale przede wszystkim z własnej wyobraźni pozwalającej mu tworzyć prace prawdziwie niepowtarzalne z charakterystyczną dla artysty dynamiką wydarzeń i emocji zamkniętych w ulotności chwili. Kazimierz używa głównie farb olejnych i akrylowych, ale w dużej części korzysta także z innych barwników, które wytwarza własnoręcznie. W swoich pracach wykorzystuje materiały pochodzące z recyklingu, robi z nich ramy lub bezpośrednio je maluje, wydobywając w ten sposób ich unikalną fakturę zamienia je w dzieła sztuki.

Michał Mojduszka – absolwent University for Creative Arts na kierunku Product Design, projektant wzornictwa przemysłowego, pasjonat współczesnych metod produkcji. Docenia bezpośrednią pracę z przemysłem i rzemiosłem – twierdzi, że to najlepszy sposób nauki
o technologiach i ich specyfice. Dlatego też stara się uczestniczyć osobiście w dopracowywaniu swych pomysłów w warunkach produkcyjnych dostrzegając w tym doświadczeniu potencjał na tworzenie innowacyjnych i oryginalnych produktów. Prace zaprezentowane na wystawie Sandomierz na papierze i płótnie powstały techniką druku wklęsłego podczas studiów w Maidstone.

Anna Osemlak – o sobie mówi, że fotografuje dla przyjemności, zatrzymując w kadrach to, co akurat zwróci jej uwagę. Swoje pierwsze zdjęcia wykonała aparatem Smiena, później był Zenit i aparaty cyfrowe. Długoletnie zamiłowanie do fotografii przerodziło się w pasję, najchętniej utrwala obiektywem piękno krajobrazu, architektury jak i również stare opustoszałe domy, zamki i pałace, które żyją już swoim życiem… Publikuje również zdjęcia w sieci, uznając to za najłatwiejszy i skuteczny sposób dotarcia do odbiorców: https://www.facebook.com/anna.osemlak. Członek Sandomierskiego Towarzystwa Pasjonatów Fotografii. W 2015 roku zadebiutowała zbiorową wystawą z okazji 5- lecia STPF. Brała również udział w projekcie “Pasiasty3”,plenerowej akcji fotograficznej oraz w II edycji wystawy fotograficznej “Anatomia Rozpadu”. W 2016 roku kolejny wernisaż pt: “Dam Ci swoją Biżuterię” – fotografia w przestrzeni, podczas otwarcia “Galerii Otwartej”. W 2017 autorska wystawa “Sandomierz- moje miasto”. Laureatka wielu konkursów fotograficznych.

Weronika Żurowska – ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie i École Supérieure des Arts Plastiques Saint Luc w Brukseli. Z ziemią sandomierską związana przez prababcię, Zofię Świerzyńską-Malanowską, malarkę-hafciarkę. W tym roku, korzystając z zaproszenia pani Alicji Kaszyńskiej, razem z Anną Malicką i Pacyfikiem Rostworowskim, wzięła udział w plenerze w Sandomierzu. Pokazane na wystawie prace to część cyklu rysunkowo-malarskiego pt: Pocztówki z Sandomierza, ukazującego zaobserwowane sceny na tle charakterystycznych obiektów Sandomierza, na przykład pan z papierosem na tle Bramy Opatowskiej.

img6

K.K.Palińska / Sandomierskie Centrum Kultury

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

W tym roku po raz 28. wyruszamy, by posprzątać Polskę!

tsa24.com14 września 2021

Ogłoszenie o przerwie w dostawie wody

tsa24.com13 września 2021

Nasze sandomierskie – kulinaria regionalne

tsa24.com13 września 2021

Festiwal Czekolady

tsa24.com13 września 2021

„Lato w mieście 2021” w placówkach SCK – podsumowanie

tsa24.com9 września 2021

Spektakl pt. „Gdy przyjdzie sen”

tsa24.com9 września 2021

Otwarcie wystawy “Norwid-Rostworowska. Emancypacja kobiet”

tsa24.com7 września 2021

Festyn Rodzinny ” Szczepimy Się” w Szczytnikach

tsa24.com7 września 2021

Koncert u dominikanów. Kondakion o Nawróconej – Schola Węgajty

tsa24.com7 września 2021