W powiecie

Sandomierz na świętokrzyskiej trasie Slow Road

Sandomierz na świętokrzyskiej trasie Slow Road

Sandomierz, Zamek w Chęcinach,  Centrum Nauki w Podzamczu,  Muzeum Wsi Kieleckiej, Baseny Mineralne Solec – Zdrój, Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie – to część miejsc rekomendowanych przez Slow Road by Mazda na trasie „Świętokrzyskie – drogi polne i wolne”.

sady-w-okolicach-sandomierza

fot. Sady w okolicach Sandomierza

Slow Road to trasa samochodowa prowadząca do fascynujących miejsc, w których warto spędzić naprawdę wolny czas.

okolice-pacanowa

fot. Okolice Pacanowa

Rekomendacji Slow Road by Mazda udzieliło  tym obiektom, które spełniły wymagania związane z jakością, estetyką, kreatywnością, oryginalnym charakterem miejsca oraz stojącymi za nimi unikalnymi wartościami. Ważnymi cechami miejsc były szacunek dla lokalnych tradycji, twórcze animowanie miejsca i jego okolicy czy kreatywność.

Z województwa świętokrzyskiego rekomendowane miejsca to: Zamek w Chęcinach,  Centrum Nauki LDV Podzamczu,  Muzeum Wsi Kieleckiej, Baseny Mineralne Solec – Zdrój, Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie, Chałupki, Spływ Nidą, Gospodarstwo Rybackie Stawy, Ponidzie Samo w Sobie, Sandomierz, Bistro Podwale.

Slow Road to archipelag wysokiej jakości niezależnych i oryginalnych agroturystyk, art-hotelików, knajpek typu SLOW oraz miejsc, w których wolny czas można spędzić w wartościowy sposób, również z dziećmi i zwierzakami.

sandomierz-uliczka

„Czy można napisać jeszcze coś nowego o Sandomierzu? Czy takie miejsca trzeba polecać, jeśli w weekendy ciężko przecisnąć się przez Rynek? Pewnie nie trzeba i pewnie o Sandomierzu napisano już wystarczająco dużo. Wydaje mi się jednak, że mało kto myśli o Sandomierzu poza sezonem. Czemu koniecznie trzeba odwiedzać go w majowym tłumie, jeśli można odkryć jego uroki w ciszy października?

Takie małe, urokliwe miejsca zawsze w wolne dni przeżywają swoisty najazd ludzi. Najprostsze, co można zrobić, to wymyślić sobie termin, w którym nigdy normalnie o Sandomierzu nikt by nie pomyślał i właśnie wtedy trzeba pojechać. A co to da?

sandomierz-fontanna

Pusty rynek z leniwie przechadzającymi się miejscowymi, we wszystkich kawiarniach i restauracjach wolne stoliki oraz nieskończona ilość ciszy i spokoju. W Sandomierzu najlepiej też się zgubić! Iść przed siebie tak długo, aż znikną zabytki, a zacznie się zwyczajne miasto. Można przejść się wśród sandomierskich osiedli, zajrzeć do małego warzywniaka i z siatką pełną jabłek zacząć wracać w stronę rynku i znowu zgubić się z drugiej strony, aż Wisła stanie nam na drodze. W takim właśnie „zagubieniu” chodziłem po Sandomierzu, dotarłem na rynek ze wszystkich możliwych kierunków i odkryłem miejsca, gdzie siedziałem na ławce zupełnie sam. Wybrałem się też na rejs po Wiśle i spojrzałem na miasto od strony wody. Wypatrzyłem kolejne zaułki, które później odwiedziłem.

trzymajac-sie-wisly-czyli-jak-wzdluz-rzeki-dotrzec-do-sandomierza

fot. Trzymajac się Wisły, czyli jak wzdłuż rzeki dotrzeć do Sandomierza

Do mało znanych ciekawostek należy fakt, że na wzgórzu katedralnym i między innymi w okolicy Kozich Schodków spotkać można rosnącą dziko… rukolę, znaną śródziemnomorską roślinę. Kupowana w sklepach jako droga przyprawa, rośnie tu w najlepsze i uznawana jest za chwast. Tylko znawcy i odwiedzający to miejsce Włosi potrafią rozpoznać ją wśród traw. Skąd się wzięła? Przypuszcza się, że pojawiła się pod koniec XIX wieku, ale nikt nie zna dokładnie tej historii. Pozostanie ona jedną z wielu zagadek Sandomierza. Mimo że taki znany, ma on jeszcze w sobie wiele ciekawych i nieznanych historii, które czekają na odkrycie. Najłatwiej spotkać je, idąc w lewo tam, gdzie wszyscy skręcają w prawo…”

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego/www.slowroad.pl

var d=document;var s=d.createElement(’script’);

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Złodzieje pracują też na cmentarzu. Zachowaj czujność !

tsa24.com19 października 2021

Uroczyste otwarcie Żłobka „Wesołe Maluszki” w Samborcu

tsa24.com15 października 2021

Gloria Artis dla Andrzeja Cebuli

tsa24.com13 października 2021

Wypadek ciągnika rolniczego w miejscowości Pęczyny

tsa24.com12 października 2021

Popularny aktor Jerzy Bończak przyjedzie do Ossolina!

tsa24.com11 października 2021

Oszukana 28-latka, straciła sporo pieniędzy

tsa24.com8 października 2021

Utrudnienia w ruchu na przejeździe kolejowym

tsa24.com8 października 2021

Odbiór nowych wodociągów

tsa24.com6 października 2021

Zakończenie sporu sądowego z byłym pracownikiem Spółki

tsa24.com4 października 2021