
„Sandomierz – historyczny zespół achitektoniczno-krajobrazowy” decyzją Prezydenta RP Andrzeja Dudy został wpisany na listę Pomników Historii.
W czwartek, 23 listopada w, w Pałacu Prezydenckim odbyły się uroczystości, podczas których wręczono rozporządzenia uznające nowe obiekty zabytkowe za Pomniki Historii.
Andrzej Duda powiedział, że uroczystość dzięki ogromnemu wsparciu wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego „daje szansę zrealizowania tego wielkiego zamierzenia, jakie razem podjęliśmy – że na 100-lecie odzyskania przez Rzeczpospolitą niepodległości będzie 100 Pomników Historii, czyli będzie 100 obiektów w Polsce wpisanych na tę ważną, prestiżową, istotną dla naszego dziedzictwa kulturalnego listę”.
Pomnik Historii „Sandomierz – historyczny zespół achitektoniczno-krajobrazowy” tworzą zarówno zabytki, jak i walory przestrzenno-krajobrazowe. W Sandomierzu znajdują się liczne zabytki należące do najwyższej klasy dzieł architektury, rzeźby i malarstwa. Najcenniejsze z nich to: gotycka kolegiata, obecnie katedra pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Panny Marii z freskami w stylu rusko – bizantyńskim, znajdujący się nieopodal gotycki dawny dom mansjonarzy zw. Domem Długosza, późnoromański kościół pod wezwaniem św. Jakuba z klasztorem dominikanów, średniowieczny układ urbanistyczny miasta z prostokątnym rynkiem i geometryczną siatką ulic, otoczony pozostałościami murów miejskich z zachowaną gotycką Bramą Opatowską, jeden z kilku zachowanych w Polsce gotycko-renesansowych ratuszy miejskich, barokowy gmach szkoły jezuickiej zw. Collegium Gostomianum, dawne klasztory reformatów i benedyktynek.
Sandomierz, jedno z najstarszych miast w Polsce, położony jest malowniczo na skraju nadwiślańskiej wysoczyny, na kilku wzgórzach rozdzielonych wąwozami m.in. Wąwozem Królowej Jadwigi i Wąwozem Piszczele.
źródło: Kancelaria Prezydenta RP
Facebook
RSS