Fotorelacje

Sandomierz stolicą! – czyli obchody 80- lecia COP

Sandomierz stolicą! – czyli obchody 80- lecia COP

W Zamku Królewskim w Sandomierzu zostały dziś zainaugurowane obchody 80-lecia Centralnego Okręgu Przemysłowego w Sandomierzu. Wydarzeniu towarzyszył okolicznościowy wykład prof. Mariana Drozdowskiego i otwarcie wystawy plenerowej na dziedzińcu zamkowym. Następnie goście w towarzystwie Sandomierskiej Orkiestry Dętej przeszli na Rynek Starego Miasta, gdzie burmistrz miasta Marek Bronkowski oraz Jacek Kowalczyk z Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach odsłonili tablicę upamiętniającą 80-lecie COP.

Podczas oficjalnego otwarcia  wydarzenia w sali rycerskiej burmistrz Marek Bronkowski odwołał się do historii Centralnego Okręgu Przemysłowego jako największego osiągnięcia gospodarczego II Rzeczypospolitej. Zwrócił również uwagę na szansę rozwoju, jaką otrzymał obecnie Sandomierz i przedstawił najważniejsze inwestycje jakie są planowane w mieście, m.in. modernizację Placu 3 Maja, Parku Miejskiego czy rozbudowę biblioteki miejskiej. W swoim przemówieniu zwrócił się o pomoc do parlamentarzystów, aby wspierali remont Lwowskiej bis i starego mostu na Wiśle, co znacznie wpłynęłoby na rozwój gospodarki w mieście.

-Sandomierz potrzebuje szybkich i gruntownych decyzji w sprawie remontu mostu, gdzie jest największy ruch tranzytowy. Mamy dokumentację i potrzebne tereny, potrzebujemy wsparcia władz rządzących i funduszy. Apeluję jeszcze raz do państwa parlamentarzystów o pomoc – powiedział burmistrz Marek Bronkowski.

Profesor Marian Drozdowski w swoim wykładzie okolicznościowym przedstawił historię i najważniejsze założenia Centralnego Okręgu Przemysłowego, opowiedział również słuchaczom jak ważną rolę odegrał w tym projekcie Sandomierz.

Po wysłuchaniu prelekcji goście udali się na dziedziniec zamkowy, gdzie odbyło się otwarcie jubileuszowej wystawy związanej z Centralnym Okręgiem Przemysłowym. Wystawa nosi tytuł „Sandomierz stolicą. Ośrodek sandomierski w planach Centralnego Okręgu Przemysłowego”. Nawiązuje również do tytułu książki, która ukazała się przed wojną w Sandomierzu. Na czterech stojakach umieszczono w sumie 32 plansze wystawiennicze. Możemy tam zobaczyć różne afisze, plany budowy obiektów, które w ramach okręgu miały powstać w Sandomierzu, reprodukcje obrazów Malczewskiego związane z COP –em, a nawet reklamę żeglugi rzecznej, która kursowała z Warszawy do Sandomierza. Na wystawie są prezentowane także przedwojenne zdjęcia, ukazujące miejsca, których dziś już nie ma lub pozostały po nich tylko ruiny. Wszystkie dokumenty, które zostały wykorzystane do stworzenia wystawy do tej pory znajdowały się jedynie w archiwach i nie były prezentowane. Ze względu na rozległe kwerendy archiwalne, prace nad wystawą trwały blisko pół roku.

-Nie chcieliśmy się skupiać tylko na Sandomierzu, stąd w podtytule wystawy „Ośrodek Sandomierski”. Zajęliśmy się wieloma zagadnieniami, rozwojem Sandomierza w zakresie urbanistycznym, architektonicznym, a nawet komunalnym. Poza tym na planszach przedstawiliśmy kulturalne życie Sandomierza, w którym odbija się echo związane z Centralnym Okręgiem Przemysłowym oraz najbliższym okręgiem przemysłowym jakim była Huta Szkła – powiedział dr hab. Tomisław Giergiel, Kierownik Działu Historycznego Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

Po otwarciu wystawy goście przeszli na Rynek Starego Miasta, przewodniczyła im Sandomierska Orkiestra Dęta. Przed ratuszem burmistrz Marek Bronkowski oraz Jacek Kowalczyk z Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach odsłonili tablicę upamiętniającą 80-lecie Centralnego Okręgu Przemysłowego. To wydarzenie skupiło wokół ratusza wielu turystów i mieszkańców miasta.

K.K. Palińska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w Fotorelacje

III Bieg Szklarski

tsa24.com27 września 2021

XII Triathlon Ziemi Sandomierskiej- Fotorelacja

tsa24.com23 sierpnia 2021

Klimontów – Kryształowe Berło dla Mirosława Baki

tsa24.com7 lipca 2021

Sandomierz w miniony weekend powitał wakacje

tsa24.com5 lipca 2021

XVI Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Koprzywnica

tsa24.com3 marca 2020

Bal Mistrzów Sportu. Fotorelacja

tsa24.com10 lutego 2020

BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS 28. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

tsa24.com9 stycznia 2020

NIETRZEŹWI KIEROWCY NA SANDOMIERSKICH DROGACH

tsa24.com3 stycznia 2020

Niezapomniana noc z gwiazdami sportu – fotorelacja

tsa24.com11 lutego 2019