W Sandomierzu

Sandomierz wśród biednych i bogatych

Sandomierz wśród biednych i bogatych

Siłę nabywczą ludności uważa się za jedno z najbardziej obiektywnych kryteriów zamożności. To ile za zarabiane pieniądze można kupić żywności ubrań i innych dóbr rzeczywiście pokazuje nasz stopień zamożności lub biedy. Warto się temu przyjrzeć zwłaszcza biorąc pod uwagę dyskusje o wpływie 500+ na sytuację polskich rodzin. Niedawno opublikowano wyniki badania „GfK Purchaising Power Europe 2017” dotyczące siły nabywczej mieszkańców 42 krajów europejskich. I jak wypadła Polska i Sandomierz?

ŻEBY MIEĆ TAKĄ SIŁĘ JAK LICHTENSTEIN

Mówiąc jednym zdaniem w Europie występują ogromne dysproporcje jeśli chodzi o siłę nabywczą. największą siłę nabywczą maja mieszkańcy Lichtemsteinu. To alpejskie księstwo liczy mniej więcej tyle mieszkańców, ile Sandomierz, a silę nabywczą każdego z nich wyliczono na 63,3 tysiące euro. To kilka razy więcej od średniej europejskiej oszacowanej na 13,9 tysiąca euro. Dodajmy, że wśród najbogatszych, ale już nie tak jak obywatele Lichtensteinu, znalazła się Szwajcaria i Norwegia. Z drugiego końca widać na przykład Mołdawię i najbiedniejszą Ukrainę w której siłę nabywczą mieszkańców ustalono na 949 euro. Jak widać dysproporcje są gigantyczne. I jak na tym tle wygląda Polska i Sandomierz.

SANDOMIERZ ŚREDNIO WŚRÓD BIEDNYCH

Polska znalazła się na 29 miejscu wśród 42 krajów. To na pewno słaby wynik. Lepiej wypadają sąsiedzi z południa. Średnia siła nabywcza w Polsce to 6,7 tysiąca euro. I w Polsce występują kontrasty. Najbardziej jaskrawe są w województwie mazowieckim. Stołeczna Warszawa ma największą siłę nabywczą, bo jej mieszkańcy mają do dyspozycji 12,5 tysiąca euro, ale to i tak poniżej europejskiej średniej. Z kolei najmniejszą silą nabywczą dysponują mieszkańcy Przysuchy w tym samym województwie, bo to zaledwie 4,2 tysiąca euro. Na tle Polski województwo świętokrzyskie nie wypada najgorzej. Zazwyczaj zaliczane do biednej „ściany wschodniej” pod względem siły nabywczej mieszkańców wyraźnie odstaje na korzyść. Poza biedną południową częścią województwa reszta ma wyraźnie większą siłę nabywczą niż na przykład podkarpackie i lubelskie. Na tle reszty województwa powiat sandomierski nie wyróżnia się ani pozytywnie, ani negatywnie. Jeżeli przyjąć średnią dla Polski za 100, to siła nabywcza mieszkańców powiatu sandomierskiego mieści się w przedziale 80 – 88. Przeliczając to na złotówki i licząc, że euro kosztuje cztery złote, to mieszkaniec powiatu sandomierskiego ma miesięczną siłę nabywczą wynoszącą około dwa tysiące złotych. To podobnie jak mieszkańcy powiatu stalowowolskiego, ale więcej niż w powiecie tarnobrzeskim. Tyle międzynarodowe badanie. Ciekawe ile wyjdzie z wyliczeń naszych Czytelników?

Grzegorz Poniedzielski

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Bezpieczeństwo podczas nadchodzącego weekendu

tsa24.com29 października 2021

Szarpanie za mundur i obelgi nie pomogły

tsa24.com29 października 2021

Kursy komunikacji miejskiej 1 listopada

tsa24.com29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zmiana organizacji ruchu

tsa24.com29 października 2021

Budowa drogi dojazdowej do gruntów rolnych w Sandomierzu

tsa24.com27 października 2021

Konkurs na „Najlepszy Produkt Turystyczny” – Głosuj na Sandomierz

tsa24.com27 października 2021

Zbiórka nakrętek dla małej Igi

tsa24.com26 października 2021

Bartuś z Sandomierza świętował pierwsze urodziny

tsa24.com25 października 2021

Wręczono Nagrody Burmistrza Miasta Sandomierza im. A. Patkowskiego „Bonum Publicum”

tsa24.com25 października 2021