W powiecie

SANDOMIERZ WŚRÓD MIAST ZAGROŻONYCH

SANDOMIERZ WŚRÓD MIAST ZAGROŻONYCH

SANDOMIERZ WŚRÓD MIAST ZAGROŻONYCH
Na jakiej strukturze społeczno – gospodarczej trzyma się województwo świętokrzyskie? Czy Kielce wypełniają funkcje metropolitarne? Odpowiedzi na te pytania będą decydować o dalszych losach całego województwa. na dzisiaj można powiedzieć, że województwo trzyma się na siatce miast, będących lokalnymi ośrodkami administracyjno – gospodarczymi. Niestety w całej Polsce i chyba zwłaszcza w województwie świętokrzyskim, pojawia się coraz więcej zagrożeń dla miast określanych jako średniej wielkości. Przyjęto, że miastem średniej wielkości jest w polskich warunkach miasto między 30 – 50 tysięcy i nawet do 200 tysięcy mieszkańców. Obecnie szczególnie szybko wyludniają się właśnie te miasta i demografia staje się dla nich największym zagrożeniem.

BEZ PODZIAŁU NA POLSKĘ „A” I „B”
Na tle sytuacji miast średnich widać degradowanie się całej polskiej prowincji. Dotyczyła tego ekspertyza sporządzona przez naukowców z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk. W ekspertyzie przyjęto, że miasto średnie to miasto nie będące siedzibą województwa,liczące co najmniej 20 tysięcy mieszkańców, a jeżeli jest siedzibą powiatu, to liczy powyżej 15 tysięcy. Według autorów ekspertyzy takich miast średnich jest w Polsce 255, a 122 z nich jest zagrożonych „marginalizacją i zjawiskami kryzysowymi”.  Na razie nie udało nam się dotrzeć do szczegółowej treści ekspertyzy i nie możemy zweryfikować kryteriów na podstawie których ją sporządzano i musimy polegać na PAN jako wiarygodnej firmie. Ekspertyza pokazuje, że miasta średnie zagrożone „utratą funkcji i niekorzystną sytuacją społeczno – gospodarczą rozrzucone są po całej Polsce i nie ma tu zastosowania podział na Polskę „A” i „B”. W pierwszej dziesiątce, czyli wśród najbardziej zagrożonych z województwa świętokrzyskiego znalazł się tylko Ostrowiec Świętokrzyski. A jak oceniono Sandomierz?

ŚWIĘTOKRZYSKIE I SANDOMIERZ
Według kryteriów przyjętych w ekspertyzie w województwie świętokrzyskim miast średnich jest 8. Zła wiadomość jest taka, ze wszystkie znalazły się wśród miast zagrożonych. Przedstawimy to w tabeli. Im wyższe miejsce w tabeli, tym miasto bardziej zagrożone degradacją.

miejsce w rankingu        miasto

  8.                               Ostrowiec

 16.                               Starachowice

 17.                               Staszów

 18.                               Jędrzejów

 88.                              Końskie

 92.                             Skarżysko Kamienna

 94.                             Sandomierz

117.                             Busko

Jak widać o Sandomierzu można powiedzieć, że jego miejsce to szczęście w nieszczęściu. Nieszczęście, że znalazł się w 122 miastach zagrożonych. Szczęście to niska pozycja w zestawieniu.  Sandomierz ulokował się między bliskimi sąsiadami. Stalowa wola znalazła się na 91 miejscu, a Tarnobrzeg na 99. Dla szerszego porównania dodajmy, że w województwie podkarpackim miast średnich według kryteriów w ekspertyzie jest 13, a 11 z nich znalazło się wśród zagrożonych  z tym, że aż trzy z nich umieszczono wśród 10 najbardziej zagrożonych. U drugiego sąsiada zza Wisły, czyli w województwie lubelskim miast średnich jest 15 i 9 z nich znalazło się śród 122 zagrożonych degradacją.

CO DALEJ Z WOJEWÓDZTWEM?
Gdyby dalej porównywać świętokrzyskie z na przykład województwem podkarpackim, to oprócz tego, że siatka miast średnich jest w podkarpackim mniej zagrożona niż w świętokrzyskim, to innym wyraźnym rysem jest wolniejszy rozwój Kielc jako ośrodka metropolitarnego od Rzeszowa. Są w tym straty i zyski. Straty są takie, że wolniej rozwijająca się metropolia, to wolniej rozwijające się województwo. Zyski są takie, że mocno rozwijająca się stolica województwa, to wysysanie młodych, wykształconych i przedsiębiorczych z mniejszych ośrodków i właśnie głównie z miast średnich. Miasta średnie dotyka nie tylko emigracja do większych miast. Problemem są również wyjazdy za granicę. Jeżeli ta sytuacja się nie zmieni, to całe województwo może mieć problem z przetrwaniem. Kurczące się miasta średniej wielkości i słabo wykształcone funkcje metropolitarne w Kielcach mogą nasuwać pytanie o sens istnienia całego województwa. A co na tym tle Sandomierz? Mimo tego, że w skali województwa znajduje się na peryferiach, to na tle innych miast średnich wypada co najmniej dobrze. Nie ulega jednak wątpliwości, że sandomierscy włodarze muszą intensywnie pracować nad wzmocnieniem potencjału miasta. Ale nasze uwagi i sugestie o tym już niebawem.
Weronika Przestój

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W powiecie

Uroczyste otwarcie Żłobka „Wesołe Maluszki” w Samborcu

tsa24.com15 października 2021

Gloria Artis dla Andrzeja Cebuli

tsa24.com13 października 2021

Wypadek ciągnika rolniczego w miejscowości Pęczyny

tsa24.com12 października 2021

Popularny aktor Jerzy Bończak przyjedzie do Ossolina!

tsa24.com11 października 2021

Oszukana 28-latka, straciła sporo pieniędzy

tsa24.com8 października 2021

Utrudnienia w ruchu na przejeździe kolejowym

tsa24.com8 października 2021

Odbiór nowych wodociągów

tsa24.com6 października 2021

Zakończenie sporu sądowego z byłym pracownikiem Spółki

tsa24.com4 października 2021

Inauguracja akcji #świętokrzyskieNIEhejtuje

tsa24.com29 września 2021