Fotorelacje

Sandomierzanie bronią sądów

Sandomierzanie bronią sądów

Protesty w Sandomierzu trwają od 4 dni. Pierwszego dnia przed Sądem Rejonowym zjawiło się 7 osób, w środę protestujących było około 60, w czwartek ponad 140, a wczoraj o godz. 21.00 w obronie wolności sądów protestowało  250 osób. 

Demonstracja rozpoczęła się o godz.21.00 przed Sądem Rejonowym w Sandomierzu. Zgromadzeni przynosili ze sobą świecie, konstytucje, a nawet flagi. Protestowały dzieci, młodzież, a także osoby starsze. Wśród uczestników protestu było wielu nauczycieli, prawników, lekarzy, pracowników Urzędu Miejskiego , Starostwa Powiatowego w Sandomierzu, przedstawicieli różnych instytucji kultury i sportu oraz lokalnych działaczy.

-Nie zgadzam się ze zmianami, jakie chce wprowadzić PiS, mam dosyć tego, że moje państwo z każdej strony chce mnie ograniczyć – powiedziała jedna z uczestniczek protestu.

Uczestnicy protestu mieli ze sobą transparenty i kartki z hasłami: „Opozycjo działaj wspólnie: PO, PSL, Niezależna, Kukiz’15”, „Mr.Trump, Monsieur Macron widzicie i nie grzmicie?”, „Bez żadnego trybu uprasza się o dymisję rządu!”, „Zostawcie sądy, samorząd i nasze kieszenie w spokoju!”, „Prezydencie pokaż cojones. Wetuj razy trzy!”, „Trójpodział władzy = gwarancja demokracji”, „Niezawisłe sądy to wolność i praworządność”.

-Zastanówmy się jakie znaczenie mają wydarzenia, które się teraz odbywają? Jesteśmy tu w obronie niezawisłości, niezależności i bezstronności sądów, w obronie władzy sądowniczej, zawłaszczanej przez partię rządzącą. To co ta partia robi to otwieranie drogi do władzy absolutnej, nieskrępowanej żadnymi prawami, która jest zalegalizowaną przemocą. W zawłaszczaniu sądów kryje się wiele niebezpieczeństw. Pamiętajmy, że sąd orzeka o ważności wyborów, jeśli będzie on zastraszony i pozbawiony samodzielności nasze wybory będą wykreowane. Jeśli będą niekorzystne dla Prawa i Sprawiedliwości zostaną uznane za nieważne. Poprzez aferę z sądami patria rządząca chce zapewnić sobie byt niezależnie od głosu wyborców. Musimy wyzwolić się ze snu szaleńca Kaczyńskiego- mówił w swoim przemówieniu Mieczysław Godyń, jeden z inicjatorów sandomierskiej demonstracji.

-Szkoda, że nie ma z nami posła Kwitka. Zawsze deklaruje, że wszystko co robi, robi dla miasta i regionu. Gdzie jest dzisiaj? Jest w Warszawie z PiS-em. My Sandomierzanie oczekujemy rozmowy z naszym parlamentarzystą- krzyczała Maria.

-Szczęśliwy naród, który ma poetę i w trudach swoich nie kroczy w milczeniu – żebyśmy się nie czuli całkiem opuszczeni, jako postscriptum do tego, co powiedział Mieczysław przeczytam wiersz napisany przez Czesława Miłosza w Waszyngtonie w 1950r. To nie tylko wiersz z dorobku poety, ponieważ każdy wielki poeta jest prorokiem. Ten wiersz Miłosza okazuje się nieoczekiwanie aktualny na początku XXI wieku. „Który skrzywdziłeś” – powiedziała Danuta Paszkowska, a następnie przeczytała utwór polskiego Noblisty:

Miłosz Czesław

Który skrzywdziłeś

Który skrzywdziłeś człowieka prostego
Śmiechem nad krzywdą jego wybuchając,
Gromadę błaznów koło siebie mając
Na pomieszanie dobrego i złego,

Choćby przed tobą wszyscy się kłonili
Cnotę i mądrość tobie przypisując,
Złote medale na twoją cześć kując,
Radzi że jeszcze dzień jeden przeżyli,

Nie bądź bezpieczny. Poeta pamięta.
Możesz go zabić – narodzi się nowy.
Spisane będą czyny i rozmowy.

Lepszy dla ciebie byłby świat zimowy
I sznur i gałąź pod ciężarem zgięta.

Despotyzm, bolesne dla narodu skutki funkcjonowania systemu totalitarnego i problem jakim jest relacja obywatela z panującą władzą, to główne motywy poruszane w utworze. Zdaniem demonstrujących w Sandomierzu kontekst historyczny i czas, w którym powstał utwór jest doskonałym odzwierciedleniem sytuacji, w jakiej znalazła się teraz Polska. Kolejna demonstracja dziś o 21.00 przed Sądem Rejonowym w Sandomierzu.

K.K.Palińska

4 komentarze

Komentarze

 1. kaziomierz

  22 lipca 2017 at 11:41

  Myślałem że w Sandomierzu ludzie myślą ,okazuje się że to chy sld pslba ci co liczą na jakieś datki od starej koalicji

 2. Teresa

  22 lipca 2017 at 16:21

  Godyń nie jest człowiekiem z mojej bajki, ale tak się głośno i publicznie zastanawiam, czy nie byłby znakomitym kandydatem na Burmistrza Sandomierza? Nawet chyba jego wrogowie muszą przyznać, że jest ogromnym erudytą, a teraz nieoczekiwanie okazuje się, że jest on obdarzony wielką charyzmą.No i doskonałym organizatorem, bo tylko jego zasługą jest, że sandomierskie protesty mają charakter rozwojowy.
  Jestem też pewna, że w swych wystąpieniach publicznych nie dukałby jak półanalfabeta z kartki, ale nawet w najtrudniejszych sytuacjach wykazałby się elokwencją i erystyczną maestrią! Jest to ważne, gdyż bardzo często na podstawie zachowań “Pierwszej Osoby” kształtuje się opinię na temat reszty społeczeństwa danego obszaru.W końcu burmistrz jest jakby wizytówką miasta.
  Jeżeli chodzi o protesty, to moim zdaniem są z góry skazane na porażkę, a ich przebieg i wygląd ma najczęściej charakter groteskowy, a nawet żałosny. Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Otóż okazuje się, że polityczna substancja Sandomierza, zawężana do wąskiej i dość miałkiej intelektualnie grupy osób, może być śmiało rozszerzona o nowe osoby o wielkim i do tej pory nieznanym szerzej potencjale.
  To takie moje improwizowane, spontaniczne dywagacje.Chętnie bym poznała zdanie na ten temat innych osób. Przyrzekam, że powstrzymam się od złośliwych komentarzy i nikogo nie będę upokarzać! Słowo! – Teresa

  • OBSERWATOR

   22 lipca 2017 at 22:45

   😉 przyszła “elyta” Sandomierza. Naczelny harcerz królewskiego miasta – jeszcze z czasów kwitnącej komuny;-) oczywiscie z rodziną, stary i nowy narybek “pezelu” ze starostwa – starosta, sekretarz, pan niedzwiedz, pan glówny pełowiec ze starostwa…. Jak dla mnie brakuje pana Pachnika, Smuniewskiego z UM, taty pani asystentki (która też “przechodziła”)… – z “hasłem precz z komuną”.
   Co do pana Godynia – nadaje się na burmistrza “jak dziecku Alfons na imie”.
   On jest żywą reklamą miesiaca listopada i zaduszek…w wygladzie i myślach nieuczesanych, kto zna to wie..(taki sandomierski Andrzej Poniedzielski – tylko troche nie ta estetyka wypowiedzi i mądrości życiowej).
   Co do słuszności protestów – też bym napier.alał jakbym miał perspektywę że się urwie – nietyle koryto – co mozliwość bezkarnego postępowania i robienia wszystkich w koło w .uja. Przykłady – … mam nadzieje żę jak to gów.o – wypłyna na wierzch w niedalekim odstpie czasu z racji tego że sędziowie będą się bali przymykać oko na “kolesiostwo”.

   • Teresa

    23 lipca 2017 at 11:41

    🙂 Dzięki za odzew! Pozdrawiam – T.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w Fotorelacje

XVI Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Koprzywnica

tsa24.com3 marca 2020

Bal Mistrzów Sportu. Fotorelacja

tsa24.com10 lutego 2020

BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS 28. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

tsa24.com9 stycznia 2020

NIETRZEŹWI KIEROWCY NA SANDOMIERSKICH DROGACH

tsa24.com3 stycznia 2020

Niezapomniana noc z gwiazdami sportu – fotorelacja

tsa24.com11 lutego 2019

Wisła Sandomierz przegrywa w 1\8 Pucharu Polski z Odrą Opole

tsa24.com5 grudnia 2018

Klimontów. Otwarcie boiska wielofunkcyjnego

tsa24.com6 września 2018

Święto młodego wina

tsa24.com20 listopada 2017

Festiwal Rzemiosł Dawnych w Piszczelach

tsa24.com13 września 2017