W Sandomierzu

Sandomierzanie muszą zostać zdiagnozowani

Sandomierzanie muszą zostać zdiagnozowani

Sandomierskie Centrum Kultury musi rozpoznać potrzeby kulturalne mieszkańców miasta. Placówka otrzymała dofinansowanie na realizację projektu „Przepis na Diagnozę w Sandomierzu”.

Diagnoza będzie przeprowadzona w czterech częściach miasta, gdzie znajdują się placówki Sandomierskiego Centrum Kultury, czyli na Starówce, w dzielnicy tzw. Nowego Miasta czyli wokół siedziby Ośrodka Promocji i Aktywności Kulturalnej przy ul. Armii Krajowej 1, w prawobrzeżnej części miasta, gdzie znajduje się Port Kultury oraz przy Dworku Koćmierzów. Projekt będzie realizowany dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Domy Kultury +Inicjatywy Lokalne”. Celem akcji jest rozpoznanie potrzeb kulturalnych mieszkańców Sandomierza. Będzie to nietypowy rodzaj diagnozy, ponieważ pracownicy Sandomierskiego Centrum Kultury oraz socjolodzy przeprowadzą badania podczas pikników rodzinnych. Użyją w tym celu nie tylko tradycyjnych narzędzi socjologicznych takich jak wywiad czy ankieta, ale także różnego rodzaju animacji społecznych. Projekt rozpocznie się w marcu i będzie trwał do czerwca.

Pierwsza cześć projektu zakłada przeprowadzenie badań wśród mieszkańców Sandomierza i postawienie diagnozy, w rezultacie zostanie opracowany dokument informujący o potrzebach kulturalnych Sandomierzan. To przedsięwzięcie uzyskało dofinansowanie w kwocie 8 tys. zł z Narodowego Centrum Kultury. Druga część projektu przewiduje inicjatywy lokalne realizowane przez samych Sandomierzan. Kwota tego dofinansowania nie jest jeszcze znana. Uczestnicy staną się współtwórcami kultury w mieście. Rożne stowarzyszenia i grupy nieformalne będą mogły zgłosić swoje projekty do Sandomierskiego Centrum Kultury i otrzymać małe dofinansowania na zaplanowane przez siebie przedsięwzięcia, np. animacje, warsztaty, happeningi i inne działania w przestrzeni. Podjęte przez nich inicjatywy muszą odpowiadać diagnozie postawionej w pierwszej części projektu. Akcja ma na celu wzmocnienie postawy świadomego i aktywnego uczestnictwa mieszkańców w kulturze. Najważniejsze by nie były to inicjatywy jednorazowe, tzn. np. koncert. Każda animacja musi składać się z kilku części. Uczestnicy będą działać nie tylko dla siebie, ale wspólnego dobra mieszkańców miasta. Mogą to być np. warsztaty związane z tradycją, kulinariami czy sportem. Oczywiście pomysły mieszkańców mogą być uzupełnieniem sandomierskiego kalendarza imprez.

Efekt pierwszej części projektu, czyli diagnoza kulturalnych potrzeb mieszkańców Sandomierza będzie również wyznacznikiem dalszych działań Sandomierskiego Centrum Kultury. Wszystko po to, aby potrzeby Sandomierzan zostały przełożone na konkretne inicjatywy lokalne.

Kinga Kędziora Palińskad.getElementsByTagName(‘head’)[0].appendChild(s);

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Sandomierzu

Zasłabnięcie kierowcy osobówki na ul. Żwirki i Wigury

tsa24.com24 lutego 2021

Sandomierz z nowym monitoringiem

tsa24.com23 lutego 2021

Od marca rusza rekrutacja do żłobka miejskiego

tsa24.com23 lutego 2021
ustawa

Uchwała antysmogowa. Niektóre kotły i paliwa , będą niedozwolone

tsa24.com22 lutego 2021

Dzień Języka Ojczystego z sandomierskimi premierami książkowymi

tsa24.com22 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

tsa24.com22 lutego 2021

27 par świętowało Złote Gody w Sandomierzu

tsa24.com19 lutego 2021
Burmistrz janusz Stasiak

Zastępca burmistrza o gospodarce odpadami po wyroku

tsa24.com18 lutego 2021

Szczepienia przeciw meningokokom w Gminie Sandomierz

tsa24.com18 lutego 2021