W powiecie

Skażona woda w Gminie Łoniów – wykryto bakterię coli

Skażona woda w Gminie Łoniów – wykryto bakterię coli

W związku z wykryciem w wodociągu bakterii z grupy coli na ujęciu Sulisławice – Ruszcza Kolonia mieszkańcy 15 miejscowości położonych w Gminie Łoniów i Osiek pozbawieni są wody do picia. 

Bakteria została wykryta przez Powiatową Stacje Sanitarno Epidemiologiczną w Sandomierzu podczas profilaktycznych badań wody na ujęciu Sulisławice-Ruszcza Kolonia. Ze skażonego  wodociągu korzysta blisko 3,5 tys. osób.

Sanepid wydał całkowity zakaz spożywania wody w miejscowościach: Skrzypaczowice, Wnorów, Suliszów, Trzebiesławice, Ruszcza Płaszczyzna, Ruszcza Kolonia, Jeziory, Wojcieszyce, Bazów, Sulisławice, Skwirzowa, Królewice, Wólka Gieraszowska, Gieraszowice oraz Bukowa w gminie Osiek. Woda ta może być wykorzystywana jedynie do celów sanitarnych, zabrania się nawet uzywac jej do mycia zębów.

W Urzędzie Gminy Łoniów został zorganizowany całodobowy punkt poboru wody, dodatkowo w miejscowościach objętych zakazem sanepidu można skorzystać z cysterny z wodą.

Za ujście wody, w którym wykryto bakterie odpowiada Spółdzielnia Kółek Rolniczych w Łoniowie. Właściciel podjął działania majace na celu poprawę sytuacji m.in. poprzez dokładne oczyszczenie i dezynfekcję wodociągu. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Sandomierzu nie odwołała jeszcze zakazu, do badania zostaną pobrane kolejne próbki wody.

Dyrekcja Sanepidu poinformowała, że ilość bakterii jest nieznaczna, jednak wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia bakteriologiczne wody są niebezpieczne dla człowieka.  Jeśli bakterie grupy coli przedostaną się do układu moczowego, dróg żółciowych czy płuc  może dojść do infekcji.

K.K.Palińska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W powiecie

Zderzenie samochodu ciężarowego z ciągnikiem rolniczym

tsa24.com6 maja 2021

Druhowie z OSP Gałkowice ratują życie

tsa24.com6 maja 2021

Nowy blask zawichojskiej strażnicy

tsa24.com6 maja 2021

Podpisali umowę na budowę mostu w Samborcu

tsa24.com29 kwietnia 2021

HSW prezentuje nowe materiały z badań ZSSW-30 – strzelania z ppk SPIKE

tsa24.com29 kwietnia 2021

Wielkie poruszenie serc na majówkę w Sandomierzu

tsa24.com29 kwietnia 2021

Środki na pochylnię dla niepełnosprawnych i kolejne pulsoksymetry

tsa24.com28 kwietnia 2021

Wybrano najkorzystniejszą ofertę na rozbudowę mostu w Sandomierzu

tsa24.com27 kwietnia 2021

Pulsoksymetry przekazane do placówek medycznych w Koprzywnicy

tsa24.com27 kwietnia 2021