W powiecie

Skażona woda w Gminie Łoniów – wykryto bakterię coli

Skażona woda w Gminie Łoniów – wykryto bakterię coli

W związku z wykryciem w wodociągu bakterii z grupy coli na ujęciu Sulisławice – Ruszcza Kolonia mieszkańcy 15 miejscowości położonych w Gminie Łoniów i Osiek pozbawieni są wody do picia. 

Bakteria została wykryta przez Powiatową Stacje Sanitarno Epidemiologiczną w Sandomierzu podczas profilaktycznych badań wody na ujęciu Sulisławice-Ruszcza Kolonia. Ze skażonego  wodociągu korzysta blisko 3,5 tys. osób.

Sanepid wydał całkowity zakaz spożywania wody w miejscowościach: Skrzypaczowice, Wnorów, Suliszów, Trzebiesławice, Ruszcza Płaszczyzna, Ruszcza Kolonia, Jeziory, Wojcieszyce, Bazów, Sulisławice, Skwirzowa, Królewice, Wólka Gieraszowska, Gieraszowice oraz Bukowa w gminie Osiek. Woda ta może być wykorzystywana jedynie do celów sanitarnych, zabrania się nawet uzywac jej do mycia zębów.

W Urzędzie Gminy Łoniów został zorganizowany całodobowy punkt poboru wody, dodatkowo w miejscowościach objętych zakazem sanepidu można skorzystać z cysterny z wodą.

Za ujście wody, w którym wykryto bakterie odpowiada Spółdzielnia Kółek Rolniczych w Łoniowie. Właściciel podjął działania majace na celu poprawę sytuacji m.in. poprzez dokładne oczyszczenie i dezynfekcję wodociągu. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Sandomierzu nie odwołała jeszcze zakazu, do badania zostaną pobrane kolejne próbki wody.

Dyrekcja Sanepidu poinformowała, że ilość bakterii jest nieznaczna, jednak wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia bakteriologiczne wody są niebezpieczne dla człowieka.  Jeśli bakterie grupy coli przedostaną się do układu moczowego, dróg żółciowych czy płuc  może dojść do infekcji.

K.K.Palińska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W powiecie

Rozmawiano o przemyśle spożywczo-przetwórczym w naszym województwie

tsa24.com24 września 2021

Przemysław Daca Prezes PGW Wody Polskie z wizytą w Zawichoście

tsa24.com22 września 2021

100 urodziny Pana Józefa z Koprzywnicy

tsa24.com21 września 2021

Szpital w Sandomierzu – „Całkowity zakaz odwiedzin”

tsa24.com20 września 2021

DEZAMET dostarczył 5500 pocisków do RAKÓW

tsa24.com13 września 2021

Wizytacja placu budowy zbiornika wody pitnej w msc. Góry Wysokie

tsa24.com9 września 2021

Ćwiczenia służb mundurowych w Zawichoście

tsa24.com8 września 2021

Podpisanie porozumienia przez włodarzy gmin

tsa24.com7 września 2021

Festyn Rodzinny ” Szczepimy Się” w Szczytnikach

tsa24.com7 września 2021