W powiecie

Skażona woda w Gminie Łoniów – wykryto bakterię coli

Skażona woda w Gminie Łoniów – wykryto bakterię coli

W związku z wykryciem w wodociągu bakterii z grupy coli na ujęciu Sulisławice – Ruszcza Kolonia mieszkańcy 15 miejscowości położonych w Gminie Łoniów i Osiek pozbawieni są wody do picia. 

Bakteria została wykryta przez Powiatową Stacje Sanitarno Epidemiologiczną w Sandomierzu podczas profilaktycznych badań wody na ujęciu Sulisławice-Ruszcza Kolonia. Ze skażonego  wodociągu korzysta blisko 3,5 tys. osób.

Sanepid wydał całkowity zakaz spożywania wody w miejscowościach: Skrzypaczowice, Wnorów, Suliszów, Trzebiesławice, Ruszcza Płaszczyzna, Ruszcza Kolonia, Jeziory, Wojcieszyce, Bazów, Sulisławice, Skwirzowa, Królewice, Wólka Gieraszowska, Gieraszowice oraz Bukowa w gminie Osiek. Woda ta może być wykorzystywana jedynie do celów sanitarnych, zabrania się nawet uzywac jej do mycia zębów.

W Urzędzie Gminy Łoniów został zorganizowany całodobowy punkt poboru wody, dodatkowo w miejscowościach objętych zakazem sanepidu można skorzystać z cysterny z wodą.

Za ujście wody, w którym wykryto bakterie odpowiada Spółdzielnia Kółek Rolniczych w Łoniowie. Właściciel podjął działania majace na celu poprawę sytuacji m.in. poprzez dokładne oczyszczenie i dezynfekcję wodociągu. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Sandomierzu nie odwołała jeszcze zakazu, do badania zostaną pobrane kolejne próbki wody.

Dyrekcja Sanepidu poinformowała, że ilość bakterii jest nieznaczna, jednak wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia bakteriologiczne wody są niebezpieczne dla człowieka.  Jeśli bakterie grupy coli przedostaną się do układu moczowego, dróg żółciowych czy płuc  może dojść do infekcji.

K.K.Palińska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W powiecie

Bezpieczeństwo podczas nadchodzącego weekendu

tsa24.com29 października 2021

Szarpanie za mundur i obelgi nie pomogły

tsa24.com29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zmiana organizacji ruchu

tsa24.com29 października 2021

Koprzywnickie Bziuki- na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego

tsa24.com26 października 2021

Dniówka w sadzie Wójta Gminy Samborzec odpracowana

tsa24.com26 października 2021

Zbiórka nakrętek dla małej Igi

tsa24.com26 października 2021

II miejsce dla KGW Klimontowianki za potrawę z gęsiny

tsa24.com22 października 2021

Bartuś Przychodzki zebrał kwotę na najdroższy lek świata !

tsa24.com21 października 2021

Złodzieje pracują też na cmentarzu. Zachowaj czujność !

tsa24.com19 października 2021