
W związku z wykryciem w wodociągu bakterii z grupy coli na ujęciu Sulisławice – Ruszcza Kolonia mieszkańcy 15 miejscowości położonych w Gminie Łoniów i Osiek pozbawieni są wody do picia.
Bakteria została wykryta przez Powiatową Stacje Sanitarno Epidemiologiczną w Sandomierzu podczas profilaktycznych badań wody na ujęciu Sulisławice-Ruszcza Kolonia. Ze skażonego wodociągu korzysta blisko 3,5 tys. osób.
Sanepid wydał całkowity zakaz spożywania wody w miejscowościach: Skrzypaczowice, Wnorów, Suliszów, Trzebiesławice, Ruszcza Płaszczyzna, Ruszcza Kolonia, Jeziory, Wojcieszyce, Bazów, Sulisławice, Skwirzowa, Królewice, Wólka Gieraszowska, Gieraszowice oraz Bukowa w gminie Osiek. Woda ta może być wykorzystywana jedynie do celów sanitarnych, zabrania się nawet uzywac jej do mycia zębów.
W Urzędzie Gminy Łoniów został zorganizowany całodobowy punkt poboru wody, dodatkowo w miejscowościach objętych zakazem sanepidu można skorzystać z cysterny z wodą.
Za ujście wody, w którym wykryto bakterie odpowiada Spółdzielnia Kółek Rolniczych w Łoniowie. Właściciel podjął działania majace na celu poprawę sytuacji m.in. poprzez dokładne oczyszczenie i dezynfekcję wodociągu. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Sandomierzu nie odwołała jeszcze zakazu, do badania zostaną pobrane kolejne próbki wody.
Dyrekcja Sanepidu poinformowała, że ilość bakterii jest nieznaczna, jednak wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia bakteriologiczne wody są niebezpieczne dla człowieka. Jeśli bakterie grupy coli przedostaną się do układu moczowego, dróg żółciowych czy płuc może dojść do infekcji.
K.K.Palińska
Facebook
RSS