W Sandomierzu

Spotkanie podróżnicze „Sac Aktun”

Spotkanie podróżnicze „Sac Aktun”

W czwartkowy wieczór 22 lutego 2018 roku w Lapidarium pod Ratuszem odbyło się kolejne spotkanie podróżnicze z cyklu „Sandomierskiego Spotkania z Kulturą”, którego organizatorem była Niezależna Inicjatywa Kulturalna we współpracy z Sandomierskim Centrum Kultury.

Zgodnie z oczekiwaniami spotkanie było niezwykle ciekawe i ekscytujące ze względu na nietuzinkowe tematy, które zostały na nim poruszone. Wieczór poświęcono przede wszystkim najnowszemu odkryciu na półwyspie Jukatan w Meksyku. W styczniu tego roku na Riviera Maya w Meksyku po kilkunastu latach poszukiwań odnaleziono połączenie pomiędzy dwoma systemami jaskiniowymi Sac Actun i Dos Ojos, czego rezultatem jest jaskiniowy rekord świata. Krótki, bo zaledwie kilometrowy odcinek stanowiący wspomniane połącznie zaważył o tym, że system Dos Ojos przestał istnieć a system Sac Actun otrzymał miano najdłuższej zalanej jaskini na Ziemi, liczącej sobie 347 km.

IMG_9926_1

O tym niezwykłym zdarzeniu opowiadał nasz niezwykły gość – Przemysław Trześniowski – archeolog podwodny, majanista, nurek głębinowy, przewodnik, instruktor nurkowania, „Sandomierzanin z wyboru”.

Pod koniec stycznia pan Przemek relacjonował to niezwykłe odkrycie w radiowej Trójce. Mając ten fakt na uwadze tym większa rozpiera nas duma, że kolejnym miejscem, gdzie opowiadał o Wielkim Połączeniu było Lapidarium pod Ratuszem w Sandomierzu.

IMG_9933_1

Prelekcji towarzyszył film obrazujący „podwodny świat” jaskiniowych eksploracji, profesjonalnie przygotowana prezentacja oraz piękne zdjęcia. Czwartkowy wieczór w Lapidarium pod Ratuszem upłynął pod znakiem fascynujących a niekiedy budzących dreszcz grozy historii.

Nasz gość przekazał słuchaczom wiele interesujących informacji na temat geologicznej historii półwyspu Jukatan i eksploracji jaskiniowych na terenie Riviera Maya. Była mowa także o kontrowersjach związanych z kalendarzem i szlakami migracji gatunku ludzkiego na kontynenty obu Ameryk, i wreszcie o znaczeniu znalezisk archeologicznych i paleontologicznych w jaskiniach na terenie Quintana Roo, a w szczególności w jaskini Sac Aktun.

IMG_9939_1

Gorące podziękowania składamy panu Przemkowi Trześniowskiemu za szalenie ciekawą, inspirującą i błyskotliwą opowieść o nurkowaniu jaskiniowym oraz niezwykłych odkryciach w jaskiniach na Riviera Maya. Życzymy powodzenia w prowadzeniu dalszych eksploracji.

IMG_9944_1

Publiczności dziękujemy za tak liczne przybycie oraz zachęcamy do współtworzenia cyklu „Sandomierskich Spotkań z Kulturą”.

IMG_9967_1

Źródło: Sandomierskie Centrum Kultury

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Zbiórka nakrętek dla małej Igi

tsa24.com26 października 2021

Bartuś z Sandomierza świętował pierwsze urodziny

tsa24.com25 października 2021

Wręczono Nagrody Burmistrza Miasta Sandomierza im. A. Patkowskiego „Bonum Publicum”

tsa24.com25 października 2021

„VII Międzynarodowy Turniej Karate o Puchar Prezydenta miasta Katowic”

tsa24.com25 października 2021

Bartuś Przychodzki zebrał kwotę na najdroższy lek świata !

tsa24.com21 października 2021

Złodzieje pracują też na cmentarzu. Zachowaj czujność !

tsa24.com19 października 2021

43. rocznica wyboru Karola Wojtyły na głowę Stolicy Apostolskiej

tsa24.com18 października 2021

„Żywe obrazy historii” w ramach Odpustu bł. Wincentego Kadłubka

tsa24.com15 października 2021

Wystawa fotografii reportażowej pt. „NURSES ON THE FRONT LINE” otwarta

tsa24.com15 października 2021