W Sandomierzu

Spotkanie z pisarzem Andrzejem Przychodnim

Spotkanie z pisarzem Andrzejem Przychodnim

We wtorkowy wieczór 24 października 2017 roku o godz. 18.00, tradycyjnie w Lapidarium pod Ratuszem, odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Sandomierskie Spotkanie z Kulturą”.

Było to wydarzenie wyjątkowe pod wieloma względami. Przede wszystkim dlatego, że po raz pierwszy w historii cyklu spotkanie miało tak liczne grono organizatorów, wśród których należy wymienić: Niezależną Inicjatywę Kulturalną, Sandomierskie Centrum Kultury, Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, Świętokrzyskie Stowarzyszenie Dziedzictwa Przemysłowego oraz Wydawnictwo Profil – Archeo.

relacja (1)

O wyjątkowości tego wydarzenia świadczył również temat. Uczestnicy spotkań w Lapidarium pod Ratuszem przywykli do słuchania opowieści o podróżach. Tym razem była to podróż nie tylko w przestrzeni, ale przede wszystkim w czasie.

Zgromadzeni goście na chwilę przenieśli się w odległe czasy rzymskie i spojrzeli na ziemie polskie z perspektywy starożytnych Rzymian. Wszystko za sprawą pierwszego tomu „ISA – Saga z Kraju Żelaza” – powieści Andrzeja Przychodniego pod tytułem „Kamień Nerthus”. Akcja powieści osadzona jest w realiach II w. n. e. i rozgrywa się m.in. na terenie ziem polskich. „Kamień Nerthus” jest pierwszym tego rodzaju ujęciem tematu.

relacja (2)

Autor powieści w barwny sposób opowiedział o źródłach inspiracji, które posłużyły do zbudowania warstwy fabularnej. Jego opowieść o kulisach powstania I tomu sagi poruszyła wiele ważnych wątków w historii relacji rzymsko – barbarzyńskich. Dzięki temu uczestnicy spotkania mogli jeszcze lepiej poznać i zrozumieć tę odległą epokę, przede wszystkim w odniesieniu do ziem polskich, w tym regionu świętokrzyskiego. Bohaterowie powieści Andrzeja Przychodniego mają indywidualne cechy i osobowości. Ich historie, losy, warunki życia poruszają i „wciągają” w świat lektury. Są nam bliscy, ponieważ wielu z nich, to mieszkańcy naszego regionu, którzy żyli w czasach kiedy antycznym światem rządził Rzym.

relacja (6)

Spotkanie autorskie zakończyło się długą dyskusją wokół kolejnych tomów powieści. O sukcesie wieczoru autorskiego zadecydowało wiele czynników: świadoma i aktywna publiczność oraz liczne intelektualne dygresje i refleksje. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję nabyć I tom sagi „Kamień Nerthus” na stoisku Wydawnictwa Profil – Archeo, a także otrzymać dedykację i autograf autora. Gratką był także autograf ilustratorki powieści – Anny Marii Bieleckiej, która również była obecna w Lapidarium pod Ratuszem i dla uświetnienia spotkania miała ze sobą oryginalne ilustracje do II tomu powieści.

relacja (5)

Wieczór upłynął w bardzo przyjemnej atmosferze. Wszystkim uczestnikom wydarzenia serdecznie dziękujemy za przybycie. Bohaterowi spotkania, dr Andrzejowi Przychodniemu, dziękujemy za tak inspirujące spotkanie autorskie oraz życzymy dalszych sukcesów w pracy literackiej. Miłośników powieści historycznych zachęcamy do przeczytania I tomu „ISA – Saga z Kraju Żelaza” pt. „Kamień Nerthus”. Już wkrótce kolejny, II tom pt. „Okręg Alków”.

źródło: Sandomierskie Centrum Kultury

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Bezpieczeństwo podczas nadchodzącego weekendu

tsa24.com29 października 2021

Szarpanie za mundur i obelgi nie pomogły

tsa24.com29 października 2021

Kursy komunikacji miejskiej 1 listopada

tsa24.com29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zmiana organizacji ruchu

tsa24.com29 października 2021

Budowa drogi dojazdowej do gruntów rolnych w Sandomierzu

tsa24.com27 października 2021

Konkurs na „Najlepszy Produkt Turystyczny” – Głosuj na Sandomierz

tsa24.com27 października 2021

Zbiórka nakrętek dla małej Igi

tsa24.com26 października 2021

Bartuś z Sandomierza świętował pierwsze urodziny

tsa24.com25 października 2021

Wręczono Nagrody Burmistrza Miasta Sandomierza im. A. Patkowskiego „Bonum Publicum”

tsa24.com25 października 2021