kultura i rozrywka

Srebrna Chochla dla Gminy Koprzywnica – „Nasze sandomierskie – kulinaria regionalne”

Srebrna Chochla dla Gminy Koprzywnica – „Nasze sandomierskie – kulinaria regionalne”

Słodkie ciastko – buracorz, które powstało na bazie buraka cukrowego zwyciężyło w XVIII edycji konkursu pn. „Nasze sandomierskie – kulinaria regionalne”, jaki odbył się w niedzielę,  20 września na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sandomierzu. Motywem przewodnim imprezy, która wpisała się na stałe w kalendarz  sandomierskich wydarzeń, były słodkie wypieki – ciasta regionalne.

W tym roku o symboliczną „Srebrną Chochlę” obok reprezentantek miasta i gminy Koprzywnica walczyły także delegacje z Sandomierza, gminy Dwikozy, Samborzec oraz gminy Zawichost.

Uczestnicy zaprezentowali przed komisją jurorską oraz zgromadzoną publicznością wytypowany do konkursu słodki produkt kulinarny. Jurorzy oceniali nie tylko walory smakowe ciast, ale również, co jest bardzo istotne, ich pochodzenie regionalne, dobór składników, przyjętą technikę wykonania, formę prezentacji oraz estetykę gminnych stoisk.

Panie z Postronnej, którym na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sandomierzu towarzyszył Krzysztof Pitra dyrektor Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu  w Koprzywnicy, ujęły komisję nie tylko tradycyjnym wypiekiem. Słowa uznania i zachwytu gospodynie usłyszały także za przepiękny wystrój stoiska. Tradycyjne przetwory wkomponowano w serwety i dekoracje, jakie zdobiły wnętrza domów naszych dziadków. Ręcznie robione serwety i ręcznie  zdobione słoiki z przetworami, w towarzystwie jesiennych warzyw i owoców  okazały się wspaniałym dodatkiem do konkursowego ciastka.

Ze zwycięstwa pań z Postronnej dumna jest Aleksandra Klubińska, burmistrz Koprzywnicy, która dziękując w poniedziałek gospodyniom za zaangażowanie i udział w konkursie, życzyła kolejnych sukcesów.

Konkurs odbył się pod patronatem: Piotra Glińskiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Andrzeja Bętkowskiego Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Marcina Marca Burmistrza Sandomierza oraz Marcina Piwnika Starosty Powiatu Sandomierskiego.

 

 

 

Źródło U.M. i G. Koprzywnica

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Zima w mieście 2021

tsa24.com20 stycznia 2021

Nagrody Publiczności w konkursie “Porównania 29”

tsa24.com19 stycznia 2021

Jak mija drugi tydzień Ferie po Królewsku online ?

tsa24.com14 stycznia 2021

VII Koncert Kolęd i Prawosławnych Hymnów Bożego Narodzenia w Sandomierzu

tsa24.com13 stycznia 2021

Ferie zimowe z komiksem

tsa24.com11 stycznia 2021

Planowane wyłączenia prądu

tsa24.com8 stycznia 2021

Ferie po królewsku online w siedmiu Rezydencjach Królewskich

tsa24.com5 stycznia 2021

Akcja “Ferie po królewsku ” w Muzeum

tsa24.com4 stycznia 2021

“Zima w mieście z SCK”

tsa24.com30 grudnia 2020