kultura i rozrywka

Srebrna Chochla dla Gminy Koprzywnica – „Nasze sandomierskie – kulinaria regionalne”

Srebrna Chochla dla Gminy Koprzywnica – „Nasze sandomierskie – kulinaria regionalne”

Słodkie ciastko – buracorz, które powstało na bazie buraka cukrowego zwyciężyło w XVIII edycji konkursu pn. „Nasze sandomierskie – kulinaria regionalne”, jaki odbył się w niedzielę,  20 września na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sandomierzu. Motywem przewodnim imprezy, która wpisała się na stałe w kalendarz  sandomierskich wydarzeń, były słodkie wypieki – ciasta regionalne.

W tym roku o symboliczną „Srebrną Chochlę” obok reprezentantek miasta i gminy Koprzywnica walczyły także delegacje z Sandomierza, gminy Dwikozy, Samborzec oraz gminy Zawichost.

Uczestnicy zaprezentowali przed komisją jurorską oraz zgromadzoną publicznością wytypowany do konkursu słodki produkt kulinarny. Jurorzy oceniali nie tylko walory smakowe ciast, ale również, co jest bardzo istotne, ich pochodzenie regionalne, dobór składników, przyjętą technikę wykonania, formę prezentacji oraz estetykę gminnych stoisk.

Panie z Postronnej, którym na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sandomierzu towarzyszył Krzysztof Pitra dyrektor Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu  w Koprzywnicy, ujęły komisję nie tylko tradycyjnym wypiekiem. Słowa uznania i zachwytu gospodynie usłyszały także za przepiękny wystrój stoiska. Tradycyjne przetwory wkomponowano w serwety i dekoracje, jakie zdobiły wnętrza domów naszych dziadków. Ręcznie robione serwety i ręcznie  zdobione słoiki z przetworami, w towarzystwie jesiennych warzyw i owoców  okazały się wspaniałym dodatkiem do konkursowego ciastka.

Ze zwycięstwa pań z Postronnej dumna jest Aleksandra Klubińska, burmistrz Koprzywnicy, która dziękując w poniedziałek gospodyniom za zaangażowanie i udział w konkursie, życzyła kolejnych sukcesów.

Konkurs odbył się pod patronatem: Piotra Glińskiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Andrzeja Bętkowskiego Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Marcina Marca Burmistrza Sandomierza oraz Marcina Piwnika Starosty Powiatu Sandomierskiego.

 

 

 

Źródło U.M. i G. Koprzywnica

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Kursy komunikacji miejskiej 1 listopada

tsa24.com29 października 2021

Konkurs na „Najlepszy Produkt Turystyczny” – Głosuj na Sandomierz

tsa24.com27 października 2021

Koprzywnickie Bziuki- na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego

tsa24.com26 października 2021

Dniówka w sadzie Wójta Gminy Samborzec odpracowana

tsa24.com26 października 2021

Zbiórka nakrętek dla małej Igi

tsa24.com26 października 2021

Bartuś z Sandomierza świętował pierwsze urodziny

tsa24.com25 października 2021

Wręczono Nagrody Burmistrza Miasta Sandomierza im. A. Patkowskiego „Bonum Publicum”

tsa24.com25 października 2021

II miejsce dla KGW Klimontowianki za potrawę z gęsiny

tsa24.com22 października 2021

Jesienny repertuar „Kina Starówka” w Sandomierzu

tsa24.com19 października 2021