kultura i rozrywka

Srebrna Chochla dla Gminy Koprzywnica – „Nasze sandomierskie – kulinaria regionalne”

Srebrna Chochla dla Gminy Koprzywnica – „Nasze sandomierskie – kulinaria regionalne”

Słodkie ciastko – buracorz, które powstało na bazie buraka cukrowego zwyciężyło w XVIII edycji konkursu pn. „Nasze sandomierskie – kulinaria regionalne”, jaki odbył się w niedzielę,  20 września na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sandomierzu. Motywem przewodnim imprezy, która wpisała się na stałe w kalendarz  sandomierskich wydarzeń, były słodkie wypieki – ciasta regionalne.

W tym roku o symboliczną „Srebrną Chochlę” obok reprezentantek miasta i gminy Koprzywnica walczyły także delegacje z Sandomierza, gminy Dwikozy, Samborzec oraz gminy Zawichost.

Uczestnicy zaprezentowali przed komisją jurorską oraz zgromadzoną publicznością wytypowany do konkursu słodki produkt kulinarny. Jurorzy oceniali nie tylko walory smakowe ciast, ale również, co jest bardzo istotne, ich pochodzenie regionalne, dobór składników, przyjętą technikę wykonania, formę prezentacji oraz estetykę gminnych stoisk.

Panie z Postronnej, którym na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sandomierzu towarzyszył Krzysztof Pitra dyrektor Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu  w Koprzywnicy, ujęły komisję nie tylko tradycyjnym wypiekiem. Słowa uznania i zachwytu gospodynie usłyszały także za przepiękny wystrój stoiska. Tradycyjne przetwory wkomponowano w serwety i dekoracje, jakie zdobiły wnętrza domów naszych dziadków. Ręcznie robione serwety i ręcznie  zdobione słoiki z przetworami, w towarzystwie jesiennych warzyw i owoców  okazały się wspaniałym dodatkiem do konkursowego ciastka.

Ze zwycięstwa pań z Postronnej dumna jest Aleksandra Klubińska, burmistrz Koprzywnicy, która dziękując w poniedziałek gospodyniom za zaangażowanie i udział w konkursie, życzyła kolejnych sukcesów.

Konkurs odbył się pod patronatem: Piotra Glińskiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Andrzeja Bętkowskiego Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Marcina Marca Burmistrza Sandomierza oraz Marcina Piwnika Starosty Powiatu Sandomierskiego.

 

 

 

Źródło U.M. i G. Koprzywnica

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

„Mała książka – wielki człowiek” w bibliotece w Łoniowie

tsa24.com26 października 2020

Oddaj osocze i pomóż wyzdrowieć innym

tsa24.com26 października 2020

Wręczenie Nagrody Miasta Sandomierza im. A. Patkowskiego – Bonum Publicum

tsa24.com23 października 2020

Turniej online #Wiktoria 1920

tsa24.com22 października 2020

“Maroko i Góry Atlas” – Spotkanie podróżnicze

tsa24.com21 października 2020

Prace i zagospodarowanie w Parku Miejskim w Sandomierzu

tsa24.com21 października 2020

Spotkanie „Co kryje zawichojski Krzemieniec” z udziałem ograniczonej liczby osób

tsa24.com21 października 2020

Bohater z Sandomierza.

tsa24.com20 października 2020

Planowane wyłączenia prądu

tsa24.com20 października 2020