kultura i rozrywka

Srebrna Chochla dla Gminy Koprzywnica – „Nasze sandomierskie – kulinaria regionalne”

Srebrna Chochla dla Gminy Koprzywnica – „Nasze sandomierskie – kulinaria regionalne”

Słodkie ciastko – buracorz, które powstało na bazie buraka cukrowego zwyciężyło w XVIII edycji konkursu pn. „Nasze sandomierskie – kulinaria regionalne”, jaki odbył się w niedzielę,  20 września na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sandomierzu. Motywem przewodnim imprezy, która wpisała się na stałe w kalendarz  sandomierskich wydarzeń, były słodkie wypieki – ciasta regionalne.

W tym roku o symboliczną „Srebrną Chochlę” obok reprezentantek miasta i gminy Koprzywnica walczyły także delegacje z Sandomierza, gminy Dwikozy, Samborzec oraz gminy Zawichost.

Uczestnicy zaprezentowali przed komisją jurorską oraz zgromadzoną publicznością wytypowany do konkursu słodki produkt kulinarny. Jurorzy oceniali nie tylko walory smakowe ciast, ale również, co jest bardzo istotne, ich pochodzenie regionalne, dobór składników, przyjętą technikę wykonania, formę prezentacji oraz estetykę gminnych stoisk.

Panie z Postronnej, którym na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sandomierzu towarzyszył Krzysztof Pitra dyrektor Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu  w Koprzywnicy, ujęły komisję nie tylko tradycyjnym wypiekiem. Słowa uznania i zachwytu gospodynie usłyszały także za przepiękny wystrój stoiska. Tradycyjne przetwory wkomponowano w serwety i dekoracje, jakie zdobiły wnętrza domów naszych dziadków. Ręcznie robione serwety i ręcznie  zdobione słoiki z przetworami, w towarzystwie jesiennych warzyw i owoców  okazały się wspaniałym dodatkiem do konkursowego ciastka.

Ze zwycięstwa pań z Postronnej dumna jest Aleksandra Klubińska, burmistrz Koprzywnicy, która dziękując w poniedziałek gospodyniom za zaangażowanie i udział w konkursie, życzyła kolejnych sukcesów.

Konkurs odbył się pod patronatem: Piotra Glińskiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Andrzeja Bętkowskiego Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Marcina Marca Burmistrza Sandomierza oraz Marcina Piwnika Starosty Powiatu Sandomierskiego.

 

 

 

Źródło U.M. i G. Koprzywnica

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

I Memoriał Franciszka Makowskiego

tsa24.com29 lipca 2021

Wolne Śpiewanie na Dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sandomierzu

tsa24.com26 lipca 2021

Profilaktyczna sobota w Sandomierzu

tsa24.com26 lipca 2021

IV Gala Orderu Rzeki Wisły oraz Festival Dookoła Wody

tsa24.com26 lipca 2021

XXX Festiwal Muzyka w Sandomierzu

tsa24.com21 lipca 2021

Nowe atrakcje Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu

tsa24.com20 lipca 2021

Letni Ogród Muzyczny – pokaz filmu „Dziewczynka z zapałkami”

tsa24.com20 lipca 2021

Koncert “Harasiewicz w polskich zamkach i pałacach” – Zamek Królewski w Sandomierzu

tsa24.com9 lipca 2021

Wystawa akwareli autorstwa Jurija Sulimowa

tsa24.com8 lipca 2021