W Sandomierzu

Stanowisko Burmistrza Sandomierza Marcina Marca w temacie budowy sklepu Lidl

Stanowisko Burmistrza Sandomierza Marcina Marca w temacie budowy sklepu Lidl

Kiedy czytam protesty mieszkańców, protesty przedsiębiorców odnośnie do budowy Lidla w Sandomierzu, to wracam do czasów, kiedy budowana była w Sandomierzu Galeria Królewska, przy ul. Armii Krajowej. Dokładnie takie same protesty i argumenty padały, o tym, że powstała Galeria spowoduje zamknięcie lokalnego biznesu, utratę miejsc pracy. Powstanie galerii miało spowodować trudności komunikacyjne, po kilku latach widzimy, że nie ma trudności komunikacyjnych zbyt dużych, oczywiście czeka nas budowa ronda, która ma to jeszcze poprawić, natomiast czy drastycznie spadła ilość miejsc pracy ? Możemy zaobserwować okoliczne sklepy, rozwój, okolicznych sklepów, myślę, że z powodu budowania Galerii Królewskiej nic takiego się nie wydarzyło. Jeżeli były jakieś trudności w prowadzeniu biznesu lokalnego, to myślę, że były tego inne czynniki.

Dlatego czy wybudowanie Lidla w tym miejscu spowoduje utratę miejsc pracy?

-Nie wiem, mam nadzieje, że nie. Natomiast rozumiem obawy tych przedsiębiorców. Rozumiem, że pojawienie się konkurencyjnego sklepu, może powodować takie obawy. Chociaż użycie słowa „konkurencyjny” chyba nie jest do końca adekwatne, bo znam mieszkańców Sandomierza, którzy jeżdżą specjalnie do Tarnobrzega do Lidla, po wybrany asortyment, którego nie ma w innych sklepach. Te małe nasze lokalne, osiedlowe sklepy mają już stałą klientelę, mają swoje atrakcyjne produkty, po które sięgamy jako mieszkańcy Sandomierza. Sam korzystam z usług jednego z tych sklepów, czasem dwóch czasem trzech. Jest to łatwe, wygodne, tam tower jest zawsze świeży, w tych sklepach zawsze ładnie pachnie, z przyjemnością się tam chodzi po drobne zakupy tak zwane szybkie zakupy. Więc rozumiem te obawy, ale też chciałbym, żebyśmy wszyscy jako mieszkańcy Sandomierza, patrzyli na miasto całościowo. Czy taki sklep powstały wielkopowierzchniowy będzie konkurencją? Czy spowoduję wręcz odwrotnie, spowoduje rozwój naszego miasta?
Państwo przedsiębiorcy podnoszą temat podatku od nieruchomości od takiego sklepu. Jest to istotny składnik i czynnik dla budżetu miejskiego, ponieważ wszyscy oczekujemy, żeby miasto się rozwijało, żeby jednak się  rozwijało, musi mieć pieniądze, więc miasto szuka wszelkich możliwości.
Natomiast czy Lidl powstanie w tym miejscu, czy nie powstanie, to już zupełnie nie zależy od Burmistrza ani Rady Miasta Sandomierza. Ta sprawa należy w tym momencie do Starosty Sandomierskiego i to on będzie na podstawie posiadanych dokumentów wydawał pozwolenie na budowę. Więc jeżeli jest inwestor, jeżeli chce inwestować i spełni wszystkie wymogi prawne i formalne, to myślę, że Starosta nie będzie miał innego wyjścia jak wydać pozwolenie na budowę.

Czy w tym miejscu powinien być Lidl ? Czy powinien być w innym, trochę dalej?

-Szanowni Państwo, nie wiem, nie odpowiem, natomiast mam głosy z terenu osiedla, na którym też mieszkam, że taki sklep przydałby się w Sandomierzu właśnie w tym miejscu. Zobaczymy co się wydarzy, prosiłbym o wyrozumiałość, o spokój i wyczekanie. Jeżeli chcemy, jeżeli zależy nam na tym, żeby Sandomierz się rozwijał, żeby nie został w tyle za innymi miastami, to takie inwestycje muszą na terenie miasta powstawać, lepiej, żeby powstawały na terenie miasta, niż na terenie gmin sąsiednich. Jako mieszkańcy korzystamy z jednego sklepu, który znajduje się na terenie sąsiedniej gminy, sklepu wielkopowierzchniowego i tylko tyle, że możemy tam czasem atrakcyjne zakupy, atrakcyjne promocje się trafiają. Natomiast, podatek z tej działalności nie wpływa do budżetu miasta Sandomierza, tylko gdzie indziej, dlatego ja patrzę spokojnie, całościowo, analizuję to co się dzieje, słucham również mieszkańców i przedsiębiorców.
Zastanówmy się, czy chcemy się rozwijać jako Sandomierz, czy nie ?   – Burmistrz Sandomierza Marcin Marzec

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

„Kto ma, niech coś wrzuci. Kto nie ma, niech sobie weźmie”

tsa24.com12 kwietnia 2021

Podpisano umowę na zakup nowych autobusów

tsa24.com12 kwietnia 2021

Oddali hołd w 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej

tsa24.com12 kwietnia 2021

Piekny gest parafian z Sandomierszczyzny dla Bartusia

tsa24.com12 kwietnia 2021

Jacek Kuliga nowym komendantem Staży Miejskiej w Sandomierzu

tsa24.com8 kwietnia 2021

Nowa edycja Zielonej ławeczki

tsa24.com8 kwietnia 2021

Sprzątamy Sandomierz

tsa24.com8 kwietnia 2021

„Wirtualna Wielkanoc” – podsumowanie

tsa24.com6 kwietnia 2021

Budowa PSZOK-a w Sandomierzu

tsa24.com30 marca 2021