W Sandomierzu

Świąteczna wystawa w Domu Długosza już czynna

Świąteczna wystawa w Domu Długosza już czynna

Barokowa szopka bożonarodzeniowa, ryciny, akwarele, zapisy nutowe staropolskich kolęd, blisko stuletnie pocztówki świąteczne i XVII-wieczne formy do wypiekania opłatków to tylko część wystawy prezentowanej w Domu Długosza w Sandomierzu.

Biblioteka Diecezjalna i Muzeum Diecezjalne  w Sandomierzu zapraszają do obejrzenia wystawy: „Z pierwszą na niebie gwiazdą Bóg w Waszym domu zasiędzie…” , która jest czynna od 17 grudnia w Domu Długosza- Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu.
Wystawa prezentuje ryciny dawnych mistrzów  z XVII i XVIII w.  wykonane w różnych technikach graficznych: miedzioryty, staloryty i akwaforty, według obrazów malarzy włoskich , a także przykłady drzeworytów polskich:  prace m.in. Stanisława Ostoi – Chrostowskiego i Marii Dunin Piotrowskiej. Dzieła te pochodzą ze zbiorów Muzeum Diecezjalnego.
Na wystawie pokazana została również akwarela „Pokłon Trzech Króli”  z 1917 r., autorstwa  Mariana Jana Kopińskiego . Jest to patriotyczne w swej wymowie przedstawienie, gdzie symboliczny hołd Jezusowi i Matce Bożej składają zasłużeni dla państwa polskiego i Kościoła królowie: Jan III Sobieski, Kazimierz Wielki, Stefan Batory. Na drugim planie można rozpoznać bohaterów związanych z naszymi zrywami narodowymi: księcia Józefa Poniatowskiego, Tadeusza Kościuszkę, Bartosza Głowackiego, żołnierzy husarii  i postać zesłańca. W tle ukazana jest Panorama Krakowa.
Ze zbiorów Biblioteki Diecezjalnej wypożyczone zostały zapisy nutowe kolęd i pastorałek z XVIII w., pochodzące z dawnego klasztoru Panien Benedyktynek w Sandomierzu. Na wystawie pokazano kilka przykładów,  m.in. zapisy części utworów, które wykonywały  Benedyktynki:  Anna Stogniewówna (zm.1771), Marianna Mokranowska (zm. 1802),   Marianna Sosnowska (zm. 1819). Ze zbiorów Biblioteki Diecezjalnej pochodzi również wydanie „Pieśni o Narodzeniu Pańskim” z datą 1765 r.

zdjecie-zapowiedzforma-do-wypieku-oplatkow

Wystawa pokazuje również  dużą kolekcję pocztówek świątecznych z lat 1902-1938, zachowanych w zbiorach Biblioteki Diecezjalnej.
Muzeum Diecezjalne w swojej kolekcji posiada Formy do wypieku opłatków. Na wystawie pokazano przykłady  z XVII i XVIII w. Są to żelazne szczypce zwane też „żelazkami”.  Posiadają formę nożyc zakończonych płytami, z wyrytymi wewnątrz symbolami religijnymi. Pierwotnie duże koła w opłatku były wycinane z przeznaczeniem na hostie, a małe na komunikanty. W takich szczypcach wypiekano w parafiach opłatki z mąki pszennej i wody. Po wylaniu ciasta zaciskano szczypce i wkładano na krótką chwilę do żaru w piecu.

Warto wspomnieć, że na ekspozycji w Muzeum Diecezjalnym obejrzeć można barokową szopkę z Sandomierza, wykonaną w XVIII w. dla kościoła pw. Ducha Świętego . Figury wyobrażają: Trzech Króli, Hajduka, Pasterzy, Kozaka, wołu i osła. Do wykonania figur wykorzystano: drewno, płótno lniane, które pokryto polichromią, fragmenty tkanin z XVII i XVIII w., koronki klockowe. Ubiory nawiązują do stroju polskiej szlachty, z jego charakterystycznym elementem – pasem kontuszowym.  Figura Matki Bożej z XVI-XVII w. pochodzi z klasztoru Panien Benedyktynek w Sandomierzu. Figura została przycięta i dostosowana do szopki. Pod obecnymi szatami zachowała się oryginalna polichromia w postaci folii srebrnej laserowanej czerwienią oraz fragmenty złocenia.
Niech dzieła te będą drogą prowadzącą nas do Boga, który stał się Człowiekiem.

Kinga Kędziora Palińska/ UM Sandomierz/ Urszula Stępień

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Utrudnienia w ruchu związane z Rowerowym Rajdem “Solidarności i Olimpijczyków”

tsa24.com23 czerwca 2021

Lato w mieście z SCK 2021

tsa24.com23 czerwca 2021

Jarmark Jagielloński i Turniej Rycerski 2021

tsa24.com23 czerwca 2021

„Turniej Czwórmiasta – Czwórbój Sportowy”

tsa24.com21 czerwca 2021

Uroczystości patriotyczne ku czci 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich

tsa24.com21 czerwca 2021

Lato czuć w powietrzu! Czwartki w Muzeum

tsa24.com21 czerwca 2021

Społeczności lokalne walczą razem o Bartusia

tsa24.com17 czerwca 2021

Mobilne Gminne Biuro Spisowe wyruszyło na ulice Sandomierza

tsa24.com17 czerwca 2021

Podsumowanie szkolenia pływackiego

tsa24.com16 czerwca 2021