W Sandomierzu

Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

Kolorowy korowód przeszedł wczoraj przez Rynek Starego Miasta i udał się do Domu Katolickiego, gdzie zorganizowano obchody Światowego Dnia Zespołu Downa. Podopieczni sandomierskiego Ośrodka „Radość życia” świętowali w gronie swoich nauczycieli i rodziców.

Wychowankowie placówki przedstawili program artystyczny przygotowali dzięki wsparciu swoich nauczycieli. Taniec i śpiew sprawiał im wiele radości. Nauczycielki podkreślały, że dla wielu występujących było to ogromne przeżycie i wielki postęp w dotychczasowej terapii, ponieważ wychodząc na scenę pokonali swój lek i stres. Podczas wydarzenia wyświetlona została prezentacja multimedialna przygotowana w oparciu o rozmowy z dziećmi z Zespołem Downa.

-Dla naszych podopiecznych 21 marca to trzecie najważniejsze święto w roku zaraz po Wielkanocy i Bożym Narodzeniu. Tego dnia chcemy rozpropagować wiedzę na temat zespołu Downa i 21-chromosomu, jakim obdarzone są dzieci z tą wadą genetyczną. Tegoroczne obchody odbywają się pod hasłem „Idźmy przez życie razem”. Osoby z Zespołem Downa powinny korzystać z życia razem z lokalną społecznością, powinniśmy dać im głos. Chcemy informować społeczeństwo, aby nie izolowało się od osób dotkniętych tym problemem. Nasi podopieczni są bardzo utalentowani i mają niesamowitą wyobraźnię, są szczerzy, ufni, i radośni. Chcą być przez nas normalnie traktowani – powiedziała Maria Butkowska, wicedyrektor Ośrodka „Radość Życia” w Sandomierzu.

Atrakcją dla uczestników był koncert Orkiestry Huty Szkła im. Tadeusza Brzeźniaka ze Staszowa. Świętowanie zakończyło się słodkim akcentem, podopieczni ośrodka wspólnie z rodzicami i swoimi nauczycielami zjedli tort.

-Dysfunkcje nie mogą wykluczać ich ze społeczeństwa. Musimy dać im szansę i integrować się z nimi. Mogą sami funkcjonować i dokonywać wyborów, potrzebują jedynie naszego wsparcia aby mogli samodzielnie iść przez życie –dodała Maria Butkowska.

Poważnym problemem osób starszych, które kończą edukację w ośrodku jest samotność. Maria Butkowska apeluje, aby samorządowcy pamiętali o osobach z Zespołem Downa, żeby znaleźć dla nich miejsce w domach kultury i innych instytucjach.

Do Ośrodka „Radość Życia” w Sandomierzu uczęszcza 28 podopiecznych w różnym wieku, są to zarówno przedszkolaki jak i osoby starsze, które potrzebują  kontaktu z innymi.

IMG_1108 (Kopiowanie)

IMG_1110 (Kopiowanie)

IMG_1115 (Kopiowanie)

IMG_1116 (Kopiowanie)

IMG_1117 (Kopiowanie)

IMG_1124 (Kopiowanie)

IMG_1126 (Kopiowanie)

Kinga Kędziora – Palińska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Sandomierzu

Bartuś Przychodzki zebrał kwotę na najdroższy lek świata !

tsa24.com21 października 2021

Złodzieje pracują też na cmentarzu. Zachowaj czujność !

tsa24.com19 października 2021

43. rocznica wyboru Karola Wojtyły na głowę Stolicy Apostolskiej

tsa24.com18 października 2021

„Żywe obrazy historii” w ramach Odpustu bł. Wincentego Kadłubka

tsa24.com15 października 2021

Wystawa fotografii reportażowej pt. „NURSES ON THE FRONT LINE” otwarta

tsa24.com15 października 2021

Wręczono odznaki „Przyjaciel Osób Niewidomych”

tsa24.com14 października 2021

Spotkanie w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego

tsa24.com13 października 2021

Sandomierskie obchody Dnia Edukacji Narodowej

tsa24.com13 października 2021

Inauguracja roku akademickiego 2021/2022

tsa24.com13 października 2021