Fotorelacje

Święto Niepodległości w Sandomierzu

Święto Niepodległości w Sandomierzu

Tegoroczne obchody 11 listopada miały szczególny charakter. Żołnierze Armii Krajowej przekazali miastu historyczny sztandar. Odbył się również I Bieg Niepodległościowy.

Koncert Chóru Katedralnego zainaugurował uroczystości patriotyczne w Sandomierzu. Msza święta w Bazylice Katedralnej rozpoczęła się o godz. 10.30, poprowadził ją Biskup Ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz.

W obchodach Święta Niepodległości wzięli udział przedstawiciele władz miasta, powiatu, radni, poczty sztandarowe sandomierskich szkół, placówek, instytucji oraz mieszkańcy miasta. Nie zabrakło również Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej z Kasztelanem Karolem Burym.

-Żyjemy w mieście o chrześcijańskiej tożsamości. Jesteśmy dziećmi jednego Boga i jednej ojczyzny. Ta tożsamość i tradycja jest naszym bogactwem w tym i przyszłym życiu. Cywilizacje, które nie są wierne wartościom na których wyrosły, zawsze upadają- powiedział biskup podczas kazania.

Sandomierski Ośrodek Kawaleryjski w barwach 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich poprowadził pochód z Bazyliki Katedralnej pod Pomnik 2 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej na Cmentarzu Katedralnym. Po wysłuchaniu Hymnu Państwowego, ks. Prałat Zygmunt Gil odmówił modlitwę za poległych w obronie Ojczyzny. Poseł Marek Kwitek, starosta Stanisław Masternak i burmistrz Marek Bronkowski wygłosili okolicznościowe przemówienia.

– Ze zdwojoną siłą podkreślam, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Stąd dziś tak ważnym elementem naszego życia powinno być wychowanie młodych ludzi w duchu patriotyzmu i poszanowania drugiego człowieka, szacunku do symboli narodowych i naszej lokalnej społeczności. Miłość do ojczyzny w świadomości młodego pokolenia jest jednym z fundamentów naszej niepodległości – podkreślił Marek Bronkowski.

Żołnierze Armii Krajowej- Alicja Kaszyńska, Wojciech Targowski i Janusz Kamocki przekazali na ręce Burmistrza Miasta historyczny sztandar 2 PP Legionów Armii Krajowej. Kombatanci oddali w ten sposób miastu i jego mieszkańcom nie tylko sztandar, ale przede wszystkim fragment historii i swojego życia. Burmistrz obiecał, że sztandar będzie znajdował się w specjalnej gablocie w Ratuszu, tuż obok portretu Zbigniewa Kabaty, porucznika Armii Krajowej, żołnierza Oddziału Partyzanckiego „Jędrusie” – pseud. „Bobo”.

Przyjmując sztandar burmistrz ukląkł i złożył uroczystą przysięgę:

-Przysięgam strzec sztandaru jak źrenicy oka, jako materialnej pamiątki i symbolu patriotyzmu Żołnierzy 2 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej. Przyrzekam w imię pamięci o bohaterach kultywować ich ideały zawarte w słowach Bóg, Honor, Ojczyzna.

Artystycznym akcentem wydarzenia była recytacja wierszy Zbigniewa Kabaty w wykonaniu m.in. Tomasza Kowala. Sekcja artylerii Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej oddała trzy salwy honorowe. Następnie składano kwiaty i wieńce pod pomnikiem 2 PP Leg. AK.

Wśród pocztów sztandarowych obecni byli najmłodsi sandomierzanie. Delegacja przedszkolaków brała udział w uroczystościach mimo niesprzyjającej aury. Sandomierska Orkiestra Dęta zadbała o muzyczną oprawę wydarzenia. Zagrano Rotę oraz inne pieśni patriotyczne.

O godz. 13.00 rozpoczął się I Bieg Niepodległościowy Gimnazjów i Szkół Ponadgimnazjalnych w Sandomierzu o puchar Starosty Sandomierskiego i Burmistrza Sandomierza. Na zakończenie uroczystości wszyscy zostali zaproszeni na wojskową grochówkę.

Kinga Kędziora- Palińska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w Fotorelacje

III Bieg Szklarski

tsa24.com27 września 2021

XII Triathlon Ziemi Sandomierskiej- Fotorelacja

tsa24.com23 sierpnia 2021

Klimontów – Kryształowe Berło dla Mirosława Baki

tsa24.com7 lipca 2021

Sandomierz w miniony weekend powitał wakacje

tsa24.com5 lipca 2021

XVI Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Koprzywnica

tsa24.com3 marca 2020

Bal Mistrzów Sportu. Fotorelacja

tsa24.com10 lutego 2020

BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS 28. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

tsa24.com9 stycznia 2020

NIETRZEŹWI KIEROWCY NA SANDOMIERSKICH DROGACH

tsa24.com3 stycznia 2020

Niezapomniana noc z gwiazdami sportu – fotorelacja

tsa24.com11 lutego 2019