Fotorelacje

Świętokrzyska straż świętowała w Sandomierzu

Świętokrzyska straż świętowała w Sandomierzu

19 maja 2016 roku w Sandomierzu odbyły się Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka. Uroczystości rozpoczęły się w bazylice katedralnej Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, gdzie w intencji strażaków odprawiona została Msza Święta, którą celebrował ksiądz Biskup Diecezji Sandomierskiej Krzysztof Nitkiewicz wraz z kapelanami strażaków z terenu województwa. Wzięli w niej udział strażacy Państwowej Straży Pożarnej i druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu województwa świętokrzyskiego wraz z zaproszonymi gośćmi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po mszy, uczestnicy przeszli na sandomierski rynek, gdzie odbył się uroczysty apel. Zgromadzonych gości powitał świętokrzyski komendant wojewódzki PSP w Kielcach bryg. Adam Czajka. Podczas swojego wystąpienia podkreślił, że nie przypadkowo miejscem tegorocznych Wojewódzkich Obchodów Dnia Strażaka został Sandomierz. Tu właśnie 6 lat temu, wskutek przerwania wałów, w ciągu kilkudziesięciu minut woda zalała ogromny obszar nie tylko całego południowego Sandomierza, lecz również okoliczne miasteczka i wsie. Zaznaczył, że walka z żywiołem powodzi i usuwaniem jej skutków to jedynie wycinek służby świętokrzyskich strażaków, jednak wszystkie wymagają profesjonalnego działania oraz zmobilizowania wszystkich sił fizycznych i psychicznych. Z tego powodu szeregi strażackie zasilają ludzie odważni, gotowi do poświęceń, wytrwali, wrażliwi na ludzkie nieszczęście.

W uroczystym apelu wzięli udział m.in.: wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, wicewojewoda świętokrzyski Andrzej Bętkowski, dyrektor Biura Informatyki i Łączności Komendy Głównej PSP st. bryg. Zbigniew Góral, zastępca Dyrektora Biura ds. Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej Komendy Głównej PSP st. bryg. Krzysztof Zieliński, zastępca Dyrektora Biura Szkolenia Komendy Głównej PSP st. bryg. Tomasz Naczas. Wśród licznych gości obecnych na uroczystości nie zabrakło także szefów służb mundurowych z terenu województwa, byłych komendantów wojewódzkich PSP, przedstawicieli instytucji współpracujących z jednostkami straży pożarnej, starostów, prezydentów, burmistrzów i wójtów z terenu województwa, księży kapelanów z kapelanem wojewódzkim księdzem Markiem Mrugałą na czele, komendantów powiatowych PSP z terenu województwa oraz kadry kierowniczej KW PSP i KM PSP w Kielcach, działaczy Związku OSP, przedstawicieli związków zawodowych działających w strukturach straży pożarnej a także kierowników i przedstawicieli jednostek administracji zespolonej oraz przedstawicieli lokalnych zakładów pracy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Z okazji strażackiego święta wręczono odznaczenia i medale, nominacje na wyższe stopnie służbowe, dyplomy oraz inne wyróżnienia. Uhonorowano strażaków PSP, działaczy Związku OSP, a także osoby zasłużone dla pożarnictwa i ochrony przeciwpożarowej. Wręczono: Dyplomy Komendanta Głównego PSP, Medale „Za Długoletnią Służbę”, Odznakę „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”, Medal Honorowy im. Józefa Tuliszkowskiego, Złoty Znak Związku, Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza oraz Medale „Za Zasługi dla Pożarnictwa”.

Po raz pierwszy podczas Wojewódzkich Odchodów Dnia Strażaka obyła się ceremonia wręczenia jednostkom OSP aktów o włączeniu ich do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG). Na mocy decyzji komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej z dnia 2 maja 2016 r. 6 jednostek OSP z terenu naszego województwa zostało włączonych do KSRG. Były to:

OSP Dobromierz – (gm. Kluczewsko, pow. włoszczowski),
OSP Gumienice – (gm. Pierzchnica, pow. kielecki),
OSP Jurkowice – (gm. Bogoria, pow. staszowski),
OSP Leszczyny – (gm. Górno, pow. kielecki),
OSP Wilczkowice – (gm. Radoszyce, pow. konecki),
OSP Włoszczowice – (gm. Kije, pow. pińczowski).

W dalszej części uroczystości uhonorowano strażaków, a także osoby spoza naszej formacji, które wykazały się poświęceniem, odwagą, bądź dużym zaangażowaniem w niesieniu pomocy, w propagowaniu strażackich tradycji i wartości, a także popularyzacji bezpieczeństwa pożarowego i wiedzy na temat straży pożarnej. Osobom tym zostały wręczone Dyplomy Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po przemówieniach zaproszonych gości odbyła się defilada pododdziałów pieszych i zmotoryzowanych, którą zakończono uroczysty apel.

Głównymi organizatorami uroczystości byli: Komenda Wojewódzka PSP w Kielcach, Zarząd OW ZOSP RP w Kielcach, Starostwo Powiatowe w Sandomierzu, Urząd Miasta i Gminy w Sandomierzu oraz Komenda Powiatowa PSP w Sandomierzu.

Uroczystość uświetniły: Orkiestra OSP z Krasocina, Orkiestra OSP z Kunowa, Kompania honorowa CS PSP w Częstochowie, Kompania towarzysząca z OSP w Brudzowie, Kompania towarzysząca OSP z Woli Morawickiej,pododdział złożony z kilkudziesięciu pocztów sztandarowych wystawionych przez jednostki OSP powiatu sandomierskiego oraz komendy powiatowe PSP i komendę miejską PSP w Kielcach.

źródło: KWPSP Kielce

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w Fotorelacje

III Bieg Szklarski

tsa24.com27 września 2021

XII Triathlon Ziemi Sandomierskiej- Fotorelacja

tsa24.com23 sierpnia 2021

Klimontów – Kryształowe Berło dla Mirosława Baki

tsa24.com7 lipca 2021

Sandomierz w miniony weekend powitał wakacje

tsa24.com5 lipca 2021

XVI Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Koprzywnica

tsa24.com3 marca 2020

Bal Mistrzów Sportu. Fotorelacja

tsa24.com10 lutego 2020

BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS 28. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

tsa24.com9 stycznia 2020

NIETRZEŹWI KIEROWCY NA SANDOMIERSKICH DROGACH

tsa24.com3 stycznia 2020

Niezapomniana noc z gwiazdami sportu – fotorelacja

tsa24.com11 lutego 2019