W powiecie

„Świętokrzyskie czyta Sienkiewicza” – apel marszałka o włączenie się do akcji

„Świętokrzyskie czyta Sienkiewicza” – apel marszałka o włączenie się do akcji

Marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas zaprasza dyrektorów szkół podstawowych i gimnazjów w województwie świętokrzyskim do udziału w zainicjowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego akcji „Świętokrzyskie czyta Sienkiewicza”. Marszałek zachęca, aby 1 czerwca stał się dniem głośnego czytania fragmentów wybranych dzieł Henryka Sienkiewicza. – Zapraszam pedagogów, uczniów i rodziców do powszechnego upamiętniania twórczości naszego Wielkiego Rodaka – mówi Adam Jarubas.

Szanowni Państwo,

Dyrektorzy
Szkół Podstawowych i Gimnazjów
w województwie świętokrzyskim
18 grudnia 2015 roku Senat Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. Jak podkreślają w tym dokumencie senatorowie, nasz Wielki Rodak poprzez swoją twórczość, publicystykę i działalność społeczną budził świadomość narodową, uczył dumy z polskości, umiłowania ojczyzny i zdolności do poświęceń.

W tym tygodniu w Oblęgorku, w Muzeum – Pałacyku Henryka Sienkiewicza, z udziałem wicepremiera i ministra kultury i dziedzictwa narodowego profesora Piotra Glińskiego zainaugurowaliśmy ogólnopolskie obchody Roku Henryka Sienkiewicza. Najbliższe kilka miesięcy będzie więc doskonałym czasem, by ze wzmożoną siłą uświadamiać najmłodszym obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej oraz ich rodzicom, opiekunom i wszystkim dorosłym wartości, które płyną z twórczości wielkiego polskiego noblisty.

Gorąco zachęcam wszystkich Państwa do podejmowania działań upowszechniających tę twórczość, a w szczególności we włączenie się w zainicjowaną przeze mnie akcję „Świętokrzyskie czyta Sienkiewicza”. 1 czerwca spotkam się z młodzieżą Zespołu Placówek Oświatowych im. Henryka Sienkiewicza w Koniecznie, by z uczniami głośno poczytać fragmenty wybranych dzieł Henryka Sienkiewicza. Chciałbym zaproponować, aby także i w Państwa szkołach ten miły i zwykle wolny od zajęć lekcyjnych dzień upłynął m.in. pod znakiem czytania utworów mistrza. Zróbmy to wspólnie jak nasz region długi i szeroki.

Jednocześnie deklaruję, że z wielką przyjemnością obejmę patronatem wszelkie przedsięwzięcia wpisujące się w Rok Sienkiewiczowski. Jeśli moja propozycja spotka się z Państwa uznaniem, poinformujcie nas proszę o planowanych działaniach (mailowo: biuro.prasowe@sejmik.kielce.pl) – z radością przekażemy wiadomość o tym za pośrednictwem naszych kanałów informacyjnych. Niech to świętokrzyskie czytanie Sienkiewicza stanie się prawdziwie głośne i słyszane także poza granicami naszego regionu.

Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Uwaga prognozowane na dziś burze z gradem !

tsa24.com13 maja 2021

Policja poszukuje zaginionego mieszkańca Sandomierza

tsa24.com12 maja 2021

Worki z nakrętkami z Klimontowa zasilą zbiórkę Bartusia

tsa24.com11 maja 2021

Będzie przebudowa drogi powiatowej – ulicy Piłsudskiego w Koprzywnicy

tsa24.com11 maja 2021

Poruszasz się hulajnoga elektryczną? Od 20 maja wchodzą nowe przepisy 

tsa24.com11 maja 2021

Łączy nas Wisła i San – wielkie sprzątanie

tsa24.com10 maja 2021

Zderzenie samochodu ciężarowego z ciągnikiem rolniczym

tsa24.com6 maja 2021

Druhowie z OSP Gałkowice ratują życie

tsa24.com6 maja 2021

Nowy blask zawichojskiej strażnicy

tsa24.com6 maja 2021