wydarzenia

Świętokrzyskie dwujęzyczne!

Świętokrzyskie dwujęzyczne!

Ponad dwa tysiące uczniów z regionu świętokrzyskiego uczestniczyło do tej pory w projekcie Dwujęzyczne Świętokrzyskie, zainicjowanym przez marszałka województwa Adama Jarubasa. Podczas spotkania podsumowującego, które odbyło się we wtorek, 28 czerwca 2016 roku, marszałek podziękował partnerom projektu za zaangażowanie. W spotkaniu uczestniczyli Andrzej Łukasik, doradca marszałka ds. międzynarodowych, koordynujący projekt z ramienia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, a także Mariusz Prot z Cambridge English Language Assessment oraz Sange Sood, brytyjski lektor, mieszkający obecnie w Kielcach, który prowadził dla młodzieży warsztaty językowe.

img_6363_31321

Projekt Dwujęzyczne Świętokrzyskie, mający na celu motywowanie młodzieży do nauki języków obcych, był w minionym roku szkolnym realizowany nie tylko w kieleckich szkołach, ale także w innych miastach regionu świętokrzyskiego, m. in. w Ostrowcu Świętokrzyskim, Kazimierzy Wielkiej, Pińczowie, Busku-Zdroju czy Jędrzejowie. Uczestniczący w warsztatach i konferencjach Mariusz Prot i Sange Sood odebrali z rąk marszałka Adama Jarubasa listy z podziękowaniem za zaangażowanie w realizację projektu.

img_6365_31320

– Bardzo cieszymy się, że możemy uczestniczyć w tym projekcie. Świętokrzyskie jest rzeczywiście pierwszym regionem w Polsce, w którym władze lokalne zapoczątkowały i wspierają tak wspaniałą inicjatywę. Angielski jest obecnie najważniejszym językiem na świecie, to język biznesu, więc jeśli uczniowie chcą osiągać cele, które sobie stawiają, powinni posługiwać się angielskim na komunikatywnym poziomie. Myślę, że ten projekt już przekłada się na zwiększenie motywacji młodych ludzi do nauki angielskiego w szerszym zakresie – dzieli się wrażeniami Mariusz Prot reprezentujący Cambridge English Language Assessment (University of Cambridge), instytucję od ponad stu lat zajmującą się organizowaniem na całym świecie egzaminów certyfikujących z języka angielskiego. Podkreśla on, że już widoczny jest wzrost zainteresowania młodzieży zdawaniem egzaminów certyfikujących Cambridge na przykład w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie dotarło w minionym roku szkolnym Dwujęzyczne Świętokrzyskie.

Brytyjski lektor Sange Sood, mieszkający obecnie w Kielcach, prowadził dla młodzieży warsztaty językowe. Te spotkania są dla uczniów okazją do rozmowy w języku angielskim z nauczycielem, dla którego ten język jest językiem ojczystym, co jest niezastąpionym elementem w procesie nauki języka obcego. Warsztaty mają interaktywną, „luźną” formułę, a prowadzący stara się nawiązać z kontakt z uczniami i zachęcić ich do mówienia. – Rozmawiamy o tym, co lubią robić, co ich interesuje, ale także o korzyściach wynikających ze znajomości języka angielskiego. Widać, że młodzież zdaje sobie sprawę, jak bardzo jest to ważne, z wielu przyczyn – pracy, możliwości studiowania za granicą, wyjazdów na wakacje. Staram się sprawić, żeby podczas tych spotkań było dużo zabawy – mówi Sange Sood. Jego zdaniem widoczny jest na przestrzeni ostatnich lat wzrost znajomości angielskiego w polskim społeczeństwie. – Dziś idąc na przykład do centrum handlowego w Kielcach, można porozumieć się po angielsku, co osobiście bardzo mi pomaga. To naprawdę wspaniałe. Jest to bardzo ważne nie tylko dla tutejszych mieszkańców, ale szczególnie dla turystów, którzy czują się komfortowo, gdy bez problemu mogą się porozumieć, idąc na zakupy czy do restauracji. Płynie stąd duża korzyść dla Kielc i regionu. Jeśli chcecie, żeby ludzie tutaj przyjeżdżali, żeby przyciągać tutaj biznes, trzeba znać angielski – dodaje Sange Sood.

img_6376_31319

– Bardzo efektywne okazało się zaangażowanie do współpracy tak prestiżowej międzynarodowej instytucji jak Cambridge English Language Assessment, w spotkaniach z młodzieżą uczestniczyło także dwóch native speakerów: Australijczyk Robert Cassettari i Brytyjczyk Sange Sood, którzy zachęcali młodzież do mówienia. Możemy rzeczywiście powiedzieć, że Świętokrzyskie powoli staje się dwujęzyczne – podsumowuje dotychczasowe działania Andrzej Łukasik, doradca marszałka ds. międzynarodowych.

Dwujęzyczne Świętokrzyskie będzie kontynuowane od nowego roku szkolnego. Podczas spotkania podsumowującego dotychczasowe działania dyskutowano m. in. o nowych pomysłach na poszerzenie formuły projektu. Jednym z nich mają być planowane warsztaty kulinarno-językowe z udziałem Sange Sooda, który prywatnie jest również pasjonatem gotowania, uczestnikiem polskiej edycji programu „Master Chef”.

źródło: UMWŚ w Kilecach

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

wydarzenia

Więcej w wydarzenia

Pożar koparko – ładowarki w Sandomierzu

tsa24.com13 maja 2021

Manual dla branży turystycznej

tsa24.com13 maja 2021

Uwaga prognozowane na dziś burze z gradem !

tsa24.com13 maja 2021

“Sandomierscy KREWni z wyboru – tydzień krwiodawstwa”

tsa24.com13 maja 2021

Policja poszukuje zaginionego mieszkańca Sandomierza

tsa24.com12 maja 2021

Zwycięzcy X Międzyprzedszkolnego Konkursu Recytatorskiego

tsa24.com12 maja 2021

Zgłoś swoje propozycje zmian w rozkładzie jazdy autobusów

tsa24.com12 maja 2021

NOC MUZEÓW 2021 w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu

tsa24.com12 maja 2021

Worki z nakrętkami z Klimontowa zasilą zbiórkę Bartusia

tsa24.com11 maja 2021