kultura i rozrywka

„Świętokrzyskie widoki” i „Sandomierz w dawnej fotografii z kolekcji Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości”

„Świętokrzyskie widoki” i „Sandomierz w dawnej fotografii z kolekcji Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości”

W ramach tegorocznej edycji EDD zapraszamy do obejrzenia wystawy plenerowej pt. „Świętokrzyskie widoki”. Na ekspozycji pokazujemy ponad 80 zabytkowych, unikatowych i nieznanych fotografii z końca XIX i pocz. XX w. ze zbiorów Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości, działającego w latach 1906-1944.

Ilustracje ukazują obiekty zabytkowe (w tym takie, które dzisiaj już nie istnieją lub wyglądają inaczej), zabudowę wsi oraz miasteczek ziemi świętokrzyskiej i sandomierskiej. Fotografie posiadają nie tylko walor dokumentalny, ale także artystyczny. W dużej mierze są to wysmakowane obrazy ale i sytuacyjne scenki. Uwieczniono w nich osoby przypadkowe, często niskiej kondycji społecznej, które dzięki zbiegowi okoliczności i „oku” fotografa możemy – jako kolejne pokolenie – poznać. Różnorodność obiektów i postaci, uchwyconych  obiektywem aparatu nie w wyreżyserowanej formie stanowi cenne źródło informacji o minionej epoce i regionie dzisiaj nazywanym świętokrzyskim.

Wystawie towarzyszyć będzie promocja wydawnictwa albumowego, pt. „Sandomierz w dawnej fotografii z kolekcji Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości”. Na jego łamach pokażemy ponad 150 fotografii o tyle pięknych, co będących świadectwem życia miasta na przełomie XIX i XX stulecia. Można na nich zobaczyć stan miasta u progu epoki elektryczności i pary, rosyjskich żołnierzy i urzędników, chłopskie zaprzęgi przyjeżdżające na targi, żydowskich kupców, eleganckie damy. Niektóre fotografie zapewne zaskoczą. Zapraszamy do wyprawy do Sandomierza sprzed przeszło wieku.
Serdecznie zapraszamy!

Wystawę promuje klip promocyjny: https://www.youtube.com/watch?v=whsmVKZcWtE Jest on zamieszczony także na stornie Fundacji: www.goryhistorii.pl gdzie można znaleźć informacje o jej działalności.
Autorzy wystawy i książki: Tomisław Giergiel, Piotr Jamski, Wojciech Kalwat, Lidia Ujazdowska.

Organizatorzy i wydawcy

Sponsor główny wystawy i albumu

Wydanie albumu zostało również dofinansowane przez Burmistrza Miasta Sandomierza.

Termin:
Wernisaż wystawy pt. „Świętokrzyskie widoki” i prezentacja książki „Sandomierz w dawnej fotografii z kolekcji Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości” – niedziela 18 września – godz. 15.00 Muzeum Okręgowe w Sandomierzu (ul. Zamkowa 12)
Wystawa czynna: 17 września 2016 do 20 października 2016
W dniach 17-18 września – wstęp wolny.

Kontakt:
Fundacja Świętokrzyska. Góry Historii
Wojciech Kalwat: kalwatwojciech@gmail.com tel. 604-627-874
Lidia Ujazdowska tel. 605-368-469
www.goryhistorii.pl e-mail: fundacja@goryhistorii.pl

Fundacja Świętokrzyska Góry Historii – dotychczasowy dorobek
Fundacja Świętokrzyska Góry Historii powstała w 2015 roku z potrzeby działania na rzecz ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego, a szczególnie dziedzictwa regionu świętokrzyskiego. Inicjujemy działania, których celem jest upowszechnianie i pogłębianie wiedzy historycznej, a także wspieranie nowoczesnego patriotyzmu dalekiego od banalności i sztampy, by przyczyniać się do kształtowania świadomego obywatela, wrażliwego na pojęcia: ojczyzna, wolność, obowiązek.
Do tej pory udało nam się zrealizować kilka projektów, o których możemy mówić, że zakończyły się sukcesem:
Przygotowaliśmy wystawę „Bodzentyn utracony-odzyskany” w 660. rocznicę ustanowienia lokacji Bodzentyna, która cieszyła się dużym uznaniem zwiedzającym, a dla nas praca nad jej przygotowaniem była kolejnym dowodem niezwykłej atrakcyjności historycznej ziemi świętokrzyskiej. Wystawa była eksponowana w Bodzentynie, Kielcach i Tokarni. Wystawie towarzyszyła publikacja książkowa „Bodzentyn utracony odzyskany”.
Zbudowanie portalu historyczno-edukacyjnego www.goryhistorii.pl
Projekt multimedialny „Łysogóry 200 lat temu” polegający na cyfrowym odtworzeniu kulturowego dziedzictwa Łysogór. Polegał on na próbie ukazania nieistniejącego już świata za pomocą nowoczesnych technologii w oparciu o oryginalne mapy, plany i ilustracje obiektów, po których nie ma żadnego materialnego śladu. W ramach projektu przygotowaliśmy film popularnonaukowy „Góry historii” oraz multimedium „Łysogóry 200 lat temu” .

Realizujemy projekt „Pierwszy chrzest – pierwszy święty”, w którym za pomocą technik animacji komputerowej opowiadamy losy świętego Wojciecha. Scenariuszem i kanwą tej opowieści są Drzwi Gnieźnieńskie, jest jeden z najcenniejszych polskich zabytków doby romanizmu. Projekt realizowany w ramach obchodów 1050 rocznicy chrztu Polski.

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Jesienny repertuar „Kina Starówka” w Sandomierzu

tsa24.com19 października 2021

43. rocznica wyboru Karola Wojtyły na głowę Stolicy Apostolskiej

tsa24.com18 października 2021

„Żywe obrazy historii” w ramach Odpustu bł. Wincentego Kadłubka

tsa24.com15 października 2021

Wystawa fotografii reportażowej pt. „NURSES ON THE FRONT LINE” otwarta

tsa24.com15 października 2021

Gloria Artis dla Andrzeja Cebuli

tsa24.com13 października 2021

Spotkanie autorskie z Michałem Śmielakiem

tsa24.com13 października 2021

Popularny aktor Jerzy Bończak przyjedzie do Ossolina!

tsa24.com11 października 2021

Bonum Publicum – XVII edycja nagrody im. Aleksandra Patkowskiego

tsa24.com11 października 2021

Utrudnienia w ruchu na przejeździe kolejowym

tsa24.com8 października 2021