kultura i rozrywka

„Świętokrzyskie widoki” i „Sandomierz w dawnej fotografii z kolekcji Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości”

„Świętokrzyskie widoki” i „Sandomierz w dawnej fotografii z kolekcji Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości”

W ramach tegorocznej edycji EDD zapraszamy do obejrzenia wystawy plenerowej pt. „Świętokrzyskie widoki”. Na ekspozycji pokazujemy ponad 80 zabytkowych, unikatowych i nieznanych fotografii z końca XIX i pocz. XX w. ze zbiorów Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości, działającego w latach 1906-1944.

Ilustracje ukazują obiekty zabytkowe (w tym takie, które dzisiaj już nie istnieją lub wyglądają inaczej), zabudowę wsi oraz miasteczek ziemi świętokrzyskiej i sandomierskiej. Fotografie posiadają nie tylko walor dokumentalny, ale także artystyczny. W dużej mierze są to wysmakowane obrazy ale i sytuacyjne scenki. Uwieczniono w nich osoby przypadkowe, często niskiej kondycji społecznej, które dzięki zbiegowi okoliczności i „oku” fotografa możemy – jako kolejne pokolenie – poznać. Różnorodność obiektów i postaci, uchwyconych  obiektywem aparatu nie w wyreżyserowanej formie stanowi cenne źródło informacji o minionej epoce i regionie dzisiaj nazywanym świętokrzyskim.

Wystawie towarzyszyć będzie promocja wydawnictwa albumowego, pt. „Sandomierz w dawnej fotografii z kolekcji Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości”. Na jego łamach pokażemy ponad 150 fotografii o tyle pięknych, co będących świadectwem życia miasta na przełomie XIX i XX stulecia. Można na nich zobaczyć stan miasta u progu epoki elektryczności i pary, rosyjskich żołnierzy i urzędników, chłopskie zaprzęgi przyjeżdżające na targi, żydowskich kupców, eleganckie damy. Niektóre fotografie zapewne zaskoczą. Zapraszamy do wyprawy do Sandomierza sprzed przeszło wieku.
Serdecznie zapraszamy!

Wystawę promuje klip promocyjny: https://www.youtube.com/watch?v=whsmVKZcWtE Jest on zamieszczony także na stornie Fundacji: www.goryhistorii.pl gdzie można znaleźć informacje o jej działalności.
Autorzy wystawy i książki: Tomisław Giergiel, Piotr Jamski, Wojciech Kalwat, Lidia Ujazdowska.

Organizatorzy i wydawcy

Sponsor główny wystawy i albumu

Wydanie albumu zostało również dofinansowane przez Burmistrza Miasta Sandomierza.

Termin:
Wernisaż wystawy pt. „Świętokrzyskie widoki” i prezentacja książki „Sandomierz w dawnej fotografii z kolekcji Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości” – niedziela 18 września – godz. 15.00 Muzeum Okręgowe w Sandomierzu (ul. Zamkowa 12)
Wystawa czynna: 17 września 2016 do 20 października 2016
W dniach 17-18 września – wstęp wolny.

Kontakt:
Fundacja Świętokrzyska. Góry Historii
Wojciech Kalwat: kalwatwojciech@gmail.com tel. 604-627-874
Lidia Ujazdowska tel. 605-368-469
www.goryhistorii.pl e-mail: fundacja@goryhistorii.pl

Fundacja Świętokrzyska Góry Historii – dotychczasowy dorobek
Fundacja Świętokrzyska Góry Historii powstała w 2015 roku z potrzeby działania na rzecz ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego, a szczególnie dziedzictwa regionu świętokrzyskiego. Inicjujemy działania, których celem jest upowszechnianie i pogłębianie wiedzy historycznej, a także wspieranie nowoczesnego patriotyzmu dalekiego od banalności i sztampy, by przyczyniać się do kształtowania świadomego obywatela, wrażliwego na pojęcia: ojczyzna, wolność, obowiązek.
Do tej pory udało nam się zrealizować kilka projektów, o których możemy mówić, że zakończyły się sukcesem:
Przygotowaliśmy wystawę „Bodzentyn utracony-odzyskany” w 660. rocznicę ustanowienia lokacji Bodzentyna, która cieszyła się dużym uznaniem zwiedzającym, a dla nas praca nad jej przygotowaniem była kolejnym dowodem niezwykłej atrakcyjności historycznej ziemi świętokrzyskiej. Wystawa była eksponowana w Bodzentynie, Kielcach i Tokarni. Wystawie towarzyszyła publikacja książkowa „Bodzentyn utracony odzyskany”.
Zbudowanie portalu historyczno-edukacyjnego www.goryhistorii.pl
Projekt multimedialny „Łysogóry 200 lat temu” polegający na cyfrowym odtworzeniu kulturowego dziedzictwa Łysogór. Polegał on na próbie ukazania nieistniejącego już świata za pomocą nowoczesnych technologii w oparciu o oryginalne mapy, plany i ilustracje obiektów, po których nie ma żadnego materialnego śladu. W ramach projektu przygotowaliśmy film popularnonaukowy „Góry historii” oraz multimedium „Łysogóry 200 lat temu” .

Realizujemy projekt „Pierwszy chrzest – pierwszy święty”, w którym za pomocą technik animacji komputerowej opowiadamy losy świętego Wojciecha. Scenariuszem i kanwą tej opowieści są Drzwi Gnieźnieńskie, jest jeden z najcenniejszych polskich zabytków doby romanizmu. Projekt realizowany w ramach obchodów 1050 rocznicy chrztu Polski.

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Tydzień Bibliotek w Sandomierzu

tsa24.com6 maja 2021

Jubileusz stulecia Muzeum Okręgowego w Sandomierzu

tsa24.com5 maja 2021

Otwarcie Parku Osiedlowego na ul. Baczyńskiego

tsa24.com4 maja 2021

Brama Opatowska i Podziemna Trasa Turystyczna otwarte

tsa24.com4 maja 2021

Wielkie poruszenie serc na majówkę w Sandomierzu

tsa24.com29 kwietnia 2021

Symboliczne obchody świąt majowych w Sandomierzu

tsa24.com29 kwietnia 2021

Wybrano dyrektora Muzeum Okręgowego w Sandomierzu

tsa24.com27 kwietnia 2021

Sukces tancerek FT PARADOX

tsa24.com26 kwietnia 2021

Konkurs fotograficzny pn. „Sandomierz – moja mała Ojczyzna”

tsa24.com26 kwietnia 2021