kultura i rozrywka

„Świętokrzyskie widoki” w Zawichoście

„Świętokrzyskie widoki” w Zawichoście

Spotkanie promocyjne albumu „Świętokrzyskie widoki. Kieleckie i Sandomierskie w dawnej fotografii” odbyło się wczoraj w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Zawichoście.

Publikacja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Mieszkańcy Zawichostu bardzo chętnie kupowali album, w którym można zobaczyć blisko 300 unikatowych fotografii świętokrzyskich miasteczek i wsi z przełomu XIX i XX wieku. W „Świętokrzyskich widokach” znalazł się również rozdział o Zawichoście.

Gościem spotkania był dr hab. Tomisław Giergiel – Kierownik Działu Historycznego Muzeum Okręgowego w Sandomierzu i współautor publikacji. Historyk opowiedział słuchaczom o tym jak wyglądała praca nad stworzeniem albumu. Dzięki prezentacji multimedialnej uświadomił także, jak cenne są fotografie, dzięki którym możemy zobaczyć miejsca, których dziś już nie ma, m.in. wizerunki mieszkańców, widoki domów, gospodarstw wiejskich, kapliczek, zamków, pałaców, różnego rodzaju ruiny, a nawet scenki rodzajowe z codziennego życia ówczesnych mieszkańców naszego regionu.

Wszystkie zdjęcia zamieszczone w albumie pochodzą ze zbiorów warszawskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości, które działało w latach 1906-1944. Nad opracowaniem publikacji pracowali autorzy: Tomisław Giergiel, Piotr Jamski, Wojciech Kalwat i Lidia Ujazdowska. Wydawcami są: Fundacja Świętokrzyska Góry Historii, Muzeum Okręgowe w Sandomierzu i IS PAN w Warszawie. Sponsor główny: PKO BP.

K.K. Palińska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w kultura i rozrywka

Zima w mieście 2021

tsa24.com20 stycznia 2021

Nagrody Publiczności w konkursie “Porównania 29”

tsa24.com19 stycznia 2021

Jak mija drugi tydzień Ferie po Królewsku online ?

tsa24.com14 stycznia 2021

VII Koncert Kolęd i Prawosławnych Hymnów Bożego Narodzenia w Sandomierzu

tsa24.com13 stycznia 2021

Ferie zimowe z komiksem

tsa24.com11 stycznia 2021

Planowane wyłączenia prądu

tsa24.com8 stycznia 2021

Ferie po królewsku online w siedmiu Rezydencjach Królewskich

tsa24.com5 stycznia 2021

Akcja “Ferie po królewsku ” w Muzeum

tsa24.com4 stycznia 2021

“Zima w mieście z SCK”

tsa24.com30 grudnia 2020