W powiecie

“Szabla Kilińskiego” dla Janusza Hofbaunera

“Szabla Kilińskiego” dla Janusza Hofbaunera

Podczas dzisiejszej sesji Rady Powiatu odbyło się uroczyste wręczenie najwyższego honorowego odznaczenia rzemieślniczego “Szabli Kilińskiego” byłemu radnemu Januszowi Hofbaunerowi. W wydarzeniu wziął udział duszpasterz Rzemiosła Polskiego- ks. Krzysztof Rusiecki i Jerzy Bartnik – Przewodniczący Zawrządu Rzemiosła Polskiego, który wręczył nagrodę.

Janusz Hofbauer ur. się 18 lutego 1939 r. w Sandomierzu. Jego ojciec Marian pochodził ze Stryja na Ukrainie. Po zakończeniu II wojny światowej powrócił do Sandomierza i otworzył zakład ślusarski, gdzie zajmował się naprawą broni dla żołnierzy Armii Krajowej. W latach 50-tych po obciążeniu wysokim domiarem podatkowym, zmuszony został do likwidacji zakładu. W latach 60-tych ponownie podjął samodzielną działalność otwierając zakład mechaniczny, który prowadził do 72 roku życia. Kontynuując tradycję po ojcu Janusz Hofbauer, po przejściu ojca na emeryturę, przejął zakład, który prowadzi do dziś.

Przeszedł wszystkie szczeble kariery rzemieślniczej. Zdobył tytuł czeladnika, a następnie mistrza oraz kwalifikacje pedagogiczne, aby tak , jak ojciec szkolić uczniów. Janusz Hofbauer zajmuje się dzisiaj przede wszystkim kowalstwem artystycznym. Wierny tradycji ojca –zbrojmistrza, co roku wykuwa miecz i przekazuje na licytację Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Przez cały czas współpracuje z władzami oraz udziela się w pracach samorządowych Cechu Rzemiosł Różnych w Sandomierzu. Początkowo działał w Komisji Rewizyjnej, później jako i Podstarszy Cechu, a od 1994r. przez trzy kadencje pełnił funkcję Starszego Cechu. Był przewodniczącym Komisji Egzaminacyjnej w Kielcach w zakresie mechaniki pojazdowej. Jednocześnie aktywnie działał w Zarządzie Izby Rzemieślniczej w Kielcach, będąc członkiem Rady.

Za okres jego działalności w rzemiośle został odznaczony wszelkimi możliwymi odznaczeniami resortowymi, m.in. złotą i srebrną odznakę –Izby Rzemieślniczej w Kielcach- za zasługi, złoty i srebrny Medal im. J. Kilińskiego, złotą i srebrną odznakę za szkolenie uczniów, Honorową Odznakę Rzemiosła oraz srebrny i złoty Krzyż Zasługi.

W okresie od 1998 do 2002 był radnym Rady Powiatu w Sandomierzu. Od 1996 r. do 2017 r. członkiem Powiatowej Rady Zatrudnienia.  Jest aktywnym społecznikiem. Był jednym ze sponsorów wyposażenia po kapitalnym remoncie Collegium Gostomianum w Sandomierzu. Kontynuujący tradycje po swoim ojcu działa w strukturach Krajowego Związku AK. Sandomierskiej Szkole Podstawowej Nr 3 noszącej imię 2 Pułku Piechoty Legionów przekazał pamiątki po ojcu walczącym w jego szeregach.

K.K.Palińska / Starostwo Powiatowe w Sandomierzu

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W powiecie

29 Finał WOŚP w Dwikozach

tsa24.com27 stycznia 2021

Bądźmy odpowiedzialni -Oszczędzajmy wodę !

tsa24.com21 stycznia 2021

29. Finał WOŚP Sztab Sandomierz #2484

tsa24.com20 stycznia 2021

Giełdowy Rynek Rolny- magazyny zwolnione od opłat

tsa24.com20 stycznia 2021

Budowa nowej stacji ujęcia wody coraz bliżej

tsa24.com19 stycznia 2021
diecezja

Finał akcji „Gwiazdka dla Potrzebującego”

tsa24.com14 stycznia 2021

Burmistrz Koprzywnicy kwestuje dla WOŚP. Sprawdź co wystawiła na aukcję

tsa24.com13 stycznia 2021

Setne urodziny Pani Stanisławy

tsa24.com12 stycznia 2021

Proste i skuteczne sposoby na bezpieczne ferie

tsa24.com12 stycznia 2021