W Sandomierzu

Sztandar zobowiązuje

Sztandar zobowiązuje

Jak poczty sztandarowe powinny zachować się w Kościele? W jakiej kolejności powinny tworzyć szyk? W jaki sposób założyć szarfę? Te i inne wątpliwości dotyczące sztandaru zostały rozwiane podczas spotkania szkoleniowego, które odbyło się 3 listopada w Kinie „Starówka”.

Wprowadzenie sztandaru, tworzenie szeregów, przemarsz oraz jego codzienne użytkowanie to kwestie poruszane podczas spotkania zorganizowanego przez Urząd Miejski w Sandomierzu. Poczty sztandarowe sandomierskich instytucji, organizacji i szkół miały szansę dowiedzieć się jak prawidłowo posługiwać się sztandarem. Technicznych rad udzielili żołnierze jednostki wojskowej w Sandomierzu. Elżbieta Niewolewska, w której pracowni powstał niedawno ostatnio sztandar miasta opowiedziała jak dbać o ten cenny przedmiot.

Sztandar jest bardzo delikatny i drogi, składa się z kilku tkanin. Aby można było długo go użytkować należy przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze, sztandar należy przechowywać z daleka od kaloryfera. Drzewiec, na którym umieszczony jest sztandar może wyschnąć, przez co łatwiej będzie się brudził i rysował. Najlepiej aby przechowywać sztandar w gablocie, oczywiście w miejscu na które nie padają bezpośrednio promienie słoneczne, które mogą odbarwić tkaninę.

-Nigdy nie ustawia się pocztów sztandarowych pod drzewami ale czasem podczas przejścia zdarza się, że chorąży zawadzi o gałęzie. Drzewa są wyjątkowo zdradliwe. Sok z lipy przykleja się do sztandaru, a w te plamy wsiąka kurz. Tych zabrudzeń już nigdy nie uda się wyczyścić. Kasztan i orzech są równie zdradzieckie, ponieważ nie plamią tkaniny od razu. Zabrudzenia pojawiają się w chwili kontaktu z wodą- przestrzegała Elżbieta Niewolewska

Kiedy sztandar zmoknie absolutnie nie należy go zawijać na drzewcu. Najlepiej aby umieścić drzewiec na hakach tak aby sztandar mógł dokładnie wyschnąć. Podczas schnięcia sztandar nie powinien znajdować się w pokrowcu ani w gablocie, ponieważ grozi to pojawieniem się pleśni. Jest to proces nieodwracalny. Zaleca się aby kilka dni przebywał w przewietrzonym pomieszczeniu. Sztandarów nie powinno się prać, grozi to odbarwieniem tkaniny. Każdy sztandar można jednak odświeżyć, nawet jeśli jest bardzo stary. Chorąży powinien szczególnie uważać przechodząc przez drzwi i zawsze pochylać sztandar z nadzwyczajną troską aby nie uszkodzić zwieńczającej go głowicy. Naprawy są bardzo kosztowne i pracochłonne.

Nieprzypadkowo spotkanie szkoleniowe zostało zorganizowane w tym terminie, przed nami święto narodowe. Poczty sztandarowe będą miały okazję wykorzystać zdobytą wiedzę podczas uroczystości patriotycznych 11 Listopada.

sztandary-1

sztandary-2

sztandary-3

sztandary-4

sztandary-5

sztandary-6

sztandary-8

Kinga Kędziora

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Kolejny “Domek – Hotel dla Owadów” w Parku Piszczele

tsa24.com6 maja 2021

Tydzień Bibliotek w Sandomierzu

tsa24.com6 maja 2021

Jubileusz stulecia Muzeum Okręgowego w Sandomierzu

tsa24.com5 maja 2021

Pełna Dobroci Majówka w Sandomierzu- podsumowanie

tsa24.com4 maja 2021

Otwarcie Parku Osiedlowego na ul. Baczyńskiego

tsa24.com4 maja 2021

Brama Opatowska i Podziemna Trasa Turystyczna otwarte

tsa24.com4 maja 2021

HSW prezentuje nowe materiały z badań ZSSW-30 – strzelania z ppk SPIKE

tsa24.com29 kwietnia 2021

Wielkie poruszenie serc na majówkę w Sandomierzu

tsa24.com29 kwietnia 2021

Symboliczne obchody świąt majowych w Sandomierzu

tsa24.com29 kwietnia 2021