
Wody siarczkowe z okolic Tarnobrzega są zbliżone właściwościami fizyko-chemicznymi do wód występujących w uzdrowisku Busko-Zdrój i mogą znaleźć zastosowanie w balneoterapii, jako pomocne w leczeniu wielu schorzeń – to jeden z wniosków podsumowujących opracowanie Państwowego Instytutu Geologicznego.
Jego celem była analiza możliwości występowania wód leczniczych i termalnych na terenie Tarnobrzega. Jak dowiedzieliśmy się, eksperci z Instytutu zaprezentują dokument na najbliższej sesji rady miasta, za tydzień. Będzie więc okazja do dyskusji i wyjaśnienia wątpliwości m.in. co do źródeł finansowania budowy ujęć wód siarczkowych.
Dokument, z którym można się zapoznać na stronie Urzędu Miasta rozbudził w mieszkańcach ogromne nadzieje na to, że zlikwidowany przemysł siarkowy może odrodzić się w innym wymiarze. Od lat był o tym przekonany dr Witold Zych, dla którego wyniki potwierdzające występowanie wód siarczkowych to ukoronowanie starań o zweryfikowanie swojej idei.
– To właśnie wykorzystanie naszego naturalnego bogactwa, jakim są wody siarczkowe tego rejonu może stać się impulsem dla rozwoju Tarnobrzega – mówi radny Zych. Przypomina, że w wyborach do rady miasta startował z hasłem „Wody siarczkowe szansą Tarnobrzega” a pierwszy punkt jego programu brzmiał: „Wykorzystanie wód siarczkowych w rejonie Tarnobrzega do celów balneoterapeutycznych”.
Jak czytamy w studium, wody siarczkowe mają długą tradycję w stosowaniu do celów balneoterapeutycznych. Ich właściwości pozwalają na wykonywanie zabiegów o szerokim spektrum działania. Podstawowymi zabiegami leczniczymi z zastosowaniem tych wód są kąpiele lecznicze – wannowe i basenowe oraz płukania przyzębia. Głównym wskazaniem do stosowania kąpieli w wodach siarczkowych są: choroby układu ruchu, w szczególności reumatyczne, o charakterze zwyrodnieniowym, urazowym i neurologicznym, przewlekłe choroby zapalne i atopowe skóry, wybrane choroby układu nerwowego i układu krążenia oraz zespoły bólowe.
Ponadto wody siarczkowe mają działanie przeciw alergiczne, przeciwbakteryjne i przeciw pasożytnicze. Miejscowe działanie kąpieli związane z wpływem siarki na metabolizm skóry, sprawia, że staje się ona miękka i sprężysta. Kąpiele w wodach siarczkowych mogą być stosowane zarówno w celach leczniczych jak i profilaktycznych, w szczególności w przypadku chorób stawów.
Wioletta Wojtkowiak
Fot. B. Myśliwiec
Facebook
RSS