
Uzależnienia behawioralne są są to wszystkie uzależnienia, które nie są związane z zażywaniem substancji psychoaktywnych (alkoholu, narkotyków), a więc np. uzależnienie od hazardu, uzależnienie od Internetu, objadania się, seksoholizm, pracoholizm, zakupoholizm. Zarówno nasze badania, jak i raport CBOS z 2012 roku dowodzą, że:
– ponad 50 tys. Polaków jest uzależnionych od gier hazardowych, a blisko 200 tys. – narażonych na ryzyko uzależnienia.
– od Internetu – blisko 100 tys. osób uzależnionych i 750 tys. zagrożonych. Problem uzależnienia od Internetu dotyczy głównie ludzi młodych do 34. roku życia. Stanowią oni blisko 90% wszystkich osób zagrożonych, przy czym zdecydowana większość to dzieci i młodzież w wieku poniżej 25. roku życia.
– zakupoholizm dotyczy blisko miliona osób. Problem dotyczy głównie kobiet, ale jest także dominujący wśród nastolatków i młodych dorosłych, na których zachowania zakupowe ma wpływ przede wszystkim presja marketingu, w tym ekspansja reklamy, promocji i stałych wyprzedaży.
– około 10% Polaków ma rzeczywisty problem z uzależnieniem od pracy. Wyłączając nastolatków i osoby w wieku emerytalnym, symptomy pracoholizmu pojawiają się z podobną częstością we wszystkich badanych kategoriach w wieku produkcyjnym.
Cytowane badania pokazują także, że uzależnienia behawioralne funkcjonują w świadomości społecznej najczęściej jako fanaberia i „głupota”, której ofiara jest sama sobie winna, nie zaś jako choroba. W związku z powyższym ważne jest, aby upowszechniać wiedzę dotyczącą źródeł, czynników ryzyka i czynników chroniących związanych z uzależnieniami behawioralnymi, jak również wiedzę dotyczącą sposobów i możliwości leczenia. Aby było to zrealizowane potrzebny jest m.in. kontakt z naszym telefonem zaufania – 801 889 880. Często właśnie taki kontakt jest pierwszym krokiem ku wyzdrowieniu.
Urząd Miasta Sandomierz
Facebook
RSS