W powiecie

Trudna droga do szkoły

Trudna droga do szkoły

Dzieci z Milczan (gm. Samborzec) chodzą do oddalonej o ponad 4 km szkoły w Złotej. Przez lata kilkunaścioro uczniów z części Milczan, która znajduję się przy drodze krajowej Sandomierz – Opatów wsiadało do busa na parkingu pod miejscowym sklepem, ale od dłuższego czasu muszą iść poboczem ponad 500m do najbliższego przystanka.

Niestety po skontrolowaniu przewoźnika okazało się, że w tym miejscu nie ma przystanku, dlatego kierowca nie mógł się tam zatrzymywać i zabierać pasażerów. Od tego momentu dzieci musiały chodzić do najbliższego przystanku oddalonego o ponad 500 m po poboczu bardzo ruchliwej drogi, ponieważ nie ma tam chodnika.

Problemem było również wysadzanie grupy uczniów w wieku od 3 do 10 lat na starym przystanku koło szkoły. Zamiast tego bus zatrzymywał się na drodze krajowej i nauczycielka doprowadzała ich do szkoły.

-Chodzi o to, że mamy drogę krajowa, która nie ma pobocza. Rodzice w takiej sytuacji muszą prowadzić swoje pociechy w wieku od 3 do 10 lat zamiast 100 metrów ponad kilometr po tej „krajówce” bez poboczy i chodnika- powiedział rodzic jednej z uczennic.

IMG_0087

Pani dyrektor szkoły chciała pomóc w zmianie przewoźnika, ale nie mogła nic zrobić, ponieważ umowa jest podpisana przez gminę.

-Niestety nie można postawić przystanków przy każdej posesji. Wcześniej przewożnik zatrzymywał się na żądanie praktycznie w każdym miejscu i dziecko szło do domu. To rozwiązanie było bardzo wygodne, ale niezgodne z prawem. Przeprowadzona kontrola z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego z Kielc zabroniła zatrzymywania się na żądanie poza wystnaczonymi do tego celu miejscami. W związku z tym gmina wybudowała 4 dodatkowe postoje w Milczanach, na których przewoźnicy mogą zgodnie z przepisami zabierać i wysadzać pasażerów. W ciągu drogi krajowej gmina nie może wybudować przystanku bez zgody Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która ma wyznaczone do tego celu miejsca. Przewoźnicy od ilości przystanków płacą opłatę i nie jest im także na rękę aby zwiększyć ilość przystanków. Będę interweniował do GDDKiA aby spod tego sklepu było można zabierać pasażerów – powiedział Witold Surowiec, Wójt Gminy Samborzec.

IMG_0095

Po naszej interwencji dzieci nie muszą już iść ponad 500 m po drodze krajowej, lecz są bezpiecznie zabierane spod uzgodnionego miejsca. Rodzice już nie muszą się martwić o swoje pociechy.

Andrzej Tomaszewski

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W powiecie

diecezja

Finał akcji „Gwiazdka dla Potrzebującego”

tsa24.com14 stycznia 2021

Burmistrz Koprzywnicy kwestuje dla WOŚP. Sprawdź co wystawiła na aukcję

tsa24.com13 stycznia 2021

Setne urodziny Pani Stanisławy

tsa24.com12 stycznia 2021

Proste i skuteczne sposoby na bezpieczne ferie

tsa24.com12 stycznia 2021

Powrót uczniów klas I-III do nauczania stacjonarnego

tsa24.com11 stycznia 2021

Wsparcie działalności Grupy Ratownictwa PCK w Sandomierzu

tsa24.com8 stycznia 2021

eSkarbonka Sandomierskiego Sztabu WOŚP już aktywna!

tsa24.com7 stycznia 2021

Koprzywnica aplikuje o dofinansowanie w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych

tsa24.com5 stycznia 2021

Uroczystość Trzech Króli w tym roku bez orszaków

tsa24.com5 stycznia 2021