kultura i rozrywka

Trzy obrazy Potrzebowskiego trafiły do Muzeum

Trzy obrazy Potrzebowskiego trafiły do Muzeum

Trzy obrazy Jerzego Potrzebowskiego trafiły do Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. “Dorożka na Rynku w Krakowie”, “Hiszpańscy jeźdźcy” oraz “Malarz w plenerze” zostały zakupione dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

2016potrzebowski3

Do zbiorów trafił obraz z ok. 1950 roku „Hiszpańscy jeźdźcy” oraz dwa obrazy z lat 60. XX wieku: „Malarz w plenerze” i „Dorożka na Rynku w Krakowie”. Nabytek ten jest cennym uzupełnieniem zbiorów Muzeum, które gromadzi prace artystów związanych z Sandomierzem, gdzie urodził się i dorastał Jerzy Potrzebowski.

2016potrzebowski

Zakup obrazów został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizowanego przez Muzeum zadania – „Zakup kolekcji obrazów Jerzego Potrzebowskiego” w Programie: Kolekcje, Priorytet: Kolekcje muzealne. Oficjalna prezentacja zakupionych obrazów odbędzie się 1 września podczas otwarcia monograficznej wystawy poświęconej Jerzemu Potrzebowskiemu. Na wystawie znajdą się prace artysty ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Sandomierzu oraz wypożyczone od prywatnych właścicieli.

2016potrzebowski1

Życiorys Jerzego Potrzebowskiego:

Jerzy Ignacy Potrzebowski (1921-1974)- artysta malarz, sandomierzanin z urodzenia, krakowianin z wyboru. W latach 1943-45 więzień obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu i Buchenwaldzie. Od 1945 roku związany z krakowską Akademią Sztuk Pięknych, wpierw jako uczeń profesorów: Zygmunta Ranickiego, Ignacego Pieńkowskiego, Czesława Rzepińskiego, oraz Fryderyka Pastucha, a po uzyskaniu dyplomu jako asystent (1950-56). W połowie lat 60 rozpoczął współpracę ze sztokholmską galerią artystyczną Tage i Gunborg Bohmanów, dzieląc swój czas pomiędzy krótkie pobyty w Krakowie (malował wówczas w pracowni przy ulicy Smoleńsk) i pracę w szwedzkim atelier; ten niezwykle udany okres twórczy, zakończyła przedwczesna śmierć artysty. Na przestrzeni zaledwie 24 lat, które upłynęły od momentu ukończenia Akademii, stworzył wiele portretów, scen batalistycznych, historycznych, rodzajowych, pejzaży i martwych natur. W swojej spuściźnie artystycznej pozostawił też sporo obrazów o tematyce sandomierskiej, malowanych głównie w l. 50 i 60 podczas przyjazdów do rodzinnego domu.

Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum okręgowym w Sandomierzu, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Państwowego Muzeum Auschwit-Birkenau w Oświęcimiu, Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Krakowie i in. Przeważająca część dzieł znajduje się w rękach prywatnych w kraju oraz za granicą, zwłaszcza w Szwecji, Kanadzie, USA, Niemczech, Austrii i Francji .

2016potrzebowski4

Jerzy Potrzebowskie jest artystą uznanym i cenionym. Począwszy od lat 70. Muzeum pozyskało drogą zakupu i przekazów 18 obrazów olejnych Jerzego Potrzebowskiego oraz 5 akwarel,3 rysunki i 5 kart ze szkicownika. Muzeum zorganizowało dwie duże wystawy monograficzne poświęcone artyście w 1974 i 1994 r.

źródło: Muzeum Okręgowe w Sandomierzu

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Kąpielisko w Koprzywnicy zamknięte do odwołania !

tsa24.com4 sierpnia 2020

Andrzej Kozicki zwycięzcą konkursu “Wakacje na wsi”

tsa24.com4 sierpnia 2020

Odwołane spotkanie „Pamięci Sandomierskich Kolumbów”

tsa24.com30 lipca 2020

Lato w Zamku – Czwartki w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu

tsa24.com28 lipca 2020

Obcowanie z teatrem w Dąbiu

tsa24.com27 lipca 2020

Kolejny koncert w ramach festiwalu” Ucho Igielne “

tsa24.com27 lipca 2020

Piknik Rodzinny z SKS Wisła Sandomierz

tsa24.com22 lipca 2020

Planowane wyłączenia prądu

tsa24.com22 lipca 2020

Otwarcie wystawy „Od piasku do szkła. Historia-technologia-zastosowanie”

tsa24.com20 lipca 2020