W Sandomierzu

Uczcili 76. rocznicę Powstania Warszawskiego w Sandomierzu

Uczcili 76. rocznicę Powstania Warszawskiego w Sandomierzu

Uroczystości 76. rocznicy Powstania Warszawskiego w Sandomierzu rozpoczęły się w Sandomierzu 1 sierpnia o godz. 17.00 od rozbrzmienia w całym mieście sygnału alarmowego, który tradycyjnie od lat uruchamiany jest, by upamiętnić bohaterstwo powstańców.

Pod pomnikiem 2 Pułku Piechoty Legionów AK i 4 Pułku Saperów zgromadziły się delegacje oraz mieszkańcy by uczcić 76.rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W imieniu sandomierskiego samorządu wiązankę złożyli: Marcin Marzec burmistrz Sandomierza, Wojciech Czerwiec Przewodniczący Rady Miasta oraz Aneta Przyłucka sekretarz miasta. Wśród delegacji, które przybyły by w wojskowej części Cmentarza Katedralnego złożyć hołd powstańcom był Marek Kwitek Poseł na Sejm RP oraz dr Dorota Koczwańska-Kalita Naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, nie zabrakło również zarządu Starostwa Powiatowego w Sandomierzu na czele z przewodniczącym rady powiatu Tomaszem Hukiem, byli również przedstawiciele związków kombatanckich oraz służb mundurowych, przedstawiciele sandomierskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, przedstawiciele Forum Obywatelskiego FOSa oraz mieszkańcy.

Wydarzenie zaplanowane na ten dzień miało mieć znacznie bardziej rozbudowany scenariusz, jednak ze względu na kilka stwierdzonych przypadków koronawirusa w mieście, zostało ograniczone do złożenia bohaterom należnego hołdu przez zgromadzone delegacje.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku, na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego “Bora”. Był to największy, antyhitlerowski zryw ruchu oporu w okupowanej Europie. Zakładano, że walki z hitlerowcami potrwają kilka dni, powstańcy walczyli 63. Do 2 października prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej. Powstanie Warszawskie pochłonęło blisko 200 tysięcy ofiar, a Warszawa została właściwie zrównana z ziemią.

 

 

Źródło U.M. Sandomierz

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

I Memoriał Franciszka Makowskiego

tsa24.com29 lipca 2021

Wolne Śpiewanie na Dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sandomierzu

tsa24.com26 lipca 2021

Profilaktyczna sobota w Sandomierzu

tsa24.com26 lipca 2021

Adam Kołodziej wywalczył srebrny medal w Suwałkach

tsa24.com26 lipca 2021

IV Gala Orderu Rzeki Wisły oraz Festival Dookoła Wody

tsa24.com26 lipca 2021

Uważajcie na oszustów internetowych

tsa24.com23 lipca 2021

Święto sandomierskich policjantów

tsa24.com23 lipca 2021

Zmarł sandomierski rzeźbiarz Szczepan Siudak

tsa24.com22 lipca 2021

XXX Festiwal Muzyka w Sandomierzu

tsa24.com21 lipca 2021