W Sandomierzu

Uczcili 76. rocznicę Powstania Warszawskiego w Sandomierzu

Uczcili 76. rocznicę Powstania Warszawskiego w Sandomierzu

Uroczystości 76. rocznicy Powstania Warszawskiego w Sandomierzu rozpoczęły się w Sandomierzu 1 sierpnia o godz. 17.00 od rozbrzmienia w całym mieście sygnału alarmowego, który tradycyjnie od lat uruchamiany jest, by upamiętnić bohaterstwo powstańców.

Pod pomnikiem 2 Pułku Piechoty Legionów AK i 4 Pułku Saperów zgromadziły się delegacje oraz mieszkańcy by uczcić 76.rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W imieniu sandomierskiego samorządu wiązankę złożyli: Marcin Marzec burmistrz Sandomierza, Wojciech Czerwiec Przewodniczący Rady Miasta oraz Aneta Przyłucka sekretarz miasta. Wśród delegacji, które przybyły by w wojskowej części Cmentarza Katedralnego złożyć hołd powstańcom był Marek Kwitek Poseł na Sejm RP oraz dr Dorota Koczwańska-Kalita Naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, nie zabrakło również zarządu Starostwa Powiatowego w Sandomierzu na czele z przewodniczącym rady powiatu Tomaszem Hukiem, byli również przedstawiciele związków kombatanckich oraz służb mundurowych, przedstawiciele sandomierskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, przedstawiciele Forum Obywatelskiego FOSa oraz mieszkańcy.

Wydarzenie zaplanowane na ten dzień miało mieć znacznie bardziej rozbudowany scenariusz, jednak ze względu na kilka stwierdzonych przypadków koronawirusa w mieście, zostało ograniczone do złożenia bohaterom należnego hołdu przez zgromadzone delegacje.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku, na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego “Bora”. Był to największy, antyhitlerowski zryw ruchu oporu w okupowanej Europie. Zakładano, że walki z hitlerowcami potrwają kilka dni, powstańcy walczyli 63. Do 2 października prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej. Powstanie Warszawskie pochłonęło blisko 200 tysięcy ofiar, a Warszawa została właściwie zrównana z ziemią.

 

 

Źródło U.M. Sandomierz

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Stanowisko Burmistrza Sandomierza Marcina Marca w temacie budowy sklepu Lidl

tsa24.com27 stycznia 2021

Upamiętniono powstańców styczniowych

tsa24.com27 stycznia 2021

Dzień Babci i Dziadka – Czego im życzyć? Aby byli Bezpieczni !

tsa24.com21 stycznia 2021

Bądźmy odpowiedzialni -Oszczędzajmy wodę !

tsa24.com21 stycznia 2021

Spotkanie opłatkowe gospodarzy miast papieskich

tsa24.com21 stycznia 2021

29. Finał WOŚP Sztab Sandomierz #2484

tsa24.com20 stycznia 2021

Zima w mieście 2021

tsa24.com20 stycznia 2021

Konkurs dla organizacji pozarządowych

tsa24.com19 stycznia 2021

Nagrody Publiczności w konkursie “Porównania 29”

tsa24.com19 stycznia 2021