W Sandomierzu

Uczcili Dzień Sybiraka

Uczcili Dzień Sybiraka

17 września przypadła 78. rocznica agresji sowietów na Polskę oraz Dzień Sybiraka. W hołdzie ofiarom tych tragicznych wydarzeń w Sandomierzu odbyły się uroczystości patriotyczne, w których udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, policja, wojsko, organizacje kombatanckie, młodzież z sandomierskich szkół, delegacje miast partnerskich – Emmendingen, Newark on Trent i Ostroga oraz mieszkańcy miasta. Sandomierski magistrat reprezentował Marek Bronkowski Burmistrz Sandomierza.

Obchody rozpoczęła msza święta w intencji Sybiraków i ofiar II wojny światowej w kościele pw. Św. Józefa w Sandomierzu. Następnie uczestnicy udali się do wojskowej części Cmentarza Katedralnego, gdzie Sandomierska Orkiestra Dęta odegrała hymn Rzeczypospolitej Polskiej. Ks. Jerzy Dąbek, proboszcz parafii katedralnej odmówił modlitwę za tych, którzy stracili życie z rąk żołnierzy radzieckich.

ura-1339

Po modlitwie głos zabrał Gospodarz Miasta. W swoim wystąpieniu Marek Bronkowski przypomniał o tragicznych losach Narodu Polskiego z czasów wojny oraz zaapelował do zebranych o pamięć i szacunek dla wydarzeń sprzed lat – 17 września to po 1 września kolejna, tragiczna data kampanii wrześniowej 1939 roku. Ten dzień jest symbolem zdrady Rosji Radzieckiej. Ciosy zadane od wschodu i zachodu były dla Polski wielkim wyzwaniem militarnym. Agresja Rosji, która w tajnym pakcie Ribbentrop- Mołotow zaplanowała zbrojną napaść kilka dni po niemieckiej, była ostatecznym krokiem przesądzającym o klęsce Polski we wrześniu 1939r. Agresja Sowietów z 17 września 1939 roku jest przykładem wielkiej niegodziwości, próby wyniszczenia w narodzie tego, co stanowi o jego wartości. Aresztowania i wywózki za wschodnią granicę kwiatu inteligencji polskiej – oficerów, żołnierzy, policjantów, urzędników, ludzi nauki – osób które stanowiły o wielkości naszego narodu sprawiły, że do dziś nie możemy otrząsnąć się z niepowetowanych strat.

Aby uczcić pamięć poległych przybyli goście złożyli wieńce i kwiaty przed Mogiłami Katyńską oraz Wołyńską. Na zakończenie wydarzenia delegacje pocztów sztandarowych oddały hołd tym, którzy stracili swe życie w imię wolności.

Burmistrz Sandomierza podziękował delegacjom miast partnerskich za ich udział w uroczystościach patriotycznych – Wspomnijmy dziś tych , którzy stracili życie dla naszej Ojczyzny jak i państw, z których gościmy przedstawicieli. Pamiętajmy, że bez tej ofiary nie byłoby takiej rzeczywistości jaką możemy cieszyć się dziś. Nie byłoby wolnej, suwerennej Polski i Europy – dodał Gospodarz Miasta.

ura-1315

Uroczystość zakończyła wiązanka pieśni patriotycznych w wykonaniu Sandomierskiej Orkiestry Dętej.

źródło: UM Sandomierz

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Sandomierzu

Bezpieczeństwo podczas nadchodzącego weekendu

tsa24.com29 października 2021

Szarpanie za mundur i obelgi nie pomogły

tsa24.com29 października 2021

Kursy komunikacji miejskiej 1 listopada

tsa24.com29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zmiana organizacji ruchu

tsa24.com29 października 2021

Budowa drogi dojazdowej do gruntów rolnych w Sandomierzu

tsa24.com27 października 2021

Konkurs na „Najlepszy Produkt Turystyczny” – Głosuj na Sandomierz

tsa24.com27 października 2021

Zbiórka nakrętek dla małej Igi

tsa24.com26 października 2021

Bartuś z Sandomierza świętował pierwsze urodziny

tsa24.com25 października 2021

Wręczono Nagrody Burmistrza Miasta Sandomierza im. A. Patkowskiego „Bonum Publicum”

tsa24.com25 października 2021