W Sandomierzu

Ulice zostaną nazwane imieniem wybitnych mieszkańców

Ulice zostaną nazwane imieniem wybitnych mieszkańców

Decyzją Radnych Miasta dwie drogi w Sandomierzu zostaną nazwane ulicą Prymasa Mikołaja Trąby oraz ulicą Błogosławionego Wincentego Kadłubka.

Ulica Prymasa Mikołaja Trąby obejmuje część działki położonej w obrębie Sandomierza Lewobrzeżny, na odcinku od skrzyżowania ulic: Staromiejska, Podwale Górne, Zamkowa, Katedralna, Mariacka do Alei Jana Pawła II. Zmianie ulega również część drogi publicznej – ul. Mariackiej,  na odcinku od ulicy Katedralnej do skrzyżowania ulic: Staromiejska, Podwale Górne, Zamkowa, która będzie nosiła imię Błogosławionego Wincentego Kadłubka.

Nadanie nazw ulicy Prymasa Mikołaja Trąby, oraz ulicy Błogosławionego Wincentego Kadłubka jest wyrazem upamiętnienia tych postaci. Rada Miasta jednogłośnie podjęła uchwałę podczas sesji jaka odbyła się 28 września w Ratuszu.

Błogosławiony Wincenty Kadłubek jest patronem miasta i diecezji. Co roku w Sandomierzu odbywa się Odpust Wincentego Kadłubka, któremu towarzyszy tradycyjny jarmark. Mieszkał w Sandomierzu przez wiele lat. Był Biskupem krakowskim, to autor „kroniki polskiej”, drugiego dzieła w dziejach polskiej historiografii. Wincenty Kadłubek jest błogosławionym kościoła rzymskokatolickiego. Urodził się około 1150 roku w Karwowie niedaleko Sandomierza. Pochodził z rycerskiego rodu związanego z dworem księcia Kazimierza II Sprawiedliwego. Z inicjatywy księcia Kazimierza II Sprawiedliwego udał się na studia zagraniczne w dziedzinie prawa na uniwersytecie w Bolonii i Paryżu. Przed 1189 rokiem przyjął święcenia kapłańskie. W tym samym czasie zaczął pisać Kronikę Polską. W 1194 roku Wincenty Kadłubek przeniósł się do Sandomierza, lecz 1208 roku powrócił do Krakowa gdzie 28 marca 2108 roku został mianowany na biskupa krakowskiego. Biskup wybrał życie zakonne i udał się do klasztoru Ojców Cystersów w Jędrzejowie koło Kielc, na terenie diecezji krakowskiej. Zmarł w klasztorze w Jędrzejowie 8 marca 1223 r., gdzie został pochowany. Wincenty Kadłubek został beatyfikowany przez papieża Klemensa XII w 1765r. Proces kanonizacyjny wznowiono w 1962r.

Prymas Mikołaj Trąba urodził się w Sandomierzu, był synem Jakuba Scholastyka. Polski duchowny katolicki, notariusz królewski, podkanclerzy koronny, arcybiskup halicki, arcybiskup gnieźnieński, pierwszy prymas Polski. Pozostaje postacią pierwszoplanową dziejach miasta Sandomierza. Jak podają Materiały źródłowe nazywano go także „Mikołajem z Sandomierza.

Kinga Kędziora

fot. Google Maps

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

„Turniej Czwórmiasta – Czwórbój Sportowy”

tsa24.com21 czerwca 2021

Uroczystości patriotyczne ku czci 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich

tsa24.com21 czerwca 2021

Lato czuć w powietrzu! Czwartki w Muzeum

tsa24.com21 czerwca 2021

Społeczności lokalne walczą razem o Bartusia

tsa24.com17 czerwca 2021

Mobilne Gminne Biuro Spisowe wyruszyło na ulice Sandomierza

tsa24.com17 czerwca 2021

Podsumowanie szkolenia pływackiego

tsa24.com16 czerwca 2021

Promocja książki “Szlak Wisły” – relacja

tsa24.com16 czerwca 2021

Świętokrzyski Mityng Lekkoatletyczny Olimpiad Specjalnych

tsa24.com16 czerwca 2021

Wystawa koncepcji rewitalizacji fontanny na Małym Rynku w Sandomierzu

tsa24.com15 czerwca 2021