Fotorelacje

Uniwersytet w Sandomierzu

Uniwersytet w Sandomierzu

Inauguracja Wydziału Zamiejscowego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Sandomierzu już za nami. Uroczyste posiedzenie senatu kieleckiej uczelni odbyło się we wtorek, 10 stycznia w Zamku Królewskim w Sandomierzu. Państwowa Wyższa Szkoła w Sandomierzu została oficjalnie włączona do uniwersytetu.

W spotkaniu wzięli udział m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. dr hab. Łukasz Szumowski, poseł Marek Kwitek, wicewojewoda Andrzej Bętkowski, senator Jarosław Rusiecki, senatorowie kieleckiego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, wykładowcy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sandomierzu wraz z dotychczasową rektor dr Małgorzatą Makowską- Brzychczyk i kanclerzem Robertem Pytką, włodarze miasta, starostwa sandomierskiego oraz tarnobrzeskiego, a także przedstawiciele różnych instytucji oświaty, kultury oraz duchowieństwa.

Mimo wcześniejszych deklaracji, premier Beata Szydło oraz wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin byli nieobecni podczas uroczystości.

-10 lat temu cieszyliśmy się, że Powstaje Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Dziś cieszymy się, że zakończył się pewien etap i rozpoczynamy kolejny rozdział w historii Sandomierza z Wydziałem Zamiejscowym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. To obopólna korzyść i szansa na rozwój tych jednostek. – powiedział Marek Kwitek, Poseł na Sejm.

Do konsolidacji uczelni doszło na mocy rozporządzenia, które Jarosław Gowin podpisał z końcem grudnia ubiegłego roku. Przypomnijmy, że sandomierska uczelnia od kilku lat borykała się z kłopotami finansowymi oraz małą liczbą studentów, a jej byt był zagrożony. Dzięki konsolidacji studenci zachowali miejsce kształcenia, pracownicy stanowiska, a Sandomierz stał się miastem uniwersyteckim. Młodzież z Sandomierza i okolic będzie mogła zdobywać wyższe wykształcenie „na miejscu”. Dzięki temu nie będą musieli wyjeżdżać na studia do innych miast, co wiąże się z dodatkowymi wydatkami.

Wydział Zamiejscowy zachowa kierunki studiów, które dotychczas prowadziła PWSZ, czyli mechatronikę, kosmetologię oraz filologię angielską. Rektor UJK prof. dr hab. Jacek Semianiak zapowiedział, że od października zostaną uruchomione kolejne kierunki studiów I stopnia – e-administracja i zdrowie publiczne oraz studia podyplomowe, które są prowadzone w Kielcach.

-Konsolidacja o efekt dobrego dialogu miedzy uczelniami. W Polsce szkolnictwo wyższe cierpi na ogromne rozproszenie. To skutkuje różnymi problemami, m.in. finansowymi, czy kadrowymi. Konsolidacja jest odpowiedzią na te problemy. Może wzmocnić potencjał obu jednostek, które się łączą. Bardzo się cieszę, bo to pierwsza w tej kadencji konsolidacja uczelni. Obie jednostki już jako uniwersytet i wydział zamiejscowy mogą funkcjonować, mają stabilność administracyjną i finansową. Połączenie uczelni da dobry impuls do poprawy jakości kształcenia młodych ludzi. To ważne również dla regionu. Uczelnie kształcą nie tylko naukowców, ale przede wszystkim kadry dla lokalnych przedsiębiorstw – powiedział prof. dr hab. Łukasz Szumowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Po wystąpieniach zaproszonych gości, burmistrz Sandomierza Marek Bronkowski złożył na ręce rektora prof. dr hab. Jacka Semaniaka klucz Bene Meritus. To wyróżnienie jest wręczane osobom, które przyczyniły się do rozwoju miasta. Studenci otrzymali uniwersyteckie indeksy i legitymacje.

Kinga Kędziora Palińska

Więcej informacji:
https://tsa24.com/uniwersytet-w-sandomierzu/

} else {

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Fotorelacje

Więcej w Fotorelacje

III Bieg Szklarski

tsa24.com27 września 2021

XII Triathlon Ziemi Sandomierskiej- Fotorelacja

tsa24.com23 sierpnia 2021

Klimontów – Kryształowe Berło dla Mirosława Baki

tsa24.com7 lipca 2021

Sandomierz w miniony weekend powitał wakacje

tsa24.com5 lipca 2021

XVI Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Koprzywnica

tsa24.com3 marca 2020

Bal Mistrzów Sportu. Fotorelacja

tsa24.com10 lutego 2020

BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS 28. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

tsa24.com9 stycznia 2020

NIETRZEŹWI KIEROWCY NA SANDOMIERSKICH DROGACH

tsa24.com3 stycznia 2020

Niezapomniana noc z gwiazdami sportu – fotorelacja

tsa24.com11 lutego 2019