W Sandomierzu

Uniwersytet wkracza do Sandomierza

Uniwersytet wkracza do Sandomierza

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sandomierzu zostanie włączona do Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Senaty obu uczelni podjęły uchwałę o ich konsolidacji. W styczniu 2017r. sandomierska uczelnia zostanie prawdopodobnie Wydziałem Zamiejscowym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sandomierzu Małgorzata Makowska – Brzychczyk i rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach Jacek Semaniak złożyli wniosek o połączenie uczelni do ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina. Konsolidacja ma polegać na włączeniu PWSZ do UJK i stworzeniu wydziału zamiejscowego w Sandomierzu. Senaty obu uczelni podpisały umowę dotyczącą współpracy. Wydarzenie miało miejsce 27 października w Kielcach. Kielecka uczelnia przejmie zobowiązania PWSZ, a jej studenci otrzymają uniwersyteckie indeksy. W nowym wydziale zamiejscowym pracować będzie kadra naukowa z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

– To nie nowa uczelnia tylko nowe oblicze tej uczelni w Sandomierzu. Mam nadzieję, że ta współpraca będzie się układała dobrze służąc nie tylko pracownikom i studentom ale całej lokalnej społeczności- powiedziała rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sandomierzu Małgorzata Makowska- Brzychczyk.

Burmistrz Marek Bronkowski wyraził zadowolenie z przekształcenia sandomierskiej uczelni w wydział zamiejscowy UJK. Zadeklarował pomoc, a nawet zagwarantował owocną współpracę. Niewykluczone że miasto zapewni mieszkania dla wykładowców.

– W tym roku obchodzimy 730-lecie lokacji Sandomierza. Przekształcenie naszej uczelni w wydział zamiejscowy uniwersytetu na pewno wpisze się głęboko w historię miasta. Współpraca samorządu z uczelnią jest oczywista – powiedział Marek Bronkowski.

PWSZ w Sandomierzu funkcjonuje od 2007r. W ostatnim czasie borykała się z problemami finansowymi, a jej sytuacja była zagrożona. W październiku uroczyście zainaugurowano nowy rok akademicki ale rektor cały czas szukała sposobu na rozwiązanie tych problemów. Mała liczba studentów, wbrew pozorom stwarza duże koszty utrzymania placówki. Obecnie w PWSZ w Sandomierzu studiuje około 140 osób na kierunkach mechatronika, filologia angielska i kosmetologia. Mimo konsolidacji uczelni dotychczasowe kierunki studiów będą kontynuowane, a nawet jak zapowiada Małgorzata Makowska- Brzychczyk, w Sandomierzu powstanie nowy kierunek – e-administracja. Istnieje szansa, że rekrutacja rozpocznie się w połowie roku akademickiego, czyli w chwili włączenia PWSZ do UJK.

Rektor Jacek Semaniak podkreślił, że ważne jest także nawiązanie współpracy z lokalnymi instytucjami i potencjalnymi pracodawcami. Na pewno pojawi się szersza oferta studiów podyplomowych, a także szkoleń i kursów. Zmianie będzie podlegał także profil studiów z ogólnoakademickiego na praktyczny. Szczegóły poznamy jednak dopiero po 1 stycznia przyszłego roku.

– Jeśli dojdzie do podpisania naszego wniosku przez ministra, to od 1 stycznia Królewskie Miasto Sandomierz będzie również miastem uniwersyteckim ze wszystkimi tego konsekwencjami. Od chwili włączenia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sandomierzu do Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach staniemy się w pełni odpowiedzialni za to co będzie się działo na sandomierskiej uczelni. Studia licencjackie czy podyplomowe będą jednolite w całym uniwersytecie, niezależnie od lokalizacji. Funkcjonowanie uniwersytetu w wymiarze sandomierskim będzie musiało być bardzo głęboko wpisane w formułę regionalizmu i potrzeby edukacyjne. Nowy rok akademicki przyniesie wiele nowości – powiedział prof. dr hab. Jacek Semaniak, Rektor UJK w Kielcach.

Kinga Kędziora- Palińska

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Worki z nakrętkami z Klimontowa zasilą zbiórkę Bartusia

tsa24.com11 maja 2021

Poruszasz się hulajnoga elektryczną? Od 20 maja wchodzą nowe przepisy 

tsa24.com11 maja 2021

Łączy nas Wisła i San – wielkie sprzątanie

tsa24.com10 maja 2021

Nowe inwestycje w Sandomierzu

tsa24.com10 maja 2021

Setki Motocyklistów pakowało kolejną walizkę z milionami dla Bartusia

tsa24.com10 maja 2021

Kolejny “Domek – Hotel dla Owadów” w Parku Piszczele

tsa24.com6 maja 2021

Tydzień Bibliotek w Sandomierzu

tsa24.com6 maja 2021

Jubileusz stulecia Muzeum Okręgowego w Sandomierzu

tsa24.com5 maja 2021

Pełna Dobroci Majówka w Sandomierzu- podsumowanie

tsa24.com4 maja 2021