W Sandomierzu

Uroczysta re-inauguracja odnowionych, zabytkowych dzwonów

Uroczysta re-inauguracja odnowionych, zabytkowych dzwonów

16 sierpnia 2020 roku w kościele świętego Jakuba w Sandomierzu, miała miejsce uroczysta re-inauguracja odnowionych, zabytkowych dzwonów. Po 4 latach dzwony znów zabrzmiały na kościelnej wieży! Wspaniałe zabytki poddane zostały gruntownej renowacji, wyczyszczone i nawoskowane, wzmocnione zostały także konstrukcje nośne dzwonów w zabytkowej dzwonnicy, następnie zawieszono dzwony i znów mogą cieszyć mieszkańców miasta oraz turystów. Najstarszy datowany dzwon w Polsce z 1314 roku to „Piotr”, określany mianem jedności i zgody, dzwon „Jan” zwany przeorskim z 1389 roku oraz dzwon „Najświętszej Marii Panny” zwany „flisackim” z 1758 roku. Do uruchomienia dzwonów wystarczy jedna osoba, każdy z nich może brzmieć samodzielnie bądź wspólnie. Dzwonnicy mają możliwość uaktywnienia dzwonów z trzech poziomów: z parteru, z podestu na pierwszym piętrze i podestu pod sercem dzwonu.

Biskup Sandomierski dr Krzysztof Nitkiewicz zapoznał się z miejscem tuż przed uroczystością i wraz z Ojcem Przeorem, starostą i burmistrzem dokonali próbnego uruchomienia dzwonów.

Przeor kościoła świętego Jakuba Ojciec Marcin Lisak odprawił uroczystą re-inauguracyjną Mszę Świętą, w której wzięli udział Marek Jońca członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, Marcin Piwnik starosta sandomierski, Marcin Marzec burmistrz Sandomierza, Aneta Przyłucka sekretarz miasta, radni powiatowi i miejscy oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Sandomierza i turyści. W duchu wspólnotowego łączenia się wyznań, ze szczególnym naciskiem na rok Zgody Sandomierskiej, której 450 rocznica przypadła na rok bieżący, w uroczystościach brał udział proboszcz Marcin Chyl z Parafii Prawosławnej Świętych Równych Apostołom Braci Cyryla i Metodego. Uroczystość uświetnił występ śpiewaczki operowej Katarzyny Ćwiek z Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. Po Mszy, miały miejsce okolicznościowe przemówienia: Ojca Przeora Marcina Lisaka, Marka Jońcy członka Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, Marcina Piwnika starosty sandomierskiego oraz Marcina Marca burmistrza Sandomierza.

Następnie uczestnicy wydarzenia mogli usłyszeć dźwięki bicia trzech dzwonów. Uroczystego uruchomienia dokonali uczestnicy wydarzenia z Ojcem Przeorem na czele.

Dzwony będą rozbrzmiewać przy okazji ważnych wydarzeń odbywających się w Sandomierzu i regionie. Dzwonnicę dominikańską będzie można zwiedzać, na ten moment, w grupach piętnastoosobowych, najwcześniej po mszy o godzinie 14.00. Przygotowany został również audioprzewodnik z informacjami o zabytkowych dzwonach.

 

Źródło U.M. Sandomierz

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Sandomierzu

Dzień Babci i Dziadka – Czego im życzyć? Aby byli Bezpieczni !

tsa24.com21 stycznia 2021

Bądźmy odpowiedzialni -Oszczędzajmy wodę !

tsa24.com21 stycznia 2021

Spotkanie opłatkowe gospodarzy miast papieskich

tsa24.com21 stycznia 2021

29. Finał WOŚP Sztab Sandomierz #2484

tsa24.com20 stycznia 2021

Zima w mieście 2021

tsa24.com20 stycznia 2021

Konkurs dla organizacji pozarządowych

tsa24.com19 stycznia 2021

Nagrody Publiczności w konkursie “Porównania 29”

tsa24.com19 stycznia 2021

Dzień Babci i Dziadka w Sandomierzu akcja profilaktyczna

tsa24.com15 stycznia 2021

Wzmocniono ochronę przeciwpowodziową Sandomierza

tsa24.com14 stycznia 2021