W Sandomierzu

Uroczysta re-inauguracja odnowionych, zabytkowych dzwonów

Uroczysta re-inauguracja odnowionych, zabytkowych dzwonów

16 sierpnia 2020 roku w kościele świętego Jakuba w Sandomierzu, miała miejsce uroczysta re-inauguracja odnowionych, zabytkowych dzwonów. Po 4 latach dzwony znów zabrzmiały na kościelnej wieży! Wspaniałe zabytki poddane zostały gruntownej renowacji, wyczyszczone i nawoskowane, wzmocnione zostały także konstrukcje nośne dzwonów w zabytkowej dzwonnicy, następnie zawieszono dzwony i znów mogą cieszyć mieszkańców miasta oraz turystów. Najstarszy datowany dzwon w Polsce z 1314 roku to „Piotr”, określany mianem jedności i zgody, dzwon „Jan” zwany przeorskim z 1389 roku oraz dzwon „Najświętszej Marii Panny” zwany „flisackim” z 1758 roku. Do uruchomienia dzwonów wystarczy jedna osoba, każdy z nich może brzmieć samodzielnie bądź wspólnie. Dzwonnicy mają możliwość uaktywnienia dzwonów z trzech poziomów: z parteru, z podestu na pierwszym piętrze i podestu pod sercem dzwonu.

Biskup Sandomierski dr Krzysztof Nitkiewicz zapoznał się z miejscem tuż przed uroczystością i wraz z Ojcem Przeorem, starostą i burmistrzem dokonali próbnego uruchomienia dzwonów.

Przeor kościoła świętego Jakuba Ojciec Marcin Lisak odprawił uroczystą re-inauguracyjną Mszę Świętą, w której wzięli udział Marek Jońca członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, Marcin Piwnik starosta sandomierski, Marcin Marzec burmistrz Sandomierza, Aneta Przyłucka sekretarz miasta, radni powiatowi i miejscy oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Sandomierza i turyści. W duchu wspólnotowego łączenia się wyznań, ze szczególnym naciskiem na rok Zgody Sandomierskiej, której 450 rocznica przypadła na rok bieżący, w uroczystościach brał udział proboszcz Marcin Chyl z Parafii Prawosławnej Świętych Równych Apostołom Braci Cyryla i Metodego. Uroczystość uświetnił występ śpiewaczki operowej Katarzyny Ćwiek z Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. Po Mszy, miały miejsce okolicznościowe przemówienia: Ojca Przeora Marcina Lisaka, Marka Jońcy członka Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, Marcina Piwnika starosty sandomierskiego oraz Marcina Marca burmistrza Sandomierza.

Następnie uczestnicy wydarzenia mogli usłyszeć dźwięki bicia trzech dzwonów. Uroczystego uruchomienia dokonali uczestnicy wydarzenia z Ojcem Przeorem na czele.

Dzwony będą rozbrzmiewać przy okazji ważnych wydarzeń odbywających się w Sandomierzu i regionie. Dzwonnicę dominikańską będzie można zwiedzać, na ten moment, w grupach piętnastoosobowych, najwcześniej po mszy o godzinie 14.00. Przygotowany został również audioprzewodnik z informacjami o zabytkowych dzwonach.

 

Źródło U.M. Sandomierz

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Sandomierzu

I Memoriał Franciszka Makowskiego

tsa24.com29 lipca 2021

Wolne Śpiewanie na Dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sandomierzu

tsa24.com26 lipca 2021

Profilaktyczna sobota w Sandomierzu

tsa24.com26 lipca 2021

Adam Kołodziej wywalczył srebrny medal w Suwałkach

tsa24.com26 lipca 2021

IV Gala Orderu Rzeki Wisły oraz Festival Dookoła Wody

tsa24.com26 lipca 2021

Uważajcie na oszustów internetowych

tsa24.com23 lipca 2021

Święto sandomierskich policjantów

tsa24.com23 lipca 2021

Zmarł sandomierski rzeźbiarz Szczepan Siudak

tsa24.com22 lipca 2021

XXX Festiwal Muzyka w Sandomierzu

tsa24.com21 lipca 2021