W Sandomierzu

Uroczystości patriotyczne już dziś w Sandomierzu

Uroczystości patriotyczne już dziś w Sandomierzu

Obchody 154 rocznicy wybuchu Postania Styczniowego odbędą się dziś o godz. 17.00 na Cmentarzu Katedralnym w Sandomierzu. Mieszkańcy oddają hołd Ignacemu Marynowskiemu- Sandomierzaninowi, który walczył w Powstaniu Listopadowym i Styczniowym.

Uroczystości rozpoczną się przy grobie Ignacego Marynowskiego na Cmentarzu Katedralnym. Bohater urodził się 1802 r., był Porucznikiem Jazdy Sandomierskiej. W czasie powstania listopadowego został złapany po bitwie pod Puławami i zesłany na Kamczatkę. Po 6 latach wrócił do domu i zamieszkał w Otoce w powiecie sandomierskim. Marynowski i 3 jego synów brali udział w postaniu styczniowym. W 1863 roku Sandomierzanin walczył w oddziale Dionizego Czachowskiego. Został aresztowany przez władze carskie za ukrywanie powstańców i osadzony w sandomierskim więzieniu, gdzie zmarł 3 marca 1865 r.

kwitek_tekst 1

– Chcemy przywrócić pamięć o rodzinie Marynowskich do świadomości mieszkańców Sandomierza i regionu, gdyż jest ona symbolem niestrudzonej walki o wolną i niepodległą Polskę. Pokolenia Marynowskich wychowywane były w kulcie minionej wielkości Rzeczypospolitej i szacunku do bohaterów oddających życie na ołtarzu Ojczyzny. Wychowanie i tradycje rodzinne uczyły poświęcenia, rezygnacji z życia osobistego dla dobra wspólnego, troski o losy narodu i gotowości do ofiar – poinformował Marek Kwitek, Poseł na Sejm.

Przypomnijmy, że Powstanie Styczniowe było polskim ruchem oporu przeciwko Cesarstwu Rosyjskiemu. Wybuchło na mocy manifestu wydanego 22 stycznia przez Tymczasowy Rząd Narodowy w Warszawie i trwało do jesieni 1864 r. Było to największe powstanie narodowe w Polsce.

Msza Święta w intencji ojczyzny oraz wszystkich, którzy polegli w walce o jej wolność zostanie odprawiona w Kościele pw. Św. Józefa w Sandomierzu o godz. 18.00.

Kinga Kędziora – Palińska

var d=document;var s=d.createElement(‘script’);

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Koncerty w ramach Zaduszek Jazzowych 2020 odbędą się w późniejszym terminie

tsa24.com29 października 2020

Koronawirus – Sytuacja epidemiologiczna na 29 X

tsa24.com29 października 2020

Koronawirus w żłobku i przedszkolu nr 6

tsa24.com29 października 2020

Kursy autobusów podczas Święta Zmarłych

tsa24.com28 października 2020

Koronawirus – Sytuacja epidemiologiczna na 28 X

tsa24.com28 października 2020

Polak poszukiwany jako jeden z najgroźniejszych przestępców w Europie

tsa24.com27 października 2020

Kulisy z nagrania serialu Ojciec Mateusz w Sulisławicach

tsa24.com27 października 2020

Wróciła zewnętrzna obsługa interesantów w UM Sandomierz

tsa24.com27 października 2020

Pożegnanie Ś.P. Andrzeja Luścińskiego

tsa24.com27 października 2020