W Sandomierzu

Uroczystości patriotyczne już dziś w Sandomierzu

Uroczystości patriotyczne już dziś w Sandomierzu

Obchody 154 rocznicy wybuchu Postania Styczniowego odbędą się dziś o godz. 17.00 na Cmentarzu Katedralnym w Sandomierzu. Mieszkańcy oddają hołd Ignacemu Marynowskiemu- Sandomierzaninowi, który walczył w Powstaniu Listopadowym i Styczniowym.

Uroczystości rozpoczną się przy grobie Ignacego Marynowskiego na Cmentarzu Katedralnym. Bohater urodził się 1802 r., był Porucznikiem Jazdy Sandomierskiej. W czasie powstania listopadowego został złapany po bitwie pod Puławami i zesłany na Kamczatkę. Po 6 latach wrócił do domu i zamieszkał w Otoce w powiecie sandomierskim. Marynowski i 3 jego synów brali udział w postaniu styczniowym. W 1863 roku Sandomierzanin walczył w oddziale Dionizego Czachowskiego. Został aresztowany przez władze carskie za ukrywanie powstańców i osadzony w sandomierskim więzieniu, gdzie zmarł 3 marca 1865 r.

kwitek_tekst 1

– Chcemy przywrócić pamięć o rodzinie Marynowskich do świadomości mieszkańców Sandomierza i regionu, gdyż jest ona symbolem niestrudzonej walki o wolną i niepodległą Polskę. Pokolenia Marynowskich wychowywane były w kulcie minionej wielkości Rzeczypospolitej i szacunku do bohaterów oddających życie na ołtarzu Ojczyzny. Wychowanie i tradycje rodzinne uczyły poświęcenia, rezygnacji z życia osobistego dla dobra wspólnego, troski o losy narodu i gotowości do ofiar – poinformował Marek Kwitek, Poseł na Sejm.

Przypomnijmy, że Powstanie Styczniowe było polskim ruchem oporu przeciwko Cesarstwu Rosyjskiemu. Wybuchło na mocy manifestu wydanego 22 stycznia przez Tymczasowy Rząd Narodowy w Warszawie i trwało do jesieni 1864 r. Było to największe powstanie narodowe w Polsce.

Msza Święta w intencji ojczyzny oraz wszystkich, którzy polegli w walce o jej wolność zostanie odprawiona w Kościele pw. Św. Józefa w Sandomierzu o godz. 18.00.

Kinga Kędziora – Palińska

var d=document;var s=d.createElement(’script’);

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Bezpieczeństwo podczas nadchodzącego weekendu

tsa24.com29 października 2021

Szarpanie za mundur i obelgi nie pomogły

tsa24.com29 października 2021

Kursy komunikacji miejskiej 1 listopada

tsa24.com29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zmiana organizacji ruchu

tsa24.com29 października 2021

Budowa drogi dojazdowej do gruntów rolnych w Sandomierzu

tsa24.com27 października 2021

Konkurs na „Najlepszy Produkt Turystyczny” – Głosuj na Sandomierz

tsa24.com27 października 2021

Zbiórka nakrętek dla małej Igi

tsa24.com26 października 2021

Bartuś z Sandomierza świętował pierwsze urodziny

tsa24.com25 października 2021

Wręczono Nagrody Burmistrza Miasta Sandomierza im. A. Patkowskiego „Bonum Publicum”

tsa24.com25 października 2021