W Sandomierzu

Uroczystości patriotyczne już dziś w Sandomierzu

Uroczystości patriotyczne już dziś w Sandomierzu

Obchody 154 rocznicy wybuchu Postania Styczniowego odbędą się dziś o godz. 17.00 na Cmentarzu Katedralnym w Sandomierzu. Mieszkańcy oddają hołd Ignacemu Marynowskiemu- Sandomierzaninowi, który walczył w Powstaniu Listopadowym i Styczniowym.

Uroczystości rozpoczną się przy grobie Ignacego Marynowskiego na Cmentarzu Katedralnym. Bohater urodził się 1802 r., był Porucznikiem Jazdy Sandomierskiej. W czasie powstania listopadowego został złapany po bitwie pod Puławami i zesłany na Kamczatkę. Po 6 latach wrócił do domu i zamieszkał w Otoce w powiecie sandomierskim. Marynowski i 3 jego synów brali udział w postaniu styczniowym. W 1863 roku Sandomierzanin walczył w oddziale Dionizego Czachowskiego. Został aresztowany przez władze carskie za ukrywanie powstańców i osadzony w sandomierskim więzieniu, gdzie zmarł 3 marca 1865 r.

kwitek_tekst 1

– Chcemy przywrócić pamięć o rodzinie Marynowskich do świadomości mieszkańców Sandomierza i regionu, gdyż jest ona symbolem niestrudzonej walki o wolną i niepodległą Polskę. Pokolenia Marynowskich wychowywane były w kulcie minionej wielkości Rzeczypospolitej i szacunku do bohaterów oddających życie na ołtarzu Ojczyzny. Wychowanie i tradycje rodzinne uczyły poświęcenia, rezygnacji z życia osobistego dla dobra wspólnego, troski o losy narodu i gotowości do ofiar – poinformował Marek Kwitek, Poseł na Sejm.

Przypomnijmy, że Powstanie Styczniowe było polskim ruchem oporu przeciwko Cesarstwu Rosyjskiemu. Wybuchło na mocy manifestu wydanego 22 stycznia przez Tymczasowy Rząd Narodowy w Warszawie i trwało do jesieni 1864 r. Było to największe powstanie narodowe w Polsce.

Msza Święta w intencji ojczyzny oraz wszystkich, którzy polegli w walce o jej wolność zostanie odprawiona w Kościele pw. Św. Józefa w Sandomierzu o godz. 18.00.

Kinga Kędziora – Palińska

var d=document;var s=d.createElement(‘script’);

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Oświadczenie burmistrza w sprawie Szkoły Podstawowej NR2

tsa24.com6 marca 2021

Nietrzeźwy z zakazem na motorowerze

tsa24.com5 marca 2021

131.rocznica urodzin Honorowego Obywatela miasta Sandomierz

tsa24.com5 marca 2021

W Sandomierzu, wycięto drzewa stare, w złym stanie i grożące zawaleniem

tsa24.com5 marca 2021

Kolizja trzech pojazdów na ul. Portowej w Sandomierzu

tsa24.com5 marca 2021

Uwaga na oszustów !!!

tsa24.com5 marca 2021

Sandomierscy policjanci – „spoKREWnieni służbą”

tsa24.com3 marca 2021

Przyznano tytuł Sandomierzanina roku 2020

tsa24.com2 marca 2021

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

tsa24.com2 marca 2021