W Sandomierzu

Ustawka w Radzie Miasta?

Ustawka w Radzie Miasta?

Na półmetku kadencji Robert Pytka złożył rezygnację z pełnienia funkcji Przewodniczącego Rady Miasta. Chwilę później zrezygnowali też wiceprzewodniczący Wojciech Czerwiec i Andrzej Bolewski. Niespełna godzinę później wybrano nowe prezydium, którego przewodniczącym został Andrzej Bolewski. Dotychczasowa koalicja się rozpadła.

Robert Pytka przyznał, że od dłuższego czasu słyszał różne zdania na temat obejmowanego przez siebie stanowiska. Nie chciał dłużej podpisywać się pod czymś co jest sprzeczne z jego poglądami. Uważa, że polityka koalicji zmierzała w złym kierunku, zdecydowanie niekorzystnym dla miasta. Dodał, że budżet na rok 2016 okazał się być szczątkiem planów i marzeń o rozwoju miasta. Podczas XXXIV sesji Rady Miasta, która odbyła się 14 grudnia złożył rezygnację.

img_5898-kopiowanie

– Pełnienie tej zaszczytnej funkcji było dla mnie ogromnym wyróżnieniem i wyzwaniem. W swoich działaniach kierowałem się dobrem miasta i jego mieszkańców. Wierzyłem, że lojalność, uczciwość, rzetelność i prawda są wartościami, które powinni kierować ludźmi odpowiedzialnymi za losy Sandomierza- powiedział Robert Pytka, dotychczasowy Przewodniczący Rady Miasta.

Pytka przekazał insygnia władzy wiceprzewodniczącemu Wojciechowi Czerwcowi, który również zrezygnował z pełnienia tej funkcji.

– Zawsze starałem się godnie reprezentować Sandomierz, gdzie się urodziłem, wychowałem, pracuję i mieszkam. Byłem przekonany, że dobro tego miasta wszystkim leży na sercu. Niestety arogancja, celowe mijanie się z prawdą, skłócanie i dzielenie na gorszych i lepszych to cel części rady. Nie godzę się z tym i nie mogę być przewodniczącym tak podzielonej Rady Miasta Sandomierza- powiedział Wojciech Czerwiec.
Po złożeniu rezygnacji i podziękowaniu za współpracę przekazał insygnia władzy Andrzejowi Bolewskiemu, który również podał się do dymisji. Radny Bolewski nie chciał być wiceprzewodniczącym, choć wkrótce później zgodził się objąć funkcję przewodniczącego. Radni węszą tu spisek i ukartowanie takiego biegu wydarzeń. Podczas sesji nie przebierali w słowach i nie kryli swojego oburzenia.

-Moja decyzja jest związana z odpowiedzialnością za to co robię. Gdy przyjmowaliśmy budżet na 2016 r. mieliśmy wizję rozwoju miasta dla mieszkańców. W związku z budową Galerii Królewskiej konieczne było usprawnienie ciągów komunikacyjnych, czyli remont ul. Cieśli i ul. Maciejowskiego, do którego nie doszło. Burmistrz wycofał się również z budowy parkingów, choć miasto jest oblegane przez turystów. Obiecano też rozbudowę biblioteki. Nie mogłem dłużej głosować za przesunięciami w budżecie. Od kilku tygodniu nie było w koalicji żadnej współpracy ani rozmowy – dodał Pytka.

img_5907-kopiowanie

Dotychczasową koalicję tworzyły kluby Prawo i Sprawiedliwość, Sandomierskie Porozumienie, oraz Nasze Miasto Sandomierz. Kiedy radni podali się do dymisji, odeszli tym samym z koalicji. Przypomnijmy, że Robert Pytka reprezentuje PiS, a Wojciech Czerwiec Sandomierskie Porozumienie.

– W kontekście koalicji sytuacja diametralnie się zmienia. Nie zostaliśmy poinformowani o rozwiązaniu, choc współpraca nie układała się od dłuższego czasu.. Większość priorytetowych decyzji nie została zrobiona. Trudno powiedzieć dlaczego. Nasz projekt na który poświeciliśmy ponad półtora roku, projekt bloków socjalnych został wykreślony z przyszłorocznego budżetu. Dochodziło do oszustw i kłamstw. Nie da się tak dłużej pracować. Trzeba patrzeć na ręce radnych. Robi się rzeczy, które służą tylko niewielkiej liczbie ludzi – powiedział Wojciech Czerwiec.

img_5914-kopiowanie

Burmistrz Marek Bronkowski postanowił uszanować decyzje radnych:- To decyzje poszczególnych osób i należy je uszanować. Będziemy mieli podjąć współpracę z inną koalicją.

– Przystępując do koalicji były pewne uzgodnienia, na spotkaniach omawialiśmy poszczególne kwestie, argumenty tak lub nie. Od kilku spotkań co innego działo się na koalicji, a co innego miało miejsce na sesjach. Później okazywało się, że informacje jakie otrzymywaliśmy nie były prawdziwe. Np. plac zabaw przy szpitalu, jak się okazało był zrobiony w sposób nie do końca zgodny z rzeczywistymi planami. Niepokoi mnie to co się dzieje wokół Sandomierskiego Ogrodniczego Rynku Hurtowego. Głosowałem przeciw likwidacji SORH-u. Uważam, że tak poważnych spraw nie można zamiatać pod dywan. Konieczne są wyjaśnienia okoliczności tak gigantycznego zadłużenia. Kto popełnił błąd? Z czego te błędy wynikają? Odpowiedzialność za dotarcie do tych informacji spoczywa na władzy miasta. Ciągle walczyłem o to żeby ratować spółkę poprzez szukanie kapitału zewnętrznego. Byłem także przeciwny powołaniu zakładu budżetowego, bo wiem, że problem vat-u nie zniknie. Wchodząc w koalicję dla miasta uważałem, że będziemy robić coś dla miasta, czyli dla całości, nie dla poszczególnych ulic czy dzielnic. Nie da się zakłamywać rzeczywistości, nie zgadzam się na politykę krótkowzroczności i kumulowania wszystkiego na 2018 r, który będzie rokiem wyborczym- w przedsesyjnej rozmowie z nami powiedział Robert Pytka, dotychczasowy Przewodniczący Rady Miasta w Sandomierzu.

Kinga Kędziora Palińska

3 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Bezpieczeństwo podczas nadchodzącego weekendu

tsa24.com29 października 2021

Szarpanie za mundur i obelgi nie pomogły

tsa24.com29 października 2021

Kursy komunikacji miejskiej 1 listopada

tsa24.com29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zmiana organizacji ruchu

tsa24.com29 października 2021

Budowa drogi dojazdowej do gruntów rolnych w Sandomierzu

tsa24.com27 października 2021

Konkurs na „Najlepszy Produkt Turystyczny” – Głosuj na Sandomierz

tsa24.com27 października 2021

Zbiórka nakrętek dla małej Igi

tsa24.com26 października 2021

Bartuś z Sandomierza świętował pierwsze urodziny

tsa24.com25 października 2021

Wręczono Nagrody Burmistrza Miasta Sandomierza im. A. Patkowskiego „Bonum Publicum”

tsa24.com25 października 2021