W Sandomierzu

Ustawka w Radzie Miasta?

Ustawka w Radzie Miasta?

Na półmetku kadencji Robert Pytka złożył rezygnację z pełnienia funkcji Przewodniczącego Rady Miasta. Chwilę później zrezygnowali też wiceprzewodniczący Wojciech Czerwiec i Andrzej Bolewski. Niespełna godzinę później wybrano nowe prezydium, którego przewodniczącym został Andrzej Bolewski. Dotychczasowa koalicja się rozpadła.

Robert Pytka przyznał, że od dłuższego czasu słyszał różne zdania na temat obejmowanego przez siebie stanowiska. Nie chciał dłużej podpisywać się pod czymś co jest sprzeczne z jego poglądami. Uważa, że polityka koalicji zmierzała w złym kierunku, zdecydowanie niekorzystnym dla miasta. Dodał, że budżet na rok 2016 okazał się być szczątkiem planów i marzeń o rozwoju miasta. Podczas XXXIV sesji Rady Miasta, która odbyła się 14 grudnia złożył rezygnację.

img_5898-kopiowanie

– Pełnienie tej zaszczytnej funkcji było dla mnie ogromnym wyróżnieniem i wyzwaniem. W swoich działaniach kierowałem się dobrem miasta i jego mieszkańców. Wierzyłem, że lojalność, uczciwość, rzetelność i prawda są wartościami, które powinni kierować ludźmi odpowiedzialnymi za losy Sandomierza- powiedział Robert Pytka, dotychczasowy Przewodniczący Rady Miasta.

Pytka przekazał insygnia władzy wiceprzewodniczącemu Wojciechowi Czerwcowi, który również zrezygnował z pełnienia tej funkcji.

– Zawsze starałem się godnie reprezentować Sandomierz, gdzie się urodziłem, wychowałem, pracuję i mieszkam. Byłem przekonany, że dobro tego miasta wszystkim leży na sercu. Niestety arogancja, celowe mijanie się z prawdą, skłócanie i dzielenie na gorszych i lepszych to cel części rady. Nie godzę się z tym i nie mogę być przewodniczącym tak podzielonej Rady Miasta Sandomierza- powiedział Wojciech Czerwiec.
Po złożeniu rezygnacji i podziękowaniu za współpracę przekazał insygnia władzy Andrzejowi Bolewskiemu, który również podał się do dymisji. Radny Bolewski nie chciał być wiceprzewodniczącym, choć wkrótce później zgodził się objąć funkcję przewodniczącego. Radni węszą tu spisek i ukartowanie takiego biegu wydarzeń. Podczas sesji nie przebierali w słowach i nie kryli swojego oburzenia.

-Moja decyzja jest związana z odpowiedzialnością za to co robię. Gdy przyjmowaliśmy budżet na 2016 r. mieliśmy wizję rozwoju miasta dla mieszkańców. W związku z budową Galerii Królewskiej konieczne było usprawnienie ciągów komunikacyjnych, czyli remont ul. Cieśli i ul. Maciejowskiego, do którego nie doszło. Burmistrz wycofał się również z budowy parkingów, choć miasto jest oblegane przez turystów. Obiecano też rozbudowę biblioteki. Nie mogłem dłużej głosować za przesunięciami w budżecie. Od kilku tygodniu nie było w koalicji żadnej współpracy ani rozmowy – dodał Pytka.

img_5907-kopiowanie

Dotychczasową koalicję tworzyły kluby Prawo i Sprawiedliwość, Sandomierskie Porozumienie, oraz Nasze Miasto Sandomierz. Kiedy radni podali się do dymisji, odeszli tym samym z koalicji. Przypomnijmy, że Robert Pytka reprezentuje PiS, a Wojciech Czerwiec Sandomierskie Porozumienie.

– W kontekście koalicji sytuacja diametralnie się zmienia. Nie zostaliśmy poinformowani o rozwiązaniu, choc współpraca nie układała się od dłuższego czasu.. Większość priorytetowych decyzji nie została zrobiona. Trudno powiedzieć dlaczego. Nasz projekt na który poświeciliśmy ponad półtora roku, projekt bloków socjalnych został wykreślony z przyszłorocznego budżetu. Dochodziło do oszustw i kłamstw. Nie da się tak dłużej pracować. Trzeba patrzeć na ręce radnych. Robi się rzeczy, które służą tylko niewielkiej liczbie ludzi – powiedział Wojciech Czerwiec.

img_5914-kopiowanie

Burmistrz Marek Bronkowski postanowił uszanować decyzje radnych:- To decyzje poszczególnych osób i należy je uszanować. Będziemy mieli podjąć współpracę z inną koalicją.

– Przystępując do koalicji były pewne uzgodnienia, na spotkaniach omawialiśmy poszczególne kwestie, argumenty tak lub nie. Od kilku spotkań co innego działo się na koalicji, a co innego miało miejsce na sesjach. Później okazywało się, że informacje jakie otrzymywaliśmy nie były prawdziwe. Np. plac zabaw przy szpitalu, jak się okazało był zrobiony w sposób nie do końca zgodny z rzeczywistymi planami. Niepokoi mnie to co się dzieje wokół Sandomierskiego Ogrodniczego Rynku Hurtowego. Głosowałem przeciw likwidacji SORH-u. Uważam, że tak poważnych spraw nie można zamiatać pod dywan. Konieczne są wyjaśnienia okoliczności tak gigantycznego zadłużenia. Kto popełnił błąd? Z czego te błędy wynikają? Odpowiedzialność za dotarcie do tych informacji spoczywa na władzy miasta. Ciągle walczyłem o to żeby ratować spółkę poprzez szukanie kapitału zewnętrznego. Byłem także przeciwny powołaniu zakładu budżetowego, bo wiem, że problem vat-u nie zniknie. Wchodząc w koalicję dla miasta uważałem, że będziemy robić coś dla miasta, czyli dla całości, nie dla poszczególnych ulic czy dzielnic. Nie da się zakłamywać rzeczywistości, nie zgadzam się na politykę krótkowzroczności i kumulowania wszystkiego na 2018 r, który będzie rokiem wyborczym- w przedsesyjnej rozmowie z nami powiedział Robert Pytka, dotychczasowy Przewodniczący Rady Miasta w Sandomierzu.

Kinga Kędziora Palińska

3 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Pożar koparko – ładowarki w Sandomierzu

tsa24.com13 maja 2021

Manual dla branży turystycznej

tsa24.com13 maja 2021

“Sandomierscy KREWni z wyboru – tydzień krwiodawstwa”

tsa24.com13 maja 2021

Policja poszukuje zaginionego mieszkańca Sandomierza

tsa24.com12 maja 2021

Zwycięzcy X Międzyprzedszkolnego Konkursu Recytatorskiego

tsa24.com12 maja 2021

Zgłoś swoje propozycje zmian w rozkładzie jazdy autobusów

tsa24.com12 maja 2021

NOC MUZEÓW 2021 w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu

tsa24.com12 maja 2021

Worki z nakrętkami z Klimontowa zasilą zbiórkę Bartusia

tsa24.com11 maja 2021

Poruszasz się hulajnoga elektryczną? Od 20 maja wchodzą nowe przepisy 

tsa24.com11 maja 2021