Kronika Policyjna

Uwaga! Kolejne przypadki oszustw!

Uwaga! Kolejne przypadki oszustw!

Przedwczoraj na terenie województwa świętokrzyskiego policjanci informowali o dwóch przypadkach oszustw, w których pokrzywdzone straciły ponad 27 tysięcy złotych. Do kolejnego takiego zdarzenia doszło wczoraj. 82-latka z gminy Stąporków przekazała oszustowi 7 tysięcy złotych. Dziś do godziny 13 odnotowano 5 prób takiego oszustwa. Cztery w gminie Chmielnik i jedną w Jędrzejowie. APELUJEMY O OSTROŻNOŚĆ!!!

Wczoraj w godzinach popołudniowych oszuści dzwonili do mieszkanek gminy Stąporków. W pierwszych dwóch przypadkach kobiety zorientowały się, że mają do czynienia z fałszywym wnuczkiem. Dzwoniący do 76 i 80-latki mężczyzna podając się za funkcjonariusza policji, który usiłował wyłudzić od kobiet pieniądze w kwocie około 30 tysięcy złotych w zamian za polubowne załatwienie sprawy związanej ze zdarzeniem drogowym, gdzie sprawcą miał być ich wnuk. Seniorki wykazały się dużą dozą ostrożności i najpierw zadzwoniły do swojej rodziny sprawdzić tą informację. Gdy wyszło na jaw, że to próba oszustwa szybko powiadomiły policjantów.

Jednak w trzecim przypadku 82-latka wierząc, że rozmawia z funkcjonariuszem Policji przekazała mu 7 tysięcy zł. Mężczyzna poinformował rozmówczynie, że jej wnuk miał wypadek, jest chory i potrzebne mu są pieniądze na leczenie. Następnie przyszedł po pieniądze do mieszkania seniorki.

Policjanci również dziś odnotowali przypadki prób takiego oszustwa. Najpierw do mieszkanki gminy Chmielnik zadzwonił rzekomy wnuczek, a później fałszywy policjant. Kobieta zareagowała prawidłowo i nie dała się oszukać. Do godziny 13 na terenie tej samej gminy były w sumie 4 podobne telefony, natomiast jeden odnotowano w Jędrzejowie.

W dalszym ciągu przypominamy!!!

Aby nie stać się ofiarą oszustwa, należy przestrzegać następujących zasad:

– gdy ktoś do Ciebie zadzwoni prosząc o pożyczkę, miej świadomość, że ta osoba może być oszustem,

– nigdy nie podawaj swoich danych – wieku, adresu, sytuacji materialnej, numeru konta czy hasła,

– pod żadnym pozorem nie przekazuj pieniędzy obcym osobom,

– jeśli rzeczywiście chcesz pomóc najbliższym spotkaj się z nimi osobiście, będziesz miał pewność, że pieniądze nie trafią w niepowołane ręce,

– zanim wpuścisz do mieszkania osobę podającą się za pracownika administracji, gazowni, prowadzącą sprzedaż bądź też informującą o konieczności sprawdzenia odpływu wody, ścieków lub każdą inną obcą dla Siebie osobę, bądź ostrożny i poproś o stosowny dokument. Uczciwa osoba zrozumie takie postępowanie, a przestępcę zrazi to do dalszego działania,

– nie pozostawiaj nieznanej osoby samej w otwartych drzwiach. Często oszuści proszą o sprawdzenie czegoś we wnętrzu domu i korzystając z naszej nieuwagi dokonują kradzieży.

– uważajmy również podczas robienia zakupów czy też zawieraniu umów o pracę za pomocą portali internetowych – zachowajmy szczególną ostrożność przy przekazywaniu swoich danych osobowych w sieci i sprawdzajmy osoby, które oferują rzeczy do sprzedaży lub firmy oferujące pracę, np. czytając opinie na forach internetowych,

– w razie podejrzeń o złe zamiary takich osób, niezwłocznie powiadom P O L I C J Ę pod numerem 997, a my sprawdzimy każdy taki sygnał.

Pamiętaj, że mogą to być potencjalni Z Ł O D Z I E J E lub oszuści.

źródło: KPP Sandomierz

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kronika Policyjna

Więcej w Kronika Policyjna

Nielegalny salon gier hazardowych zlikwidowany

tsa24.com24 lutego 2021

Piątkowe zatrzymania narkotykowe

tsa24.com22 lutego 2021

Policja, Straż Miejska i OPS szukają narażonych na wychłodzenie

tsa24.com12 lutego 2021

Zima na sandomierskich drogach

tsa24.com10 lutego 2021

Nadmierna prędkość i kolejne zatrzymane prawo jazdy

tsa24.com8 lutego 2021

 Nietrzeźwy 73 latek nie ustąpił pierwszeństwa tirowi

tsa24.com3 lutego 2021

Sprawcy kradzieży katalizatorów zatrzymani na gorącym uczynku

tsa24.com1 lutego 2021

Zabezpieczone nielegalne automaty z gminy Obrazów

tsa24.com1 lutego 2021

Zamiast konfitur narkotyki

tsa24.com1 lutego 2021