W Sandomierzu

Uwaga oszuści wciąż grasują!

Uwaga oszuści wciąż grasują!

Wczoraj 77-latka z Sandomierza przekazała oszustom 44 tys. zł. Natomiast na terenie Pińczowa doszło do kilkunastu prób wyłudzenia pieniędzy metodą „ na wnuczka „ oraz „ na policjanta”. Oszuści w dalszym ciągu próbują pozbawiać seniorów pieniędzy, które często są oszczędnościami ich całego życia.

Wczoraj popołudniu do mieszkanki Sandomierza zadzwoniła kobieta podająca się za jej córkę. Mówiła ona, że ma kłopoty finansowe, musi zwrócić pożyczkę do banku i potrzebuje pieniędzy. Kobieta oświadczyła, że do seniorki po gotówkę przyjedzie zaufany kurier. Mężczyzna był na miejscu już po kilkunastu minutach. 77-latka przekazała mu 44 tys. zł. Dopiero później zadzwoniła do swojej prawdziwej córki i szybko zorientowała się, że została oszukana.

Jednak to nie jedyny przypadek wczoraj, gdzie oszust podający się za rodzinę osób, do których dzwonił, próbował pozyskać pieniądze. Do takich sytuacji dochodziło na terenie Pińczowa. W kilku przypadkach rozmówca twierdził, że jest ich synem i uległ ciężkiemu wypadkowi, a w związku z tym potrzebuje dużej gotówki. W innych przypadkach oszuści dzwoniąc do 85 i 61 – latki podawali się za funkcjonariusza i prosili o przekazanie na rzecz Policji pieniędzy, w zamian za załatwienie sprawy dotyczącej wypadku, w którym mieli ucierpieć synowie kobiet.

W dalszym ciągu apelujemy!!!

Aby nie stać się ofiarą oszustwa, należy przestrzegać następujących zasad:

– gdy ktoś do Ciebie zadzwoni prosząc o pożyczkę, miej świadomość, że ta osoba może być oszustem,

– nigdy nie podawaj swoich danych – wieku, adresu, sytuacji materialnej, numeru konta czy hasła,

– pod żadnym pozorem nie przekazuj pieniędzy obcym osobom,

– jeśli rzeczywiście chcesz pomóc najbliższym spotkaj się z nimi osobiście, będziesz miał pewność, że pieniądze nie trafią w niepowołane ręce,

– zanim wpuścisz do mieszkania osobę podającą się za pracownika administracji, gazowni, prowadzącą sprzedaż bądź też informującą o konieczności sprawdzenia odpływu wody, ścieków lub każdą inną obcą dla siebie osobę, bądź ostrożny i poproś o stosowny dokument. Uczciwa osoba zrozumie takie postępowanie, a przestępcę zrazi to do dalszego działania,

– nie pozostawiaj nieznanej osoby samej w otwartych drzwiach. Często oszuści proszą o sprawdzenie czegoś we wnętrzu domu i korzystając z naszej nieuwagi dokonują kradzieży.
– Policja ani inne służby nie mają prawa i nigdy nie wymagają od obywateli jakiegokolwiek rozdysponowania ich pieniędzy. W każdym podejrzanym przypadku o swoich obawach i spostrzeżeniach informujmy najbliższą jednostkę Policji.

– w razie podejrzeń o złe zamiary takich osób, niezwłocznie powiadom P O L I C J Ę pod numerem 997, a my sprawdzimy każdy taki sygnał.

Prosimy również aby młodsi członkowie rodzin uświadamiali swoich rodziców i dziadków o tym jak postępować w przypadku odebrania telefonu od potencjalnego oszusta!!!!!

Opr. DS/MT

Źródło: KPP w Pińczowie/ KPP w Sandomierzu

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Przyznano tytuł Sandomierzanina roku 2020

tsa24.com2 marca 2021

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

tsa24.com2 marca 2021

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

tsa24.com1 marca 2021

Powołanie zespołu ds. przeniesienia szkoły nr.2

tsa24.com1 marca 2021

Charytatywny spływ Wisłą

tsa24.com1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

tsa24.com1 marca 2021

Nurkowanie podlodowe Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno- Nurkowego

tsa24.com26 lutego 2021

Zasłabnięcie kierowcy osobówki na ul. Żwirki i Wigury

tsa24.com24 lutego 2021

Sandomierz z nowym monitoringiem

tsa24.com23 lutego 2021