wydarzenia

Uwaga! Oszuści wysyłają wezwania do zapłaty

Uwaga! Oszuści wysyłają wezwania do zapłaty

200 zł za wpisanie do Centralnej Ewidencji o Działalności Gospodarczej. Taką ofertę otrzymują firmy z regionu. Okazuje się jednak, że wpisanie do innego rejestru, który różni się  jedynie tym, że w skrócie nazwy nie ma litery „o”, a „i”  jest bezpłatne.

Pismo, które otrzymują przedsiębiorcy jest opatrzone odniesieniami do konkretnych przepisów i powołuje się m.in. na ustawę o działalności gospodarczej, kodeks cywilny.

Jak czytamy w dokumencie: „Warunkiem niezbędnym do wpisaniu firmy do Centralnej Ewidencji o Działalności Gospodarczej i aktualizowania jej danych, jest uiszczenie stałej opłaty rejestracyjnej w kwocie 200 zł podanej na blankiecie wpłaty załączonym do niniejszego pisma we wskazanym tam nieprzekraczalnym terminie płatności, będącym terminem, o którym mowa w art. 66 § ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku – Kodeks cywilny (tj. Dz. U. Z 2014 r. poz. 121 ze zm.) Na stronie ceodg.pl/regulamin dostępny jest regulamin Centralnej Ewidencji o Działalności Gospodarczej”.

W piśmie jest zaznaczone, że zostało ono sporządzone na podstawie kodeksu cywilnego, a także, że wpis do CEODG nie podlega opłacie skarbowej. Rzeczywiście strona tej ewidencji istnieje jest tam też regulamin.

Skan tego pisma otrzymaliśmy od jednej ze stalowowolskich  firm, u której taka korespondencja od razu wzbudziła podejrzenie, że może być próbą wyłudzenia pieniędzy. Przedsiębiorca ten wiedział o takich praktykach stosownych przez firmy prowadzące tego typu rejestry. Dokument ten wygląda jak typowe zawiadomienie urzędowe, jest opatrzone pieczątkami i podpisem referenta ds. rozliczeń.

pismo

Okazuje się jednak, że firmy mogą skorzystać z bezpłatnego wpisu tylko, że do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), o czym przypomina Ministerstwo  Rozwoju. W komunikacje ministerstwo zaznacza, że rejestracja w CEIDG jest całkowicie bezpłatna. Ponadto zauważa, że na rynku funkcjonują firmy komercyjne, które przesyłają przedsiębiorcom oferty dokonania wpisu do prowadzonych przez siebie rejestrów. Jednak wpis do tych rejestrów nie upoważnia do wykonywania działalności gospodarczej na terytorium Polski. Ma on charakter czysto informacyjny czy reklamowy. Jak czytamy w komunikacie, podanie przez przedsiębiorców swoich danych takim firmom, a także wniesienie ewentualnych opłat, jest całkowicie dobrowolne.
Ponadto publikowane przez takie firmy dane nie korzystają z domniemania wiarygodności, a fakt wpisu do rejestru nie świadczy o formalnoprawnym zarejestrowaniu firmy.
Ministerstwo Rozwoju zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za zawartość jakichkolwiek spisów przedsiębiorców prowadzonych przez firmy komercyjne. Dlatego zaleca rozwagę przed podejmowaniem współpracy z firmami, które oferują płatne wpisy do komercyjnych rejestrów.
Na na stronie CEIG jest ostrzeżenie, że wszelkie czynności związane z wpisem do tego rejestru prowadzonego przez Ministra Rozwoju są bezpłatne. Zaś do tego typu płatnych ofert należy podchodzić ze szczególną ostrożnością.

Ci, którzy czują się oszukani zgłaszają to na policję. Pod koniec października mieszkanka Rudnika nad Sanem złożyła zawiadomienie o oszustwie. Jak informuje policja, kobieta otrzymała pismo wzywające do zapłaty za wpis do centralnej ewidencji działalności gospodarczej i uiszczenia opłaty w kwocie 200 zł w trybie 7 dni od daty doręczenia. Właścicielka firm przelała te pieniądze. Jednak dopiero później dowiedziała się, że wpis do rejestru centralnego jest bezpłatny.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wydarzenia

Więcej w wydarzenia

Z wizytą u najmłodszych

tsa24.com22 października 2021

II miejsce dla KGW Klimontowianki za potrawę z gęsiny

tsa24.com22 października 2021

Bartuś Przychodzki zebrał kwotę na najdroższy lek świata !

tsa24.com21 października 2021

Złodzieje pracują też na cmentarzu. Zachowaj czujność !

tsa24.com19 października 2021

Jesienny repertuar „Kina Starówka” w Sandomierzu

tsa24.com19 października 2021

Za kierownicą z promilami

tsa24.com18 października 2021

43. rocznica wyboru Karola Wojtyły na głowę Stolicy Apostolskiej

tsa24.com18 października 2021

Kolejny udany start sandomierskich karateków

tsa24.com18 października 2021

Uroczyste otwarcie Żłobka „Wesołe Maluszki” w Samborcu

tsa24.com15 października 2021