Kronika Policyjna

Uważajcie na oszustów internetowych

Uważajcie na oszustów internetowych

Cyberprzestępcy wciąż modyfikują swoje metody, aby wyłudzić dane bankowe i ukraść nasze oszczędności. Przekonał się o tym 28-letni mieszkaniec Sandomierza, który w środę stracił 5 000 złotych. Mężczyzna zainstalował na mobilnym urządzeniu aplikację i nieświadomi udostępnili oszustom dane do swoich kont bankowych. Przeczytajcie jak nie dać się oszukać i ochronić swoje pieniądze.

Jednym z najnowszych sposobów działania oszustów jest podawanie się za pracowników banku. Nieznani rozmówcy zazwyczaj opowiadają historię, że ktoś próbował wykonać nieautoryzowany przelew z naszego konta. Gdy osoba pokrzywdzona odpowiada, że żadnego przelewu nie chciała wykonywać, wówczas przestępcy proponują jej zainstalowanie aplikacji. Ma to na celu m.in. zwiększenie bezpieczeństwa i sprawne przekazywanie ostrzeżeń. Niestety, są to najczęściej programy phishingowe, które przejmują kontrolę nad naszymi urządzeniami oraz dane do logowania. Czyli dają możliwość do wykonywania operacji bankowych.

W ten właśnie sposób został w minioną środę oszukany mieszkaniec Sandomierza. 28 -latek odebrał telefon od nieznanej kobiety, która podała się za pracownice banku. W trakcie rozmowy oszustka namówiła swojego rozmówcę  do pobrania aplikacji, dzięki której była w stanie przechwycić dane klienta i przejąć kontrolę nad urządzeniem mobilnym, gdzie następnie pieniądze ze skradzionego konta przelała na wybrany przez siebie rachunek. Dodatkowo na konto 28- latka został zaciągnięty kredyt w wysokości 4 000 złotych, który na szczęście udało się zablokować.

Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności! 

Pracownicy banku nigdy nie żądają od klientów podania loginu, hasła do konta ani tym bardziej kodu autoryzacyjnego SMS, jak i nie polecają instalowania aplikacji, z której mogą wykonywać ruchy na koncie klienta.

Uważajmy na strony internetowe, które oferują szybki i łatwy zarobek. Pod tego typu ofertami zazwyczaj czają się oszuści, którzy będą chcieli w łatwy sposób nas okraść.

Stosujmy zasadę ograniczonego zaufania do wszelkich reklam wyświetlanych w Internecie oferujących promocje, których nigdzie indziej nie widziałeś, ponadprzeciętnie zyskowne inwestycje czy konkursy, w których masz gwarantowaną wygraną np. najnowszego smartfona! W większości przypadków chodzi tylko o wyłudzenie Twoich danych i oczywiście pieniędzy.

Nie klikajmy w żadne linki czy odnośniki niewiadomego pochodzenia. Przekierują nas one na stronę do złudzenia przypominającą oryginalną, a następnie poprzez złośliwe oprogramowanie podczas próby logowania do serwisu lub do banku wykradną nasze dane dostępowe.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło KPP Sandomierz

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kronika Policyjna

Więcej w Kronika Policyjna

Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Sandomierzu

tsa24.com21 września 2021

Wypadek drogowy w miejscowości Łążek powiat sandomierski

tsa24.com20 września 2021

Pamięć o mundurowych “przodkach”

tsa24.com16 września 2021

Po pachnące łupy pojechał rowerem 30 km

tsa24.com15 września 2021

Wypadek drogowy w miejscowości Złota

tsa24.com14 września 2021

Kradzież ciągnika siodłowego DAF z naczepą ! Może masz jakieś informację ?

tsa24.com31 sierpnia 2021

Powrót z wakacji -o czym warto pamiętać?

tsa24.com30 sierpnia 2021

Bezpieczny przejazd -“szlaban na ryzyko”

tsa24.com20 sierpnia 2021

Dalsze poszukiwania zaginionego mieszkańca Sandomierza

tsa24.com18 sierpnia 2021