W Sandomierzu

Jak pomaga Powiatowy Rzecznik Konsumentów?

Jak pomaga Powiatowy Rzecznik Konsumentów?

649 osób skorzystało w 2017 roku z bezpłatnych porad Powiatowego Rzecznika Konsumentów działającego przy Starostwie Powiatowym w Sandomierzu.

Powiatowy Rzecznik Konsumentów działa w Sandomierzu od 2000 roku. Udziela porad prawnych dotyczących umów-sprzedaży, pomocy prawnej, a także porad dotyczących prawa miejscowego oraz współpracuje z z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W ubiegłym roku do rzecznika zgłosiło się 646 interesantów, 3 konsumentom udzielono porady prawnej drogą elektroniczną. Mieszkańcom powiatu przygotowano 125 pism, które następnie skierowali do właściwych przedsiębiorców.

Najwięcej porad prawnych dotyczyło umów sprzedaży-reklamacji obuwia, sprzętu elektronicznego, a także usług telekomunikacyjnych i sprzedaży energii. Głównym problemem z jakim spotykał się rzecznik było zawieranie umów poza lokalem firmy i na odległość z osobami w podeszłym wieku. Jest to już powszechnie występujące zjawisko stosowania nieuczciwych praktyk rynkowych. Rzecznik zajmował się także sprawami dotyczącymi gwarancji, działalności firm windykacyjnych czy kredytów.

W ubiegłym roku Powiatowy Rzecznik Konsumentów wystosował w sprawach konsumenckich 114 pism bezpośrednio do przedsiębiorców, 2 drogą elektroniczna oraz 10 do innych organizacji. Najwięcej spraw dotyczyło sprzedaży obuwia, urządzeń elektrycznych i gospodarstwa domowego oraz umów telekomunikacyjnych. 56% spraw udało się rozwiązać pomyślnie na rzecz mieszkańców powiatu sandomierskiego. Niestety część ze spraw nie odniosła pozytywnego skutku, gdyż konsumenci zgłosili się za późno po pomoc lub nie odstąpili od umów zawartych poza lokalem w ciągu 14 dni.

Małgorzata Petecka

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

List samorządowców do Premiera Mateusza Morawieckiego

tsa24.com14 kwietnia 2021

Ratuj bezdomne zwierzaki z Sandomierza przed groźnymi kleszczami

tsa24.com14 kwietnia 2021

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

tsa24.com13 kwietnia 2021

„Kto ma, niech coś wrzuci. Kto nie ma, niech sobie weźmie”

tsa24.com12 kwietnia 2021

Podpisano umowę na zakup nowych autobusów

tsa24.com12 kwietnia 2021

Oddali hołd w 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej

tsa24.com12 kwietnia 2021

Piekny gest parafian z Sandomierszczyzny dla Bartusia

tsa24.com12 kwietnia 2021

Jacek Kuliga nowym komendantem Staży Miejskiej w Sandomierzu

tsa24.com8 kwietnia 2021

Nowa edycja Zielonej ławeczki

tsa24.com8 kwietnia 2021