W powiecie

W Koprzywnicy powstaje przetwórnia jabłek

W Koprzywnicy powstaje przetwórnia jabłek

Niemiecki inwestor buduje fabrykę przetwórstwa owoców w Koprzywnicy przy drodze krajowej nr 79. Inwestycja będzie kosztowała ponad 20 mln euro. Produkcja soku jabłkowego rozpocznie się w październiku tego roku. Będą nowe miejsca pracy dla mieszkańców.

Urząd Miasta w Koprzywnicy podjął współpracę z inwestorem we wrześniu 2015 r. Niemiecka firma Dreher buduje przetwórnię owoców na powierzchni 6 hektarów. Głównym celem fabryki będzie produkcja soku jabłkowego wg bardzo ekologicznej technologii, będą to soki 100% naturalne i pozbawione konserwantów. Uruchomienie produkcji jest planowane na październik tego roku. Koszt inwestycji to ponad 20 mln euro. Firma w pierwszym etapie uruchomienia produkcji zatrudni około 45 pracowników.

– To największe osiągnięcie dla naszego miasta w ostatnich latach, a chyba nawet całej nowej rzeczywistości po 1989 roku – powiedział Marek Jońca, Burmistrz Miasta i Gminy Koprzywnica.

Firma Dreher jest mocnym podmiotem na rynku produkcji soków. Macierzysty zakład mieści się w Niemczech, przy granicy ze Szwajcarią. Tam produkowane są soki i koncentraty z innych owoców. W filii w Koprzywnicy nie będzie rozlewni, zakład będzie sprzedawał swój produkt w cysternach, głównie do Europy Zachodniej. W pierwszym etapie przedsiębiorcy planują przerabiać około 50- 60 tys. ton jabłek w sezonie, a docelowo nawet 100 tys. ton surowca rocznie. W przyszłości wybudują również własną oczyszczalnię ścieków.

– Stawiamy na działania proekologiczne. Planujemy stworzyć oczyszczalnię z odzyskiem gazu, który będzie mógł być przetwarzany na energię elektryczną dla własnego użytku – poinformował Piotr Mamiński, przedstawiciel firmy Dreher Poland.

Dlaczego w Koprzywnicy?

-W Niemczech wyczerpaliśmy już możliwości wzrostu, nasza firma rozrosła się już na tyle, że dalszy rozwój nie jest możliwy, nie jesteśmy tam w stanie kupić więcej jabłek. Mamy dobrych klientów i dobry produkt, dlatego chcemy produkować go jak najwięcej. Rozważaliśmy w Polsce kilka lokalizacji, ostatecznie zdecydowaliśmy się na Koprzywnicę ponieważ mogliśmy kupić ziemię, która została przekształcona na teren przemysłowy, mogliśmy od razu zacząć budowę. Kolejnym atutem jest bardzo dobre położenie logistyczne oraz dobre połączenie z Rzeszowem i autostradą. Istotnym powodem było przyjazne podejście i atmosfera biznesowa ze strony władz miasta i gminy – powiedział Piotr Mamiński, Dreher Poland.

Kiedy rozpocznie się produkcja?

Pogoda spowodowała opóźnienia w budowie, dlatego presja czasu jest dość duża. Przedsiębiorcy chcą rozpocząć produkcję w październiku, podczas sezonu jabłkowego. Budynki przetwórni będą gotowe w połowie czerwca, wtedy do Koprzywnicy zostaną sprowadzone maszyny. W przeciągu 4 miesięcy firma przygotuje linię produkcyjną.

Dobra wiadomość dla sadowników z całego regionu, którzy znajdą rynek zbytu dla swoich jabłek

-Znajdujemy się w zagłębiu jabłkowym, to dlatego zdecydowaliśmy się na tę lokalizację. Będziemy kupować jabłka od skupów i pojedynczych sadowników, możemy przyjąć zarówno 20 ton jak i jedna skrzynio – paletę jabłek. Chcemy współpracować z lokalnymi sadownikami i zapewniam, że nie odeślemy żadnego dostawcy. Cały czas kontaktujemy się z sadownikami, tak jak oni obawiamy się mrozów i strat w sadach – dodał przedstawiciel firmy Dreher.

Wykształcenie dla przyszłych pracowników przetwórni

Od września tego roku młodzież rozpocznie naukę w Szkole Branżowej I Stopnia, Specjalność: obsługa maszyn i urządzeń przetwórczych, która powstanie w miejscu dotychczasowego koprzywnickiego gimnazjum. Szkoła została powołana na potrzeby przetwórni. Gmina podpisała umowę z inwestorem, na podstawie której uczniowie tej szkoły będą mogli nie tylko liczyć na wymianę szkolną i wyjazdy do Niemiec w czasie kształcenia, ale również zatrudnienie w fabryce.

– List intencyjny podpisany miedzy szkołą, samorządem, a inwestorem określa zasady współpracy miedzy podobną szkołą w Niemczech, wymiany uczniów, praktyki w Niemczech jak i możliwość zatrudnienia po ukończeniu szkoły.

IMG_4482 (Kopiowanie)

IMG_4483 (Kopiowanie)

IMG_4484 (Kopiowanie)

IMG_4485 (Kopiowanie)

K.K.Palińska

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Bezpieczeństwo podczas nadchodzącego weekendu

tsa24.com29 października 2021

Szarpanie za mundur i obelgi nie pomogły

tsa24.com29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zmiana organizacji ruchu

tsa24.com29 października 2021

Koprzywnickie Bziuki- na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego

tsa24.com26 października 2021

Dniówka w sadzie Wójta Gminy Samborzec odpracowana

tsa24.com26 października 2021

Zbiórka nakrętek dla małej Igi

tsa24.com26 października 2021

II miejsce dla KGW Klimontowianki za potrawę z gęsiny

tsa24.com22 października 2021

Bartuś Przychodzki zebrał kwotę na najdroższy lek świata !

tsa24.com21 października 2021

Złodzieje pracują też na cmentarzu. Zachowaj czujność !

tsa24.com19 października 2021