W powiecie

W Zawichoście rozstrzygnęli II Konkurs na Tradycyjną Palmę Wielkanocną

W Zawichoście rozstrzygnęli II Konkurs na Tradycyjną Palmę Wielkanocną

W Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Zawichoście odbyło się dziś wręczenie nagród w II edycji Konkursu na Tradycyjną Palmę Wielkanocną.  Wzięło w nim udział ponad 40 osób w rożnych kategoriach wiekowych. Wszystkie  prace możemy zobaczyć na tymczasowej wystawie zorganizowanej w Zawichojskim Lamusie Kultury Dawnej. 

Konkurs był adresowany do dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Jego celem było propagowanie lokalnego folkloru, poprzez popularyzację twórczości związanej z tematyką Świąt Wielkanocnych oraz ocalenie od zapomnienia typowych form twórczości ludowej związanych z okresem Wielkanocnym. Ważnym aspektem konkursu było również zapoznanie i zainteresowanie kulturą tradycyjną, a także rozbudzanie inwencji twórczej wśród uczestników.

Patrycja Sus – Lutyńska, dyrektor MGOK w Zawichoście podkreśliła, że jury przy ocenie prac brało pod uwagę przede wszystkim surowce użyte do wykonania prac. Najważniejsze, aby palma była wykonana z naturalnych materiałów przy użyciu tradycyjnych form zdobniczych. Sztuczne kwiaty czy plastikowe elementy nie były mile widziane przez komisję oceniającą, którą tworzyły panie z Grupy Bibułkarskiej działającej w MGOK.

Najmłodsi mogli wykonywać swoje prace samodzielnie lub z pomocą osób dorosłych –tzw. partnerów wspierających. W przypadku wsparcia osoby dorosłej przy wykonaniu palmy mali plastycy zgłaszali taką informację w metryczce dołączonej do pracy. Podczas ogłoszenia wyników konkursu zarówno uczestnicy jak i dorośli partnerzy wspierający oraz opiekunowie artystyczni otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody.

Wszystkie prace, które wzięły udział w konkursie zostały zaprezentowane w formie ekspozycji czasowej na wystawie Wielkanocnej Plastyki Obrzędowej w Zawichojskim Lamusie Kultury Dawnej, który mieści się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Zawichoście.

K.K. Palińska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W powiecie

Podpisali umowę na budowę mostu w Samborcu

tsa24.com29 kwietnia 2021

HSW prezentuje nowe materiały z badań ZSSW-30 – strzelania z ppk SPIKE

tsa24.com29 kwietnia 2021

Wielkie poruszenie serc na majówkę w Sandomierzu

tsa24.com29 kwietnia 2021

Środki na pochylnię dla niepełnosprawnych i kolejne pulsoksymetry

tsa24.com28 kwietnia 2021

Wybrano najkorzystniejszą ofertę na rozbudowę mostu w Sandomierzu

tsa24.com27 kwietnia 2021

Pulsoksymetry przekazane do placówek medycznych w Koprzywnicy

tsa24.com27 kwietnia 2021

Sandomierscy strażacy pomagali policji w poszukiwaniach narzędzia zbrodni

tsa24.com27 kwietnia 2021

Strażacy kolejny raz pomagali w transporcie osoby chorej na COVID-19

tsa24.com23 kwietnia 2021

Przerwa w dostawie wody

tsa24.com23 kwietnia 2021