W powiecie

W Zawichoście rozstrzygnęli II Konkurs na Tradycyjną Palmę Wielkanocną

W Zawichoście rozstrzygnęli II Konkurs na Tradycyjną Palmę Wielkanocną

W Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Zawichoście odbyło się dziś wręczenie nagród w II edycji Konkursu na Tradycyjną Palmę Wielkanocną.  Wzięło w nim udział ponad 40 osób w rożnych kategoriach wiekowych. Wszystkie  prace możemy zobaczyć na tymczasowej wystawie zorganizowanej w Zawichojskim Lamusie Kultury Dawnej. 

Konkurs był adresowany do dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Jego celem było propagowanie lokalnego folkloru, poprzez popularyzację twórczości związanej z tematyką Świąt Wielkanocnych oraz ocalenie od zapomnienia typowych form twórczości ludowej związanych z okresem Wielkanocnym. Ważnym aspektem konkursu było również zapoznanie i zainteresowanie kulturą tradycyjną, a także rozbudzanie inwencji twórczej wśród uczestników.

Patrycja Sus – Lutyńska, dyrektor MGOK w Zawichoście podkreśliła, że jury przy ocenie prac brało pod uwagę przede wszystkim surowce użyte do wykonania prac. Najważniejsze, aby palma była wykonana z naturalnych materiałów przy użyciu tradycyjnych form zdobniczych. Sztuczne kwiaty czy plastikowe elementy nie były mile widziane przez komisję oceniającą, którą tworzyły panie z Grupy Bibułkarskiej działającej w MGOK.

Najmłodsi mogli wykonywać swoje prace samodzielnie lub z pomocą osób dorosłych –tzw. partnerów wspierających. W przypadku wsparcia osoby dorosłej przy wykonaniu palmy mali plastycy zgłaszali taką informację w metryczce dołączonej do pracy. Podczas ogłoszenia wyników konkursu zarówno uczestnicy jak i dorośli partnerzy wspierający oraz opiekunowie artystyczni otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody.

Wszystkie prace, które wzięły udział w konkursie zostały zaprezentowane w formie ekspozycji czasowej na wystawie Wielkanocnej Plastyki Obrzędowej w Zawichojskim Lamusie Kultury Dawnej, który mieści się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Zawichoście.

K.K. Palińska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W powiecie

Złodzieje pracują też na cmentarzu. Zachowaj czujność !

tsa24.com19 października 2021

Uroczyste otwarcie Żłobka „Wesołe Maluszki” w Samborcu

tsa24.com15 października 2021

Gloria Artis dla Andrzeja Cebuli

tsa24.com13 października 2021

Wypadek ciągnika rolniczego w miejscowości Pęczyny

tsa24.com12 października 2021

Popularny aktor Jerzy Bończak przyjedzie do Ossolina!

tsa24.com11 października 2021

Oszukana 28-latka, straciła sporo pieniędzy

tsa24.com8 października 2021

Utrudnienia w ruchu na przejeździe kolejowym

tsa24.com8 października 2021

Odbiór nowych wodociągów

tsa24.com6 października 2021

Zakończenie sporu sądowego z byłym pracownikiem Spółki

tsa24.com4 października 2021