W powiecie

W Zawichoście rozstrzygnęli II Konkurs na Tradycyjną Palmę Wielkanocną

W Zawichoście rozstrzygnęli II Konkurs na Tradycyjną Palmę Wielkanocną

W Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Zawichoście odbyło się dziś wręczenie nagród w II edycji Konkursu na Tradycyjną Palmę Wielkanocną.  Wzięło w nim udział ponad 40 osób w rożnych kategoriach wiekowych. Wszystkie  prace możemy zobaczyć na tymczasowej wystawie zorganizowanej w Zawichojskim Lamusie Kultury Dawnej. 

Konkurs był adresowany do dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Jego celem było propagowanie lokalnego folkloru, poprzez popularyzację twórczości związanej z tematyką Świąt Wielkanocnych oraz ocalenie od zapomnienia typowych form twórczości ludowej związanych z okresem Wielkanocnym. Ważnym aspektem konkursu było również zapoznanie i zainteresowanie kulturą tradycyjną, a także rozbudzanie inwencji twórczej wśród uczestników.

Patrycja Sus – Lutyńska, dyrektor MGOK w Zawichoście podkreśliła, że jury przy ocenie prac brało pod uwagę przede wszystkim surowce użyte do wykonania prac. Najważniejsze, aby palma była wykonana z naturalnych materiałów przy użyciu tradycyjnych form zdobniczych. Sztuczne kwiaty czy plastikowe elementy nie były mile widziane przez komisję oceniającą, którą tworzyły panie z Grupy Bibułkarskiej działającej w MGOK.

Najmłodsi mogli wykonywać swoje prace samodzielnie lub z pomocą osób dorosłych –tzw. partnerów wspierających. W przypadku wsparcia osoby dorosłej przy wykonaniu palmy mali plastycy zgłaszali taką informację w metryczce dołączonej do pracy. Podczas ogłoszenia wyników konkursu zarówno uczestnicy jak i dorośli partnerzy wspierający oraz opiekunowie artystyczni otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody.

Wszystkie prace, które wzięły udział w konkursie zostały zaprezentowane w formie ekspozycji czasowej na wystawie Wielkanocnej Plastyki Obrzędowej w Zawichojskim Lamusie Kultury Dawnej, który mieści się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Zawichoście.

K.K. Palińska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W powiecie

diecezja

Finał akcji „Gwiazdka dla Potrzebującego”

tsa24.com14 stycznia 2021

Burmistrz Koprzywnicy kwestuje dla WOŚP. Sprawdź co wystawiła na aukcję

tsa24.com13 stycznia 2021

Setne urodziny Pani Stanisławy

tsa24.com12 stycznia 2021

Proste i skuteczne sposoby na bezpieczne ferie

tsa24.com12 stycznia 2021

Powrót uczniów klas I-III do nauczania stacjonarnego

tsa24.com11 stycznia 2021

Wsparcie działalności Grupy Ratownictwa PCK w Sandomierzu

tsa24.com8 stycznia 2021

eSkarbonka Sandomierskiego Sztabu WOŚP już aktywna!

tsa24.com7 stycznia 2021

Koprzywnica aplikuje o dofinansowanie w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych

tsa24.com5 stycznia 2021

Uroczystość Trzech Króli w tym roku bez orszaków

tsa24.com5 stycznia 2021