wydarzenia

„Wakacyjny” pociąg wraca już teraz. Najpierw pojedzie… po zdrowie

„Wakacyjny” pociąg wraca już teraz. Najpierw pojedzie… po zdrowie

Rozpoczyna się trzeci rok kursowania specjalnego pociągu z Kielc do Sandomierza, uruchamianego przez Samorząd Województwa Świętokrzyskiego we współpracy z Polregio Kielce. Już w sobotę, 28 kwietnia odbędzie się pierwszy kurs, który będzie stał nie tylko pod znakiem promocji podróży pociągiem i zwiedzania województwa świętokrzyskiego, ale również dbałości o zdrowie.

– Wraca pociąg, który w poprzednich latach był wielkim sukcesem, a teraz udostępniamy go w nieco dłuższym okresie bo zaczynamy już w najbliższą sobotę i w trakcie majówki pociąg ten będzie jeździł codziennie. Dziękuję Polregio za otwarcie na współpracę w tym aspekcie. Organizacja tego typu projektu możliwa jest również dzięki zaangażowaniu władz lokalnych, którym dziękujemy za partnerstwo. Pierwszy pociąg będzie również pociągiem po zdrowie. Chcemy by podróżni mogli wykonać sobie pewien zestaw badań czy porozmawiać fachowcami- mówił marszałek województwa świętokrzyskiego, Adam Jarubas.

Tegoroczna edycja trwać będzie znacznie dłużej niż poprzednia bowiem pociągi do Sandomierza będą kursować aż do 30 września. Kursy odbywać będą się w długie wiosenno – letnie weekendy, a zatem od 28 kwietnia do 6 maja oraz od 31 maja do 3 czerwca. Co więcej, oprócz kursów weekendowych, pociąg będzie jeździł również w środy od 9 maja do 27 czerwca. Ta oferta jest skierowana przede wszystkim do uczniów.

– Nasza propozycja na jutro jest potrójnie atrakcyjna. Po pierwsze to okazja do przejechania się nowoczesnymi pociągami i zakochania się w tej formie podróżowania, również przez dzieci. Pod drugie to okazja do zobaczenia atrakcji pięknego Sandomierza, ale również miejscowości leżących na trasie pociągu. Po trzecie to możliwość wykonania badań profilaktycznych – powiedział wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Jan Maćkowiak.

Odjazd z Kielc odbywał będzie się o godz. 7:34, a w Sandomierzu pociąg będzie o godz. 10:15. Powrót będzie następował o godz. 17:40 (20:05 w Kielcach). Podróżnym zapewniona zostanie komunikacja samochodowa z dworca w Sandomierzu do Bramy Opatowskiej, na którą podróżni wejdą za symboliczną złotówkę.

– Cieszę się, że współpraca z Samorządem województwa jest tak udana i kolejny rok możemy uruchomić ten pociąg. Będziemy starać się by przejazdy były realizowane pociągami Impuls, a zatem najnowocześniejszymi z tych, które dzierżawimy od Samorządu – mówił Robert Zaborski, dyrektor świętokrzyskiego oddziału spółki Polregio.

Jakie badania będą dostępne dla podróżnych podczas jutrzejszego kursu? Będą to m.in:
• pomiar ciśnienia tętniczego krwi,
• pomiar glukozy we krwi,
• pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu,
• pomiar PEF,
• instruktaż samobadania piersi,
• instruktaż resuscytacji krążeniowo oddechowej na fantomie,
• instruktaż udzielenia pierwszej pomocy w stanach nagłych np. zachłyśnięcie, drgawki itp. na fantomie dziecięcym.

Uczestnicy akcji otrzymają indywidualne wskazówki dotyczące zdrowego stylu życia i zapobiegania chorobom nowotworowym, porady na temat bezdechu sennego, alergii, sposobów jej leczenia i diagnozowania oraz materiały edukacyjne.

– Będzie to już czwarta edycja “pociągu do zdrowia”, podczas którego współpracujemy z naszymi jednostkami. Oprócz badań profilaktycznych przeprowadzimy również pokazy resuscytacji, pokazy na fantomach i będziemy szerzyć wiedzę na temat profilaktyki np. chorób nowotworowych – mówiła Anna Nocuń, dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

W akcję włączą się Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Kielcach, Świętokrzyskie Centrum Onkologii, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Rafała w Czerwonej Górze oraz Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego.

W kolejnych kursach, podróż pociągiem ma być również urozmaicana dzięki współpracy z instytucjami kulturalnymi podlegającymi marszałkowi województwa świętokrzyskiego.

– W umilenie podróży turystom i uczynienie jej jeszcze ciekawszą, włączą się również Muzeum Narodowe w Kielcach, Wojewódzka Biblioteka Publiczna czy Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie. Będą również przewodnicy turystyczni, którzy opowiedzą o atrakcjach Sandomierza. Cena biletu jest utrzymana na stałym poziomie i wynosi tylko 15 zł – dodała Anna Grzela, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Zarządu Transportu.

Przedsięwzięcie odbywa się w ramach obchodów 20.lecia województwa świętokrzyskiego.

Źródło: Urząd Marszałkowski Kielce

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wydarzenia

Więcej w wydarzenia

Bezpieczeństwo podczas nadchodzącego weekendu

tsa24.com29 października 2021

Szarpanie za mundur i obelgi nie pomogły

tsa24.com29 października 2021

Kursy komunikacji miejskiej 1 listopada

tsa24.com29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zmiana organizacji ruchu

tsa24.com29 października 2021

Budowa drogi dojazdowej do gruntów rolnych w Sandomierzu

tsa24.com27 października 2021

Konkurs na „Najlepszy Produkt Turystyczny” – Głosuj na Sandomierz

tsa24.com27 października 2021

Koprzywnickie Bziuki- na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego

tsa24.com26 października 2021

Dniówka w sadzie Wójta Gminy Samborzec odpracowana

tsa24.com26 października 2021

Zbiórka nakrętek dla małej Igi

tsa24.com26 października 2021