W Sandomierzu

WALKA STARYCH BULDOGÓW CZY MŁODY CZARNY KOŃ?

WALKA STARYCH BULDOGÓW CZY MŁODY CZARNY KOŃ?

Już za tydzień rozstrzygnie się walka o stanowiska burmistrza Sandomierza. Gdyby przewidywać na podstawie naszych plebiscytów, to zapowiada się bardzo ciekawa rozgrywka. Przyznajemy, że dość arbitralnie wybraliśmy kandydatów z największymi szansami i podzieliliśmy tę czwórkę na dwie pary. Przypomnijmy, że w pierwszej parze były burmistrz Jerzy Borowski pokonał wyraźnie kandydata PiS-u Krzysztofa Szatana. W drugiej turze Marcin Marzec zmiażdżył obecnego burmistrza Marka Bronkowskiego. W finale Marzec wygrał z Borowskim. Jak będzie za tydzień?

PEWNE I NIEPEWNE

Wśród różnych spekulacji wydaje się pewnym, że w Sandomierzu będzie druga tura wyborów burmistrza. Żaden kandydat nie ma przewagi nad konkurentami, która pozwoliłaby mu wygrać w pierwszej turze. I w zasadzie na tym kończą się pewniki w tych wyborach. Może jeszcze w miarę pewne jest, że walka odbywać się będzie między wymienioną czwórką. Trudno wskazać faworyta. Wiadomo, że kandydat PiS-u nie powiedział ostatniego słowa i na pewno stać go na wejście do drugiej tury. Co do obecnego burmistrza, to nie wykluczone, że w naszym plebiscycie oddał pole walkowerem. Mimo wszystko trudno uwierzyć, że tak łatwo wypadnie z walki o drugą turę. Wariant, że w drugiej turze dojdzie do walki starych buldogów, czyli Marka Bronkowskiego z Jerzym Borowskim, jest całkiem prawdopodobny. Byłby to ten sam pojedynek, co przed czterema laty. Kto w konfrontacji starego szefa z byłym zastępcą wygra? Zdecydować może poparcie elektoratów kandydatów, którzy w pierwszej turze odpadną. Bronkowskiego prędzej mogą poprzeć wyborcy Marca. Bronkowskiemu blisko do PSL-u, a marcowi do PO. Te ugrupowania przez wiele lat współpracowały na różnych szczeblach władzy, więc jest prawdopodobne, że i w tym wypadku będą się popierać. Czy wyborcy PiS-u poprą Borowskiego? Raczej wątpliwe. W takiej sytuacji większe szanse na wybór miałby Bronkowski.

Może jednak bardziej prawdopodobny jest wariant, że walkę starych buldogów rozstrzygną nie partyjne roszady, ale osobowości byłego i obecnego burmistrzów. Mogą zdecydować personalne i środowiskowe powiązanie, które obaj zbudowali. Bardzo duży wpływ może też mieć kampania obu kandydatów w okresie przed drugą turą. O przeważeniu szali mogą decydować szczegóły i tak zwany elektorat drugiej tury, czyli wyborcy, którzy nie byli na wyborach w pierwszej turze, ponieważ uznali, że ich kandydat jest pewniakiem albo, że nie ma szans. Mimo wielu niewiadomych większe szanse dajemy obecnemu burmistrzowi, choć walka będzie bardzo wyrównana.

CZY CZARNY KOŃ SKOCZY NAD BULDOGAMI?

W innym wariancie w drugiej turze znajdzie się Marcin Marzec. Najmłodszy z kandydatów już chyba wyrósł na czarnego konia tych wyrobów. Czy Sandomierzanie są na tyle spragnieni nowości i młodości jednocześnie, żeby oddać kierowanie miastem Marcowi? Naszym zdaniem raczej nie. Z kim Marzec miałby większe szanse? W tym wypadku wypada potwierdzić, że z Jerzym Borowskim. Z Bronkowskim miałby trudniej. Marzec jest radnym, który w mijającej kadencji jakoś szczególnie się nie wyróżniał i w konfrontacji burmistrz – radny stoi na gorszej pozycji. Gdyby w drugiej turze konkurował z byłym ecnym burmistrzem byłby w gorszej sytuacji.

Inaczej gdyby rywalizował z Jerzym Borowskim. Byłoby to starcie najmłodszego kandydata z najstarszym. W takiej sytuacji przeważnie trudniej jest ponownie wejść na szczyt niż zdobyć go pierwszy raz. A gdyby Marzec w drugiej turze zmierzył się z Krzysztofem Szatanem? Ten wariant wydaje się najmniej prawdopodobny. Kandydat PiS-u ma elektorat zamknięty, to znaczy ma minimalne szanse na poszerzenie go w drugiej turze. Dlatego albo wygrywa w pierwszej turze, albo przegrywa w drugiej, o ile do tej tury się przebije.

Zatem kto wygra? Bazując na wynikach naszych internetowych wyborów i korygując je o inne dane, to najprawdopodobniejszym wariantem wydaje się pojedynek starych buldogów. Drugi w kolejności wariant to czarny koń Marzec ze starym buldogiem Bronkowskim. Trzeci, najbardziej prawdopodobny wariant to starcie Marzec – Borowski. I czwarty wariant to kandydat PiS-u z obecnym burmistrzem. Kto zostanie burmistrzem? Na prawdę trudno przewidzieć. Może pokusimy się wskazanie zwycięzcy tuż po pierwszej turze.

Marcin Swobodny 

4 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Bezpieczeństwo podczas nadchodzącego weekendu

tsa24.com29 października 2021

Szarpanie za mundur i obelgi nie pomogły

tsa24.com29 października 2021

Kursy komunikacji miejskiej 1 listopada

tsa24.com29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zmiana organizacji ruchu

tsa24.com29 października 2021

Budowa drogi dojazdowej do gruntów rolnych w Sandomierzu

tsa24.com27 października 2021

Konkurs na „Najlepszy Produkt Turystyczny” – Głosuj na Sandomierz

tsa24.com27 października 2021

Zbiórka nakrętek dla małej Igi

tsa24.com26 października 2021

Bartuś z Sandomierza świętował pierwsze urodziny

tsa24.com25 października 2021

Wręczono Nagrody Burmistrza Miasta Sandomierza im. A. Patkowskiego „Bonum Publicum”

tsa24.com25 października 2021