W powiecie

Wieniec Gminy Łoniów wyróżniony na Dożynkach Prezydenckich w Warszawie

Wieniec Gminy Łoniów wyróżniony na Dożynkach Prezydenckich w Warszawie

Tegoroczny Dożynkowy wieniec przygotowany  przez Koło Gospodyń Wiejskich „Łonowianki”,  który zdobył pierwsze miejsce na najpiękniejszy wieniec powiatu sandomierskiego, został również doceniony na Wojewódzkich Dożynkach w Kielcach , jako najpiękniejszy . Dzięki temu wieniec Gminy Łoniów,  trafił na Dożynki Prezydenckie w Warszawie i tam reprezentował powiat sandomierski .

Prezydenckie święto plonów, to tradycja sięgająca dwudziestolecia międzywojennego. Do tej pory odbywały się w Spale. Tradycję spalskich dożynek po 62 latach przerwy w ich organizowaniu wskrzesił w 2000 r. prezydent Aleksander Kwaśniewski i jest kontynuowana przez następnych Prezydentów RP. Województwo nasze reprezentowała delegacja  w skład której wchodziły członkinie KGW „Łoniowianki”, zastępca wójta Małgorzata Pyszczek i dyrektor GOK Marek Bisztyga, Starostwo reprezentowane było przez Marcina Piwnika – Starostę Sandomierskiego, Władze wojewódzkie reprezentowali: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego  – Andrzej Bętkowski, Członek Zarządu – Marek Jońca, Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz,  Delegacja wraz z wieńcem uczestniczyła we Mszy św. w kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Józefa Oblubieńca w Warszawie, której przewodniczył i homilię wygłosił metropolita warszawski ks. kard. Kazimierz Nycz. Na dziedzińcu przed Pałacem Prezydenckim brała udział w głównych uroczystościach ceremoniału dożynkowego. Dostąpiła zaszczytu spotkania z Prezydentem Andrzejem Dudą i Jego małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Delegacja na ręce Prezydenckiej Pary przekazała kopię obrazu Matki Bożej Sulisławskiej, oraz kosz pełen darów sandomierskiej ziemi, wśród których znalazły się owoce, warzywa, ogórki korniszony wykonane i przekazane przez Wójta Gminy P. Szymona Kołacza i wino z winnicy OO. Dominikanów z Sandomierza. Zaskakującym, słodkim i jakże miłym upominkiem był przepiękny okolicznościowy dożynkowy tort i placek ze śliwkami przekazany przez KGW na ręce córki Prezydenckiej Pary Kingi Duda.

Wieniec otrzymał wyróżnienie i został zaproszony przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie, gdzie można go oglądać podczas Święta Chleba i podziwiać na okolicznościowej wystawie. Zwyciężył w tegorocznych Prezydenckich Dożynkach wieniec reprezentujący Województwo Małopolskie.

Źródło Gmina Łoniów

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W powiecie

Bezpieczeństwo podczas nadchodzącego weekendu

tsa24.com29 października 2021

Szarpanie za mundur i obelgi nie pomogły

tsa24.com29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zmiana organizacji ruchu

tsa24.com29 października 2021

Koprzywnickie Bziuki- na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego

tsa24.com26 października 2021

Dniówka w sadzie Wójta Gminy Samborzec odpracowana

tsa24.com26 października 2021

Zbiórka nakrętek dla małej Igi

tsa24.com26 października 2021

II miejsce dla KGW Klimontowianki za potrawę z gęsiny

tsa24.com22 października 2021

Bartuś Przychodzki zebrał kwotę na najdroższy lek świata !

tsa24.com21 października 2021

Złodzieje pracują też na cmentarzu. Zachowaj czujność !

tsa24.com19 października 2021