W powiecie

Wieniec Gminy Łoniów wyróżniony na Dożynkach Prezydenckich w Warszawie

Wieniec Gminy Łoniów wyróżniony na Dożynkach Prezydenckich w Warszawie

Tegoroczny Dożynkowy wieniec przygotowany  przez Koło Gospodyń Wiejskich „Łonowianki”,  który zdobył pierwsze miejsce na najpiękniejszy wieniec powiatu sandomierskiego, został również doceniony na Wojewódzkich Dożynkach w Kielcach , jako najpiękniejszy . Dzięki temu wieniec Gminy Łoniów,  trafił na Dożynki Prezydenckie w Warszawie i tam reprezentował powiat sandomierski .

Prezydenckie święto plonów, to tradycja sięgająca dwudziestolecia międzywojennego. Do tej pory odbywały się w Spale. Tradycję spalskich dożynek po 62 latach przerwy w ich organizowaniu wskrzesił w 2000 r. prezydent Aleksander Kwaśniewski i jest kontynuowana przez następnych Prezydentów RP. Województwo nasze reprezentowała delegacja  w skład której wchodziły członkinie KGW „Łoniowianki”, zastępca wójta Małgorzata Pyszczek i dyrektor GOK Marek Bisztyga, Starostwo reprezentowane było przez Marcina Piwnika – Starostę Sandomierskiego, Władze wojewódzkie reprezentowali: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego  – Andrzej Bętkowski, Członek Zarządu – Marek Jońca, Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz,  Delegacja wraz z wieńcem uczestniczyła we Mszy św. w kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Józefa Oblubieńca w Warszawie, której przewodniczył i homilię wygłosił metropolita warszawski ks. kard. Kazimierz Nycz. Na dziedzińcu przed Pałacem Prezydenckim brała udział w głównych uroczystościach ceremoniału dożynkowego. Dostąpiła zaszczytu spotkania z Prezydentem Andrzejem Dudą i Jego małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Delegacja na ręce Prezydenckiej Pary przekazała kopię obrazu Matki Bożej Sulisławskiej, oraz kosz pełen darów sandomierskiej ziemi, wśród których znalazły się owoce, warzywa, ogórki korniszony wykonane i przekazane przez Wójta Gminy P. Szymona Kołacza i wino z winnicy OO. Dominikanów z Sandomierza. Zaskakującym, słodkim i jakże miłym upominkiem był przepiękny okolicznościowy dożynkowy tort i placek ze śliwkami przekazany przez KGW na ręce córki Prezydenckiej Pary Kingi Duda.

Wieniec otrzymał wyróżnienie i został zaproszony przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie, gdzie można go oglądać podczas Święta Chleba i podziwiać na okolicznościowej wystawie. Zwyciężył w tegorocznych Prezydenckich Dożynkach wieniec reprezentujący Województwo Małopolskie.

Źródło Gmina Łoniów

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W powiecie

Bądźmy odpowiedzialni -Oszczędzajmy wodę !

tsa24.com21 stycznia 2021

29. Finał WOŚP Sztab Sandomierz #2484

tsa24.com20 stycznia 2021

Giełdowy Rynek Rolny- magazyny zwolnione od opłat

tsa24.com20 stycznia 2021

Budowa nowej stacji ujęcia wody coraz bliżej

tsa24.com19 stycznia 2021
diecezja

Finał akcji „Gwiazdka dla Potrzebującego”

tsa24.com14 stycznia 2021

Burmistrz Koprzywnicy kwestuje dla WOŚP. Sprawdź co wystawiła na aukcję

tsa24.com13 stycznia 2021

Setne urodziny Pani Stanisławy

tsa24.com12 stycznia 2021

Proste i skuteczne sposoby na bezpieczne ferie

tsa24.com12 stycznia 2021

Powrót uczniów klas I-III do nauczania stacjonarnego

tsa24.com11 stycznia 2021