W powiecie

Wieniec Gminy Łoniów wyróżniony na Dożynkach Prezydenckich w Warszawie

Wieniec Gminy Łoniów wyróżniony na Dożynkach Prezydenckich w Warszawie

Tegoroczny Dożynkowy wieniec przygotowany  przez Koło Gospodyń Wiejskich „Łonowianki”,  który zdobył pierwsze miejsce na najpiękniejszy wieniec powiatu sandomierskiego, został również doceniony na Wojewódzkich Dożynkach w Kielcach , jako najpiękniejszy . Dzięki temu wieniec Gminy Łoniów,  trafił na Dożynki Prezydenckie w Warszawie i tam reprezentował powiat sandomierski .

Prezydenckie święto plonów, to tradycja sięgająca dwudziestolecia międzywojennego. Do tej pory odbywały się w Spale. Tradycję spalskich dożynek po 62 latach przerwy w ich organizowaniu wskrzesił w 2000 r. prezydent Aleksander Kwaśniewski i jest kontynuowana przez następnych Prezydentów RP. Województwo nasze reprezentowała delegacja  w skład której wchodziły członkinie KGW „Łoniowianki”, zastępca wójta Małgorzata Pyszczek i dyrektor GOK Marek Bisztyga, Starostwo reprezentowane było przez Marcina Piwnika – Starostę Sandomierskiego, Władze wojewódzkie reprezentowali: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego  – Andrzej Bętkowski, Członek Zarządu – Marek Jońca, Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz,  Delegacja wraz z wieńcem uczestniczyła we Mszy św. w kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Józefa Oblubieńca w Warszawie, której przewodniczył i homilię wygłosił metropolita warszawski ks. kard. Kazimierz Nycz. Na dziedzińcu przed Pałacem Prezydenckim brała udział w głównych uroczystościach ceremoniału dożynkowego. Dostąpiła zaszczytu spotkania z Prezydentem Andrzejem Dudą i Jego małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Delegacja na ręce Prezydenckiej Pary przekazała kopię obrazu Matki Bożej Sulisławskiej, oraz kosz pełen darów sandomierskiej ziemi, wśród których znalazły się owoce, warzywa, ogórki korniszony wykonane i przekazane przez Wójta Gminy P. Szymona Kołacza i wino z winnicy OO. Dominikanów z Sandomierza. Zaskakującym, słodkim i jakże miłym upominkiem był przepiękny okolicznościowy dożynkowy tort i placek ze śliwkami przekazany przez KGW na ręce córki Prezydenckiej Pary Kingi Duda.

Wieniec otrzymał wyróżnienie i został zaproszony przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie, gdzie można go oglądać podczas Święta Chleba i podziwiać na okolicznościowej wystawie. Zwyciężył w tegorocznych Prezydenckich Dożynkach wieniec reprezentujący Województwo Małopolskie.

Źródło Gmina Łoniów

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W powiecie

„Mała książka – wielki człowiek” w bibliotece w Łoniowie

tsa24.com26 października 2020

Koronawirus – Sytuacja epidemiologiczna na 26 X

tsa24.com26 października 2020

Oddaj osocze i pomóż wyzdrowieć innym

tsa24.com26 października 2020

Zawieszenie przyjęć w Szpitalu Specjalistycznym w Sandomierzu

tsa24.com25 października 2020

Komunikat Szpitala w Sandomierzu dla mieszkańców powiatu

tsa24.com22 października 2020

Turniej online #Wiktoria 1920

tsa24.com22 października 2020

Koronawirus- Sytuacja epidemiologiczna na 22 X

tsa24.com22 października 2020

Uczniowie Gminy Koprzywnica wśród wyróżnionych przez Prezesa Rady Ministrów

tsa24.com22 października 2020

Poszukiwania 82-latka zakończone sukcesem

tsa24.com21 października 2020