Fotorelacje

Wino i odkrywanie tajemnic podczas Pikniku Historyczno – Winiarskiego u Dominikanów

Wino i odkrywanie tajemnic podczas Pikniku Historyczno – Winiarskiego u Dominikanów

“Tajemnice Wzgórza Jakubowego” cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców miasta i turystów. Podpisanie Listu Intencyjnego w sprawie powstania w Sandomierzu Centrum Winiarstwa, spotkania z winiarzami, wykład dotyczący badań archeologicznych w kościele św. Jakuba, stoiska winiarskie i gastronomiczne, koncerty i prezentacja dzwonu flisackiego – tak minął pierwszy dzień pikniku.

Niewątpliwie najważniejszą częścią wczorajszego świętowania było podpisanie Listu Intencyjnego w sprawie utworzenia w Sandomierzu Centrum Winiarstwa. Podpisali go: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas, Burmistrz Miasta Marek Bronkowski, Członek Zarządu Powiatu Sandomierskiego Marcin Piwnik, Przeor Klasztoru O.O. Dominikanów w Sandomierzu Michał Śliż oraz Prezes Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy Mateusz Paciura.

-Mam nadzieję, że dziś rozpoczęliśmy tradycję corocznych spotkań na Wzgórzu Jakubowym. Koncentrujemy się na przeszłości i tradycji oraz obecności Dominikanów w tym miejscu. Wzgórze kryje przed nami wiele tajemnic i rozmaitych historii, które krok po kroku zaczynamy odkrywać, ale jednocześnie kształtować wspaniałą przyszłość tego miejsca. Szczególną rolę w tej przyszłości odgrywa szlak winiarski i działalność jaka podejmuje Sandomierskie Stowarzyszenie Winiarzy- powiedział Adam Jarubas, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego
Marszałek w imieniu władz województwa zadeklarował pomoc w rozwoju centrum winiarstwa oraz Wzgórza Jakubowego i rozbudowy klasztoru.

-Dzisiejsze wydarzenie to wspaniała inicjatywa, która mam nadzieję na stałe wpisze się w sandomierski kalendarz imprez – skomentował Marek Bronkowski, burmistrz Sandomierza.

-Jesteśmy we wspaniałym i magicznym miejscu. Dzięki współpracy Ojca Marka i Ojca Michała to miejsce z roku na rok staje się coraz piękniejsze. Poprzez działalność Dominikanów oraz winiarzy na rozwoju winiarstwa korzysta nie tylko Sandomierz ale również powiat i województwo. Ta inicjatywa odnosi wielki sukces. Dziś jesteśmy tu po to, aby im pomagać. Cieszę się, że podpisaliśmy list intencyjny, który przyczyni się do rozwoju tego miejsca. Życzę udanych zbiorów i oczywiście dobrego wina – powiedział Marcin Piwnik, Członek Zarządu Powiatu Sandomierskiego.

– Będziemy wspólnie odkrywać tajemnice tego miejsca i jego historii. Na wzgórzu Jakubowym jest wiele elementów, które łączą klasztor, miasto i Wisłę. Wspólne świętowanie z flisakami ma wymiar zarówno kulturalny jak i naukowy, szczególnie ważny jest wymiar badań archeologicznych. Pamiętajmy również o wymiarze duchowym, które w tym miejscu tętniło od XII wieku, jest tu nie tylko duch Sandomierza, ale także tych, którzy w tym miejscu się nawracali i pielgrzymowali szlakiem Jakubowym- mówił O.O. Michał Śliż, Przeor Klasztoru.

Powstanie Centrum Winiarstwa zakłada utworzenie winoteki, kawiarni i ośrodka edukacyjnego, gdzie organizowane będą wykłady i szkolenia. Centrum stanie się również siedzibą prężnie działającego Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy, do którego należy m.in. prowadzona przez dominikanów Winnica św. Jakuba. Inicjatywa stworzenia takiego ośrodka nawiązuje zarówno do lokalnych tradycji – winnica na sandomierskim Wzgórzu Jakubowym powstała w XIII wieku jako jedna z pierwszych w Polsce – jak i do dynamicznie rozwijającej się produkcji win w regionie.

Pierwszy piknik pod nazwą „Tajemnice Wzgórza Jakubowego” to dwudniowa impreza promocyjno-edukacyjna, mająca na celu przybliżenie mieszkańcom regionu i gościom dziedzictwa kulturowego, historii i tradycji Ziemi Sandomierskiej. Motywem przewodnim tegorocznego wydarzenia jest XVIII-wieczny dzwon flisacki przetransportowany Wisłą z Gdańska do Sandomierza przez Flisaków, którzy wypraszali łaski w jakubowym klasztorze. Uroczyste odsłonięcie dzwonu – czyli jednej z tajemnic Wzgórza Jakubowego odbyło się tuz po podpisaniu Listu Intencyjnego.

Uczestnicy wydarzenia poznali wyniki najnowszych badań archeologicznych kościoła św. Jakuba. Archeolog Andrzej Gołembnik opowiedział m.in. o tym, co kryje się pod klasztorem, o odkrytych przed kilkoma miesiącami dwóch cmentarzyskach, które świadczą o obecności na tym terenie pierwszych mieszkańców Sandomierza oraz o tajemnicach jakie kryją w sobie miejsca, gdzie nie dotarli jeszcze archeolodzy. Pod obecnym prezbiterium znajdują się prawdopodobnie nie badane dotychczas krypty i pozostałości starszego kościoła z przełomu XI – XII wieku. Wykładowca podkreślił, jak ważna dla nauki i dziedzictwa kulturowego jest dalsza praca archeologów i konserwatorów. Zaprezentował również projekcję filmową i wizualizację Wzgórza Jakubowego w wersji 3D. W planach naukowców i Dominikanów jest odbudowa nieistniejącej dziś części klasztoru oraz gruntowna konserwacja kościoła.

Po oficjalnym otwarciu pikniku i spotkaniu z archeologiem przybyli goście wzięli udział w degustacji win i specjałów kulinarnych, odwiedzali również stoiska z winami z Sandomierszczyzny. Pogoda sprzyjała również najmłodszym, którzy nie stronili od lodów i domowej lemoniady w kawiarence Dominikańskie Smaki.

Na stoisku historycznym prezentowane były wyroby tkackie, kowalskie, garncarskie oraz biżuteria.

Muzykę rozbrzmiewającą ze Wzgórza Jakubowego było słychać nawet nad Wisłą, na Podwalu i Starówce. Wystąpili m.in. Non Omnis, Tomasz Budzyński – Armia, Dariusz MALEO Majelonek oraz zespół folkowy.

Dziś drugi dzień pikniku, o godz. 12.00 w kościele Św. Jakuba Dominikanie odprawią mszę świętą z błogosławieństwem dla flisaków wypływających na Flis Sandomierz – Warszawa- Gdańsk. W planach jest również uroczyste przekazanie flisakom beczki wina i lokalnych płodów rolnych. Stoiska winiarskie i kulinarne będą czynne w godz. 10.00 – 16.00.

K.K.Palińska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w Fotorelacje

III Bieg Szklarski

tsa24.com27 września 2021

XII Triathlon Ziemi Sandomierskiej- Fotorelacja

tsa24.com23 sierpnia 2021

Klimontów – Kryształowe Berło dla Mirosława Baki

tsa24.com7 lipca 2021

Sandomierz w miniony weekend powitał wakacje

tsa24.com5 lipca 2021

XVI Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Koprzywnica

tsa24.com3 marca 2020

Bal Mistrzów Sportu. Fotorelacja

tsa24.com10 lutego 2020

BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS 28. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

tsa24.com9 stycznia 2020

NIETRZEŹWI KIEROWCY NA SANDOMIERSKICH DROGACH

tsa24.com3 stycznia 2020

Niezapomniana noc z gwiazdami sportu – fotorelacja

tsa24.com11 lutego 2019