kultura i rozrywka

Witamina Jazz

Witamina Jazz

Jeden z najciekawszych trębaczy polskiego jazzu, Piotr Schmidt wraz ze znakomitym pianistą Wojciechem Niedzielą, oraz sekcją rytmiczną czołowego tria RGG Krzysztofem Gradziukiem (perkusja) i Maciejem Garbowskim (kontrabas) stworzyli autorski program muzyczny, który znalazł się w najnowszym albumie kwartetu „Tribute to Tomasz Stańko”. Z Wojciechem Niedzielą Schmidt współpracuje już od trzech lat. We wrześniu 2017 roku nakładem wydawnictwa SJRecords ukazała się ich pierwsza wspólnie nagrana płyta – Dark Morning. Tribute To Tomasz Stańko, jak Piotr Schmidt się wypowiada, jest hołdem i podziękowaniem złożonym zmarłemu 29 lipca 2018 roku artyście za ogromną inspirację i niesamowite emocje, których muzyka Stańko dostarczała mu przez wiele ostatnich lat.

MEDIA O PŁYCIE:

  • “Jest w tej muzyce jakiś niewiarygodny powiew jazzu, blask muzyki Stańki, ale nie jest to li tylko owe “tribute”, lecz wyrafinowana estetyka piękna nowoczesnego jazzu (…) To jedna z ważniejszych płyt polskiego jazzu” Dionizy Piątkowski (Era Jazzu)
  • “Fragmenty, kiedy narracja skupia się wokół oszczędnych partii fortepianu zniewalają urodą i spokojem, jak najpiękniejsze ballady samego Stańki. To bardzo oswojony i mający źródło w najwyższych, akademickich kompetencjach muzyków materiał o freejazzowej proweniencji”
    Adam Domagała (JazzPress / blog zdzezemlzej).
  • “Tribute to Tomasz Stańko”. To znakomita rzecz. Piotr Schmidt z Wojciechem Niedzielą osiągnęli jakiś wyższy poziom komunikacji” Tomasz Gregorczyk (Polskie Radio Program 2)
  • “O ile “Saxesful” było Piotra albumem przełomowym, o tyle ta płyta, nagrana w kwartecie, jest jego arcydziełem” Maciej Lewenstein

SKŁAD KONCERTU:

Piotr Schmidt – trąbka
Wojciech Niedziela – pianino
Krzysztof Gradziuk – perkusja
Maciej Garbowski – kontrabas

ATOM STRING QUARTET

31.10.2019, godz. 20:00
Lapidarium pod Ratuszem, ul. Rynek 1
Bilety:
20 zł – przedsprzedaż w Centrum Informacji Turystycznej
25 zł – w dniu koncertu

Atom String Quartet to jeden z najbardziej intrygujących kwartetów smyczkowych na świecie, należący do grona najlepszych wykonawców jazzowych w Polsce. Zespół łączy możliwości kwartetu smyczkowego (czyli dwojga skrzypiec, altówki i wiolonczeli) z szeroko rozumianą improwizacją. Ten najbardziej klasyczny i utrwalony w tradycji muzycznej skład zespołu kameralnego to dla artystów punkt wyjścia do poszukiwań nowych rozwiązań brzmieniowych i formalnych.  Trudno w sposób jednoznaczny określić styl muzyczny grupy. W jej twórczości – oprócz jazzu – słychać inspiracje polskim folklorem, muzyką z różnych regionów świata, a także muzyką współczesną i klasyczną.

Zespół nagrał cztery autorskie płyty: wyróżnioną nagrodą polskiego przemysłu fonograficznego „Fryderyk” w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku – “Fade In” (2011), “Places” (2012) za którą otrzymał „Fryderyka” w kategorii Album Roku – Muzyka Jazzowa oraz “AtomSPHERE” (2015), która była nominowana do „Fryderyka” 2016 w kategorii Album roku muzyka jazzowa. Wszystkie płyty ukazały się nakładem wytwórni Kayax. W 2017 roku ukazał się czwarty album zespołu „Seifert”, na którym znalazły się kompozycje wybitnego polskiego skrzypka jazzowego – Zbigniewa Seiferta w interpretacji muzyków kwartetu. Wydawcą płyty jest Fundacja im. Z. Seiferta. Album otrzymał nominację do nagrody „Fryderyk” 2017 w kategorii Album roku muzyka jazzowa.

Kwartet współpracował z takimi artystami jak: Branford Marsalis, Bobby McFerrin, Gil Goldstein, Vladislav „Adzik” Sendecki, Mino Cinelu, Paolo Fresu, Leszek Możdżer, Lars Danielsson, Zohar Fresco, Jerzy Maksymiuk, André Ochodlo, Urszula Dudziak, Anna Maria Jopek, Marek Moś, Natalia Kukulska, Kayah, Aga Zaryan, Janusz Olejniczak, Krzesimir Dębski, Adam Sztaba, Grzech Piotrowski, Krzysztof Herdzin, Andrzej Smolik, a także zespołami: AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, NFM Orkiestra Leopoldinum, Orkiestra Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, Radomska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Filharmonii Szczecińskiej, Elbląska Orkiestra Kameralna, World Orchestra Grzecha Piotrowskiego, Sinfonia Viva, Kapela Góralska Sebastiana Karpiela-Bułecki.

SKŁAD KONCERTU:

Dawid Lubowicz – skrzypce
Mateusz Smoczyński – skrzypce
Michał Zaborski – altówka
Krzysztof Lenczowski – wiolonczela

PATRYCJA ZARYCHTA Z ZESPOŁEM

GWIAZDA WIECZORU – KUBA BADACH

02.11.2019, godz. 20:00
Dom Katolicki, ul. Mariacka 12
Bilety:
30 zł – przedsprzedaż w Centrum Informacji Turystycznej
40 zł – w dniu koncertu

Podczas koncertu będzie można usłyszeć zarówno utwory z debiutanckiej płyty Patrycji Zarychty zatytułowanej „Szczęście”, jak i przedpremierowe kompozycje, które znajdą się na kolejnym albumie wokalistki („Kristel”). Gościem specjalnym koncertu będzie wybitny artysta polskiej sceny muzycznej, Kuba Badach. Wspólnie z Patrycją zaśpiewają dla Państwa w duecie utwory z własnych repertuarów – nie zabraknie również niespodzianek!

PATRYCJA ZARYCHTA – wokalistka, kompozytorka, nauczycielka śpiewu i emisji głosu, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej. Wykładała w klasie wokalnej na Wydziale Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, kierunek Jazz i Muzyka Rozrywkowa. Współpracowała m.in. z, Michałem Urbaniakiem, Femi Temowo, Piotrem Żaczkiem, Arkiem Skolikiem, Wojtkiem Pilichowskim. Szkoliła swój głos pod czujnym okiem wybitnych pedagogów: Eli Zapendowskiej, Justyny  Motylskiej, Ani Szarmach, Kuby Badacha, Joshua Alamau, Teri Stock, Mary Ann Kehler. Występowała na największych festiwalach w Polsce, m.in. Warsaw Summer Jazz Days oraz Jazz Jamboree (2016) oraz Woodstock 2017 czy Opole 2017 (Koncert Premiery). 19 maja 2017 r. ukazał się jej debiutancki album zatytułowany „SZCZĘŚCIE”, nad którym pracowała razem z Michałem Urbaniakiem oraz Markiem Pędziwiatrem. Na najnowszej płycie Michała Urbaniaka „For Warsaw with love” zaśpiewała i napisała tekst utworu „Don’t you even know” w którym zagrał m.in. Herbie Hancock.

KUBA BADACH – wokalista, instrumentalista, kompozytor i producent muzyczny. Jest założycielem i liderem zespołu Poluzjanci (dawniej Polucjanci) oraz członkiem grupy The Globetrotters. Nagrywa także solowe płyty. Jest absolwentem klasy wokalnej na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Od 2003 roku współpracował z kilkoma artystami polskiej sceny rozrywkowej, takimi jak Kayah, Ewa Bem, Robert Janson, Ania Szarmach, Dorota Miśkiewicz, Carrantuohill czy Grzegorz Kapołka. 24 kwietnia 2009 wydał album z coverami „Tribute to Andrzej Zaucha. Obecny”. Kuba Badach ma na swoim koncie dwa Fryderyki w kategorii ”wokalista roku”, które otrzymał w 2011 i 2012 roku. W 2017 roku wydał solową płytę “Oldschool”, która jest pierwszą w pełni autorską płytą artysty. Materiał promowany jest singlem “Życie”.

SKŁAD KONCERTU:

Patrycja Zarychta – wokal
Kuba Badach – wokal
Piotr Bolanowski – piano
Andrzej Gondek – gitara
Piotr Żaczek – bas
Gniewomir Tomczyk – perkusja
Aleksandra Tabiszewska – chórek
Joanna Dzido – chórek

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Z Lublina do Krynicy Zdrój, rowerami dla Bartusia

tsa24.com2 sierpnia 2021

Optymistyczny Jarmark – zaproszenie dla wystawców

tsa24.com2 sierpnia 2021

77. rocznicy Akcji “Burza” i Bitwy pod Pielaszowem

tsa24.com2 sierpnia 2021

I Memoriał Franciszka Makowskiego

tsa24.com29 lipca 2021

Wolne Śpiewanie na Dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sandomierzu

tsa24.com26 lipca 2021

Profilaktyczna sobota w Sandomierzu

tsa24.com26 lipca 2021

IV Gala Orderu Rzeki Wisły oraz Festival Dookoła Wody

tsa24.com26 lipca 2021

XXX Festiwal Muzyka w Sandomierzu

tsa24.com21 lipca 2021

Nowe atrakcje Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu

tsa24.com20 lipca 2021